Ob letošnjem prazniku Marijinega vnebovzetja (15. avgust) se je v okolici Tolmina, Kobarida in Cerkna odvilo letošnje V.I.P. srečanje manjše skupine lastnikov mladodobnih in starodobnih vozil, ki je navdušilo udeležence s čudovito pokrajino in lepimi lokacijami, seveda ob povezavi s sproščujočo vožnjo, odlično hrano in zelo prijetno družbo.
Že na začetku je potrebno povedati, da tokratno 'V.I.P. DRUŽENJE' ni privabilo kakšnih 'znanih Slovencev', ki so dostikrat kvečjemu 'znano neznani Slovenci', dejansko okronanih in ostalih, drugače okronanih glav ter kakšnih, že prav nesramno bogatih Slovencev in Slovenk, niti se ga niso udeležili lastniki kakšnih (splošno gledano …) izredno dragocenih 3- in 4-kolesnikov, čeprav smo lahko občudovali nekaj raritet, ker gre v tem pogledu za avtomobile, ki jih ne morete prav pogosto srečati na naših cestah. Kljub temu si tokratno 'V.I.P. DRUŽENJE' v določenih pogledih vseeno zasluži ta naziv, predvsem zaradi izbranih lokacij ob povezavi s čudovito pokrajino, lepih cest, odlične kulinarike in tudi dejanskega V.I.P. sprejema manjše karavane (približno 15 vozil …) starodobnih in mladodobnih vozil v Tolminu, Mostu na Soči in Kobaridu, ker smo svoja vozila lahko parkirali na lokacijah, ki so običajnim smrtnikom po navadi nedosegljive. Kakšna je bila tokratna 'zvezdniška' zasedba avtomobilov? Lahko rečemo, da je bila zasedba dokaj pisana, posledično so na svoj račun lahko prišli številni ljubitelji avtomobilov, ker smo na majhnem prostoru lahko občudovali tudi nekatere raritete na slovenskih cestah, prav dosti manj občudovanja pa niso poželi niti nekateri, bolj običajni (v pogledu kolektivne zavesti …) avtomobili, ki imajo sedaj zaradi nostalgije po dobrih starih časih v očeh njihovih lastnikov in 'sledilcev' precej višjo moralno in finančno vrednost. Velja pa poudariti tudi to, da so vsi avtomobili in njihovi lastniki ter potniki uspešno prestali celoten dan, sam sem ob tem z mojim 44-let starim avtomobilom prevozil približno 290 kilometrov.
Za organizacijo in uspešno izvedbo tega bolj 'intimnega' (majhno število vozil, posledično pa tudi manjša gruča ljudi …) srečanja, ki bo zaradi prijetne družbe morda poskrbelo tudi za nastanek novih prijateljstev med udeleženci tega dogodka in krepitev sodelovanja na področju promocije tehniške kulture (srečanja so se udeležili tudi predstavniki nekaterih 'staro-mladodobniških' slovenskih avto-moto klubov, opazili smo tudi predsednico kulturne komisije FIVA in prisotnost nekaterih pomembnih akterjev na slovenski 'youngtimer' sceni, največ pa je bilo povsem običajnih, vendar pravih ljubiteljev in ljubiteljic takšnih avtomobilov), je v prvi vrsti zaslužen Darko Šturm (lastnik čudovito ohranjenega živordečega peugeota 205 1.9 GTi …), seveda ob izdatni podpori njegove žene Katjuše, ker sta si morala za uspelo organizacijo in izvedbo enodnevnega dogodka vzeti veliko njunega časa in potrpljenja. Zbor te relativno 'kompaktne' karavane 'motorizirane pločevine in celo enega kosa 'rostfraja' (delorean DMC-12) se je odvijal v jutranjih urah pred hotelom Dvorec v Tolminu, kjer si je zbrana vozila ogledalo veliko obiskovalcev hotela in njegove kavarne, vključno z naključnimi domačimi in tujimi turisti, ki jih je v četrtek v Kobaridu in Tolminu ter na Mostu pri Soči kar mrgolelo. Takrat sta se pojavila tudi dva 'padalca' (čudovito ohranjen, rdeče obarvan ford mustang 4.7 V8 'notchback' iz leta 1968 in podobno star in odlično ohranjen živordeč fiat 500 …), ki sta nas kasneje zapustila. Po 'pobegu' (pred radovednimi pogledi in navdušenostjo nekaterih opazovalcev …) iz Tolmina smo okrog 11. ure obiskali Most na Soči, kjer nas je že čakala električno gnana ladja Lucija, ki seveda ni 'trajekt', zato smo naše ljubljene 'jeklene konjičke' pač pustili na obali v neposredni bližini pristana. Tudi tokrat je približno 15 starejših vozil poskrbelo za popestritev lokalne 'navtične ponudbe', ker so potniki na ladji najbrž dobili vtis, da jih je obiskal 'potujoči muzej cestnih transportnih sredstev'.
