Avto.info

Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene

Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah

Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah

Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene

Avtor: Foto: Mercedes-Benz
Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah Tovornjak na gorivne celice v uporabi za logistične namene: Začetek testiranj tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah

Wörth am Rhein/Leinfelden-Echterdingen, Nemčija – Družba Daimler Truck kot eden največjih svetovnih proizvajalcev gospodarskih vozil spodbuja trajnostni transport. Družba si prizadeva, da bi leta 2039 na ključnih svetovnih trgih (EU30, ZDA in Japonska) ponujala le še gospodarska vozila, ki imajo med vožnjo nevtralne vrednosti CO2. Pogoni na vodik so lahko optimalna rešitev zlasti za zelo prilagodljive in posebej zahtevne načine uporabe pri transportu težkega tovora in v daljinskem prometu. Daimler Truck na poti k razogljičenju transporta zdaj vstopa v naslednjo fazo razvoja tovornjakov na gorivne celice. Po intenzivnih testiranjih na testni stezi in javnih cestah so tovornjaki Mercedes-Benz GenH2 zdaj dosegli napredno razvojno zrelost, tako da se lahko predajo strankam, ki jih bodo med vsakodnevnim delom preskusile za različne logistične naloge.

Martin Daum, predsednik uprave družbe Daimler Truck, je v prisotnosti Hildegard Müller, predsednice Združenja avtomobilske industrije (VDA), v razvojnem in testnem centru koncerna v kraju Wörth am Rhein naznanil začetek testiranj petih prototipnih tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri dejanskih strankah, in sicer podjetjih Air Products, Amazon, Holcim, INEOS in Wiedmann & Winz. Po eni strani je tako strankam omogočeno, da v približno enoletni fazi testiranja prednostno in iz prve roke pridobijo izkušnje s transportom v tovornjakih na gorivne celice. Po drugi strani pa bo razvojna ekipa družbe Daimler Truck prišla do dragocenih ugotovitev o tem, kako se tovornjak s pogonom na tekoči vodik obnese v resničnih pogojih uporabe, in spoznala potrebe strank, ki jih bo lahko upoštevala pri serijskem razvoju do konca tega desetletja.

Vseh pet tovornjakov GenH2 se bo v Nemčiji uporabljalo na posebnih trasah in za različne primere uporabe v daljinskem prometu, na primer za prevoz gradbenega materiala, ladijskih zabojnikov ali tudi jeklenk. Med testiranjem pri strankah bodo vozila ves čas pod neposrednim nadzorom proizvajalca, ki zanje tudi stalno odgovarja. Vozila se bodo polnila na temu namenjenih črpalkah za tekoči vodik (sLH2) v mestih Wörth am Rhein (Porenje – Pfalška) in Raum Duisburg (Severno Porenje-Vestfalija).

Martin Daum, predsednik uprave družbe Daimler Truck: »V prizadevanjih za razogljičenje transporta stavimo na akumulatorske električne pogone in pogone na vodik. Prehod bo uspel le, če bo okolju prijazna energija na voljo v zadostni meri in povsod – in za to potrebujemo obe tehnologiji. Pri pogonu na vodik smo pravkar naredili še en pomemben korak v smeri razvojne zrelosti: začenjamo namreč testiranje tovornjakov Mercedes-Benz GenH2 pri strankah, ki jih bodo uporabljale za dejanske prevoze pri svojem vsakdanjem delu. Pri tem je treba poudariti naslednje: zmogljiva vozila z nevtralnimi emisijami CO2 sama po sebi niso dovolj za doseganje uspeha na področju trajnostnega transporta. Za to sta potrebni tudi ustrezna polnilna infrastruktura in stroškovna primerljivost z običajnimi vozili. Politika in energetska podjetja so sicer že aktivni na tem področju, vendar nujno potrebujemo še več zanosa, in sicer v vsej Evropi!«

Predsednica Združenja avtomobilske industrije Hildegard Müller doda: »Na poti k podnebno nevtralni mobilnosti prihodnosti je treba izkoristiti potenciale vseh razpoložljivih tehnologij. Prav na področju težkih gospodarskih vozil elektromobilnosti ne gre enačiti izključno z akumulatorskim električnim pogonom, temveč je treba kot del tehnološke raznolikosti obvezno upoštevati tudi pogon na gorivne celice z vodikom. Proizvajalci razvijajo in proizvajajo ustrezne modele, zdaj se morajo le še ustvariti politični okvirni pogoji: obvezno je treba vzpostaviti potrebam prilagojeno mrežo črpalk za vodik in pripadajočo infrastrukturo. Tu je nujno potrebno ukrepanje politike, zveznih agencij in energetskega sektorja.«

