V soboto (28. 9. 2024) se je na območju AMZS Centra varne vožnje na Vranskem odvijalo dobro obiskano praznovanje 25-letnice delovanja zveze SVAMZ, ki je na koncu postreglo še z novim svetovnim rekordom, ker se je minulo soboto na Vranskem zbralo največ Tomosovih mopedov in motociklov na enem mestu.
Zveza SVAMZ (Slovenska veteranska avto-moto zveza) je bila ustanovljena kot prva slovenska zveza društev za starodobna in mladodobna vozila v Sloveniji, nekoliko kasneje smo dobili še zvezo SVS. V register društev, ki ga vodi Upravna enota Žalec, je bila zveza SVAMZ vpisana 5. novembra leta 1999. V današnjem času je zveza SVAMZ vseslovenska neprofitna organizacija s statusom nevladne organizacije v javnem interesu, predvsem na področju slovenske tehnične kulture, o njeni pomembnosti pa priča tudi statistika, ki pravi, da imajo člani te organizacije trenutno v lasti več kot 18.000 starodobnih vozil (80 % vseh predvojnih in 60 % povojnih starodobnih vozil na Slovenskem).
Po podatkih, ki jih razkriva slovensko obarvana socialno-ekonomska raziskava mednarodne krovne organizacije FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens) za starodobna vozila, katere članica je tudi zveza SVAMZ, znaša povprečna starost lastnikov in lastnic starodobnih vozil v Sloveniji približno 55 let, največ (55 %) slovenskih lastnikov starodobnikov pa prihaja iz vrst avtomobilistov in motociklistov (29 %). V voznem parku zveze SVAMZ je v povprečju največ avtomobilov, ki so bili izdelani v obdobju od leta 1970 do leta 1973, glede motociklov pa lahko v tem primeru govorimo predvsem o dvokolesnikih z motorjem, ki so bili izdelani na sredini šestdesetih let prejšnjega stoletja. Po oceni lastnikov slovenskih 2- in 4-kolesnih starodobnikov znaša povprečna vrednost slovenskega starodobnika približno 11.000 evrov (približno 16.000 evrov v primeru avtomobilov (54 % vseh je v povprečju vrednih manj kot 3.000 evrov) in približno 4.500 evrov (78 % vseh je v povprečju vrednih manj kot 3.000 evrov) v primeru dvokolesnikov z motorjem).
Povprečni slovenski lastnik starodobnika, ki je včlanjen v zvezo SVAMZ, vsako leto s svojim starodobnikom prevozi približno 1200 kilometrov, približno polovico manj kilometrov pa z njegovim starodobnim vozilom prevozi povprečni slovenski lastnik starodobnega motocikla. Največ starodobnikov (16 %) iz voznega parka zveze SVAMZ je okrašenih s 3-krako zvezdo znamke Mercedes-Benz, zelo pa so priljubljena tudi vozila znamk Volkswagen (16 %) in FIAT (12 %), z relativno visokimi odstotki glede lastništva starodobnikov se lahko pohvalijo tudi ljubitelji znamk Opel (5 %) in Renault (4 %). Najbolj pogosto (17 %) starodobno motorno kolo je okrašeno z logotipom znamke BMW, nekoliko manj (10 %) so priljubljeni izdelki znamke Puch, veliko je tudi 2-kolesnih izdelkov znamk Honda (7 %), Moto Guzzi (7 %) in NSU (5 %). Ob tem je potrebno povedati tudi to, da se povprečni slovenski lastnik težko loči od takšnega vozila, ker z njim v povprečju preživijo približno 12 let in ob tem vsako leto za njegovo dobro stanje (zavarovanje, vzdrževanje, popravila, skladiščenje in servisiranje) in užitke (udeležba na dogodkih, računi za gorivo, prenočitve in druge zadeve …) ob vožnji z njim porabijo povprečnih 2400 evrov na leto.