Ladja Lucija je dolga približno 30 m (lahko sprejme približno 100 potnikov …). Za užitek med tiho in mirno plovbo (približno 70 minut) iz pristanišča pri Modreju do jezu HE Doblar poskrbi čudovita, dejansko neokrnjena narava, bistra jezerska voda, občudovali smo lahko tudi številne jezerske ptice, za piko na i pa poskrbi dobra postrežba v kombinaciji z zgodbami že legendarnega kapitana Deana, ki dajejo plovbi še dodatno vrednost in čar. Po uspešnem povratku na trdna tla nas je čakala resnična preizkušnja (za večino starodobnikov …), ker nas je čakala lepa, vendar strma in z ovinki dobro 'opremljena' cesta do turistične kmetije JELENOV BREG POD MATAJURJEM (območje Kobarida), kjer domujejo Medveševi (6-članska družina …). Čeprav sem na tem, zame že skoraj 'epskem vzponu' ob vožnji lastnega starodobnika zelo užival, sta mi vzdušje po nekaj prevoženih klancih pokvarila dobro delujoča števca za temperaturo vode in olja, ker sta se začela pomikati proti rdečemu polju. K sreči poznam staro modrost (preklop kabinskega gretja na 'max' in vklop 'kaloriferja' (ventilator kabinskega zračenja)), zato sta si oba kontrolna merilnika po nekaj minutah tega početja malo opomogla (nekaj milimetrski povratek, oziroma premik kazalca proti sredini …), na koncu sem srečno prilezel do destinacije, kjer nas je čakala izvrstna domača hrana in prava, nezaigrana prijaznost gostiteljev. Ljubiteljem dobre hrane in pijače bodo brez dvoma teknili na star, kmečki način pripravljeni obroki hrane, ker na tej znani turistični kmetiji, ki obiskovalcem ponuja tudi cel kup drugačnih možnosti glede preživljanja prostega časa, v oborah domuje tudi divjad, posledično se bodo na vaši mizi lahko znašle tudi divjačinske specialitete.
Nato je sledil za avtomobile precej bolj prijazen spust do Kobarida, kjer smo lahko dobro preizkusili zavore in ob prihodu v Kobarid pred poslopjem Občine strnili svoje vrste in ob tem pritegnili poglede mimoidočih krajanov in turistov. Po krajšem postanku v Kobaridu smo se zapeljali do območja arheološkega parka Divje babe pri Cerknem, kjer se nahaja tudi pivovarna ZAJC 1725. V njej se nahaja tudi muzej, kjer si obiskovalci lahko ogledajo zgodovino pivovarstva s poudarkom na zgodovini pivovarstva na Slovenskem. Seveda pa jih lahko obiščete tudi zato, da preizkusite odlične dosežke iz njihove varilnice in ob tem spoznate tudi postopke za izdelavo piva, na koncu pa vam bodo za zaključek lahko postregli še z odlično domačo hrano. Zaključek tega prijetnega celodnevnega V.I.P. druženja je postregel tudi z družbenimi igrami in podelitvijo simboličnih pokalov.
Na koncu pa velja omeniti tudi sponzorje tega dogodka: Občina Tolmin, Občina Kobarid, Občina Cerkno, ATUM, AVTOTEAM KOBARID, Pivovarna Zajc, JELENOV BREG POD MATAJURJEM in ŠTAMPILJKE ŽIŽA
Koristne povezave
https://www.hoteldvorec.com/
https://www.pivozajc.si/
http://www.jelenov-breg-pod-matajurjem.si/
https://ladja-lucija.si/