Stranke bodo vseh pet cestnih vlečnih vozil v celotnem času testiranja uporabljale za različne naloge v daljinskem prometu. Podjetje Amazon bo tovornjak GenH2 uporabljalo v svoji logistični mreži v Nemčiji, Air Products za transport jeklenk, Wiedmann & Winz za prevoz ladijskih zabojnikov, Holcim za logistiko gradbenega materiala in VERVAEKE, logistično podjetje koncerna INEOS, za transport PVC-ja in vinila. 

Zmogljivost tovornjaka GenH2 – primerljiva z zmogljivostjo običajnega tovornjaka za daljinski promet
Kar zadeva vlečno silo, doseg in zmogljivost, so razvijalci družbe Daimler Truck tovornjaku GenH2 zagotovili lastnosti običajnega tovornjaka Mercedes-Benz Actros za daljinski promet. Tovornjaki Mercedes-Benz GenH2, ki se bodo uporabili za testiranja pri strankah, zagotavljajo 40 t skupne vlečne mase pri nosilnosti pribl. 25 t. Visoko nosilnost in velik doseg omogočata dva posebna rezervoarja za tekoči vodik v kombinaciji z zmogljivim sistemom z gorivnimi celicami proizvajalca cellcentric, skupnega podjetja družbe Daimler Truck in koncerna Volvo. Vsi trije skupaj predstavljajo srce tovornjaka GenH2.

Sistem z gorivnimi celicami tovornjaka GenH2 proizvaja moč 300 kW (2 x 150 kW), medtem ko vgrajeni akumulator časovno omejeno zagotavlja še do 400 kW. Hranilna kapaciteta akumulatorja je s 70 kWh razmeroma majhna, saj akumulator ni namenjen dovajanju energije, temveč predvsem občasnemu vklopu za zagotavljanje dodatne moči gorivnim celicam. To je na primer potrebno pri najvišjih obremenitvah med pospeševanjem ali pri vožnji navkreber s popolnoma natovorjenim vozilom. Poleg tega razmeroma lahek akumulator omogoča večjo nosilnost ter se polni z energijo, ki nastane pri zaviranju, in s presežno energijo gorivnih celic. Bistveni element premišljene strategije delovanja sistema z gorivnimi celicami in akumulatorskega sistema je sistem za hlajenje in ogrevanje, ki pri vseh komponentah vzdržuje ustrezno delovno temperaturo ter jim tako omogoča čim daljšo življenjsko dobo. Elektromotorja v predserijski izvedbi zagotavljata skupno 2 x 230 kW trajne in 2 x 330 kW največje moči. Navor je 2 x 1577 Nm oziroma 2 x 2071 Nm. Dva rezervoarja za tekoči vodik, izdelana iz nerjavnega jekla, sta z veliko prostornino po 44 kg zelo primerna za dolge razdalje. Sistem rezervoarjev iz nerjavnega jekla je sestavljen iz dveh cevi, vstavljenih druge v drugo, ki sta medsebojno povezani in vakuumsko izolirani.

Tekoči vodik omogoča doseg 1000 kilometrov in več
Družba Daimler Truck pri razvoju pogonskih sistemov na vodik daje prednost tekočemu vodiku. Nosilec energije ima v tem agregatnem stanju v primerjavi s plinastim vodikom bistveno večjo gostoto energije. Zato se lahko prevaža več vodika, kar znatno poveča doseg in hkrati omogoča, da je vozilo po zmogljivosti primerljivo z običajnim dizelskim tovornjakom. Tekoči vodik je veliko enostavneje prevažati, poleg tega so rezervoarji za tekoči vodik v primerjavi z rezervoarji za stisnjen vodik v plinastem stanju tudi cenejši in lažji. Uporaba tekočega vodika tako med drugim omogoča večjo nosilnost. Zaradi tega je tovornjak Mercedes-Benz GenH2 enako primeren kot običajni dizelski tovornjaki za prilagodljiv in zahteven daljinski promet. Družba Daimler Truck je to uspešno dokazala septembra 2023, ko je prototip tovornjaka Mercedes-Benz GenH2, odobrenega za javne ceste, opravil #HydrogenRecordRun in s polnim rezervoarjem tekočega vodika v vozilu prevozil 1047 km.