Sobotni dogodek je postregel z rekordno udeležbo lastnikov izdelkov legendarne slovenske znamke Tomos, po neuradnih ocenah se jih je zbralo približno 2.000, medtem ko uradne številke glede postavljanja svetovnega rekorda govorijo o precej nižji udeležbi (714 primerkov). To število je bilo določeno, ker je steza za izvedbo rekorda dopuščala le udeležbo tolikšnega števila dvokolesnikov, da bi lahko varno in neprekinjeno ter po pravilih izpeljali vožnjo za Guinnessov rekord. Kljub jasnim navodilom se pravil igre mnogi udeleženci žal niso držali. Tako se je na stezi AMZS poligona v soboto znašlo kar 1937 voznikov nekdanjih 2-kolesnih serijskih izdelkov znamke Tomos. Prireditev je potekala pod budnim očesom mednarodnih in domačih sodnikov (Keith Gibbins (FIVA Moto Komisija, Anglija), Nataša Jerina (podpredsednica FIVA, Slovenija in istočasno tudi organizatorka v soboto izpeljane prireditve), Aleksander Vidojković (FIVA Kulturna komisija, Srbija), Milan Hafnar (lastnik muzeja motociklov in strokovnjak za Tomose) in Franci Škrjanec (predsednik SVAMZ)), ki so skrbeli za spoštovanje vseh pravil (pravilna prijava na tekmovanje, vožnja v vrstah, hitrost 20 km/h in ohranjanje varnostnih razdalj, varnostne čelade pri vseh voznikih, en voznik na 2-kolesniku …) na stezi v dolžini 3200 metrov. Zdaj so vse oči uprte v uradnike Guinnessove knjige rekordov, ker organizatorji dogodka še čakajo na uradno potrditev slovenskega dosežka. Po mnenju slovenskih organizatorjev pa ni prav nobenega dvoma, da je bil v soboto svetovni rekord tudi dosežen.
Tomosi pa niso bili edina paša za oči na sobotnem dogodku, ker so si številni obiskovalci lahko ogledali tudi veliko (od 200 do 300 vozil) 4-kolesnih mlado- in starodobnih vozil, med katerimi smo lahko občudovali tudi vozila nekaterih, za nas Slovence, zelo eksotičnih znamk (lep primer tega je odlično ohranjen britanski wolseley 6/90 (bolj razkošni riley pathfinder …) iz Celja, ki je pred tem večino življenja preživel na Švedskem). Žal pa je sobotno 'kislo vreme' nekoliko pokvarilo vzdušje, sploh popoldanski naliv okrog 16. ure, ki je poskrbel za prezgodnji odhod številnih udeležencev tega dobro izvedenega srečanja. Na prejšnjem podobnem dogodku (20. obletnica zveze SVAMZ), ki je bil izpeljan pred petimi leti ob podpori lepega vremena, se je zbralo precej več vozil (približno 1100 …). Številni obiskovalci so si ob tem ogledali tudi bolšji sejem in se udeležili tudi predstavitve knjige z naslovom “SLOVENSKA AVTOMOBILSKA SCENA 80. IN 90. LET”. Veliko pozornosti je požela tudi manjša promocijska razstava mladega slovenskega slikarja (Klemen Banfič), ki je istočasno tudi avtomobilski romantik in diplomirani industrijski oblikovalec. Posledično na njegovih slikah prevladujejo avtomobilski motivi, pri njem lahko za razumno ceno naročite tudi portret vašega starodobnika.
Poskrbljeno je bilo tudi za jedačo in pijačo, seveda ob zvočni kulisi slovenske skupine HANK & HIS WILD RACOONS, ki je s priljubljenimi 'Rockabilly' in 'Country' melodijami odlično popestrila sobotno dogajanje na Vranskem. Več informacij o rekordni vožnji z izdelki znamke Tomos pa razkriva tudi priloženi videoposnetek kolegov iz MOREL TV-ja.