Leinfelden-Echterdingen – Razvojna ekipa družbe Daimler Truck je zgradila prve prototipe naslednje generacije tovornih vozil na gorivne celice Mercedes-Benz in jih nedavno podrobno testirala v okviru prvih zahtevnih preizkusov. Dva primerka naslednje razvojne stopnje tovornega vozila Mercedes-Benz GenH2 sta bila podvržena intenzivnemu preizkusu v zimskih razmerah na prelazu Simplon v švicarskem kantonu Wallis. Težke okoliščine v mrazu in snegu ter težavni profili klancev v tej regiji ponujajo najboljše pogoje za testiranje inovativne tehnologije tovornih vozil na tekoči vodik pri realističnih ekstremnih pogojih ter pridobivanje dragocenih spoznanj.
»Pri nadaljnjem razvoju naših tovornih vozil Mercedes-Benz GenH2 se brezhibno navezujemo na izkušnje prve generacije prototipov in lahko tako od samega začetka testiramo izboljšano tehnologijo pri ekstremnih pogojih,« pojasnjuje dr. Rainer Müller-Finkeldei, vodja proizvodnega inženirstva pri podjetju Mercedes-Benz Trucks. »Z višino prelaza več kot 2000 m nadmorske višine in vzponom s 600 na 2000 m omogoča pot čez prelaz Simplon dobre pogoje za testiranje usklajenega delovanja agregata na gorivne celice z nadaljnje razvitimi komponentami. Uspešne vožnje izpostavljajo potencial in zanesljivost tovornih vozil GenH2 tudi pri najzahtevnejših razmerah.«
Med preizkusom je bilo intenzivno testirano usklajeno delovanje vseh bistvenih komponent, kot so gorivna celica, visokonapetostni akumulator, električno gonilo, sistem rezervoarja in upravljanje toplote. Posebno pozornost smo posvetili uporabi tempomata Predictive Powertrain Control, ki je odvisen od terena. Cilj je bil učinkovita uporaba akumulatorja v kombinaciji z gorivno celico, kar zadeva zahtevo po energiji za potisno silo in tudi rekuperacijo pri vožnjah po klancu navzdol.
Tovorni vozili na vodik, ki med vožnjo ne proizvajata emisij CO2, sta v času 14 dni opravili obsežen in zahteven testni program z do 40 tonami skupne teže vozila. Prevozili sta skupno 6500 km in prečkali gorske prelaze s celotnim vzponom 83.000 višinskih metrov. Zlasti naporne so bile pribl. 20 km dolge vožnje po prelazu navzgor in navzdol s stopnjo vzpona od 10 do 12 odstotkov, ki sta jih vozili prečkali na razdalji skupno 1600 km. Tovorni vozili na gorivne celice sta se polnili prek mobilne črpalke za vodik podjetja Air Products, ki je bila med testiranji zgrajena na testni bazi v kantonu Wallis.
Maloserijski del obsežnih testiranj tovornih vozil na gorivne celice
Nemško zvezno ministrstvo za digitalizacijo in promet (BMDV) ter zvezni deželi Baden-Württemberg in Porenje - Pfalška so jeseni prejšnjega leta odobrili subvencije za družbo Daimler Truck v višini skupno 226 milijonov evrov. Subvencija je predvidena za razvoj, maloserijsko proizvodnjo in uporabo 100 tovornih vozil na gorivne celice pri strankah.
Projekt, ki je nastal v okviru programa IPCEI (Important Project of Common European Interest (Pomembni projekt skupnega evropskega interesa)) EU, vključuje dejavnosti, ki se nanašajo na vozila in tudi proizvodnjo. Subvencije se uporabljajo za razvoj vozil, izgradnjo in obratovanje tovornih vozil na gorivne celice, študije izvedljivosti v povezavi z dobavno verigo za vodik in tudi potrebne proizvodne obrate in postopke. Cestna vlečna vozila bodo zgrajena v tovarni Mercedes-Benz v Wörthu in naj bi bila od konca leta 2026 na voljo za uporabo v praksi pri različnih strankah.