Izjave strank iz podjetij Air Products, Amazon, Holcim, INEOS/VERVAEKE in Wiedmann & Winz ob začetku testiranj tovornjakov dne 25. 7. 2024

Seifi Ghasemi, predsednik in glavni direktor podjetja Air Products: »Več tisoč tovornjakov vsak dan oskrbuje naše stranke z industrijskimi plini, kar pomeni, da je logistika sestavni del naše dejavnosti. Testiranje tovornjaka Mercedes-Benz GenH2 v resničnih pogojih je odločilen korak pri prehodu s trenutnega distribucijskega voznega parka na vozila na vodikov pogon. Na poti k trajnostnemu transportu so ključni tudi varna in zanesljiva proizvodnja, transport in distribucija obnovljivega vodika v celotni vrednostni verigi. Na tem področju ima podjetje Air Products dokazano strokovno znanje in ponosni smo, da v okviru tega projekta zagotavljamo kritično infrastrukturo za polnjenje in tekoči vodik.«

Andreas Marschner, podpredsednik podjetja Amazon Transportation Services: »V podjetju Amazon si odločno prizadevamo za izpolnitev ciljev podnebne zaobljube, da torej do leta 2040 dosežemo povsem CO22-nevtralno poslovanje na vseh področjih. Razogljičenje naše transportne mreže ima odločilno vlogo pri doseganju te prelomnice, zato moramo še naprej investirati, eksperimentirati in spodbujati inovacije. Veselimo se, da bomo razvojni ekipi družbe Daimler Truck pomagali tudi v naslednji fazi projekta.«

John H. Landwehr, Gerdes + Landwehr, partner skupine Holcim: »Pri naši dejavnosti logistike razsutega prevoza je nosilnost že od nekdaj ključnega pomena, kar zadeva emisije CO2 in učinkovitost. Po obsežnih testiranjih tovornjakov z akumulatorskim električnim pogonom se izjemno veselimo preskušanja nadaljnjih možnosti trajnostnega transporta prihodnosti s tovornjakom na vodikov pogon. Samo na podlagi lastnih intenzivnih izkušenj lahko namreč sprejmemo prave odločitve za spremembo, ki jo načrtujemo v letu 2025.«

INEOS in VERVAEKE
Wouter Bleukx, direktor poslovnega oddelka za vodik v podjetju INEOS Inovyn: »Veseli nas, da smo med strankami, ki jim je zaupano testiranje na področju tehnologije gorivnih celic. Vodik je prelomen energetski vir, ki bo preoblikoval tovorni promet in nam pomagal zagotoviti prihodnost brez emisij. Podjetje INEOS ima kot največji upravljavec obratov za elektrolizo v Evropi ter proizvajalec in uporabnik nizkoogljičnega vodika edinstvene pogoje za udejanjenje te ključne spremembe. Skupaj z logističnim partnerjem VERVAEKE z največjim veseljem podpiramo družbo Daimler Truck.«

Frédéric Derumeaux, direktor podjetja VERVAEKE: »Navdušen sem nad tem projektom, ki je popolnoma v skladu z našo strategijo za drastično zmanjšanje izpustov CO2. Pogon težkih tovornjakov na tekoči vodik je revolucionaren in odločilen korak naprej. Kot vodilno transportno podjetje imamo pri tem pomembno vlogo in to edinstveno sodelovanje s podjetjem INEOS in družbo Daimler Truck nam omogoča, da bomo testirali logistično rešitev, ki je zares popolnoma brez emisij.«

Direktor dr. Micha Lege, Wiedmann & Winz iz Geislingena: »Pri nas se že od nekdaj zanimamo za inovacije, saj je bilo podjetje Wiedmann & Winz eno prvih, ki je s sistemom Fleetboard investiralo v telematiko in digitalizacijo transporta. Poleg tega smo v svoje vsakodnevne prevozne dejavnosti pred kratkim vključili eActros 300, ki ga uporabljamo kot cestno vlečno vozilo. Zdaj se veselimo, da bomo naredili naslednji korak in z modelom GenH2 preskusili tudi tovornjak za daljinski promet s pogonom na vodikove gorivne celice.«

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava