28. 11. 2024 - Vsaka Mazda mora pred prihodom na javne ceste prestati vrsto strogih testov, Mazdini inženirji pa na testni stezi ob sedežu v Hirošimi poskrbijo za nepozabno vožnjo. Pri Mazdi vse zaposlene najbolj motivira posebno poslanstvo: zagotoviti občutek čiste sreče in vsakega voznika, ko sede za volan, napolniti z energijo. Ta občutek, dobro znan voznikom in potnikom v Mazdah po vsem svetu, je že skoraj 100 let gonilo Mazdinih inovacij, danes pa je ključni del procesa razvoja novih Mazdinih modelov. To edinstveno filozofijo najbolje poosebljajo Mazdini nadarjeni inženirji, ki si na vseh področjih neutrudno prizadevajo, da bi vsakemu vozniku zagotovili poživljajočo izkušnjo vožnje. Eden od njih je tudi Masayoshi Kanei, ki se je Mazdini razvojni ekipi pridružil pred 14 leti in je preizkušal tako prototipe v nastajanju kot tudi razvojna vozila pred proizvodnjo, vključno z Mazdo CX-60 PHEV. A nikar mu ne recite testni voznik.
Izjemna zmogljivost
“Pri Mazdi sami sebe ne imenujemo testni vozniki, saj sodelujemo v vsakem koraku razvoja, od začetnega načrtovanja do potrditve serijskega modela, pripravljenega za začetek proizvodnje,” pojasnjuje. “Da, preizkusimo veliko avtomobilov, ki pridejo v naš oddelek, da navzkrižno preverimo podatke ter ocenimo njihove vozne lastnosti, kakovost in primernost za vožnjo. A obstaja še ena bistvena metrika, ki jo pri Mazdi imenujemo ‘občutek zmogljivosti’ – ta se osredotoča na človeško zaznavanje
pospeševanja in gibanja avtomobila.”
“Odgovoren sem za pogonske sklope,” nadaljuje. “Sodelujemo z drugimi inženirji in razpravljamo o podrobnostih, kot so nastavitve motorja, pospeševanje in moč.” Tudi ko avtomobil obstaja samo na risalni deski, se ti postopki še vedno uporabljajo za ugotavljanje izvedljivosti zasnove. Na poligonu Kanei uporabi vse svoje čute, da oceni delovanje vozila. “Pri pospeševanju, na primer, moraš biti sposoben izmeriti in oceniti tudi najmanjšo spremembo, kot sta sila g in sunek, ki ga čuti telo,” pravi. “Ti dejavniki izrazito vplivajo na vašo izkušnjo voznika.” Sunek je vektor, ki se pri pospeševanju spreminja s časom, in Mazda ga obravnava kot enega ključnih parametrov za nadaljnje izvajanje svojih inovacij, osredotočenih na uporabnika. Vendar pa Kanei tudi priznava, da so človeški čuti sicer ključnega pomena, a niso popolni. “Svoje ocene posredujemo konstruktorju [pogonskega sklopa] in jih združimo s številčnimi podatki, da bi konfigurirali boljši pogonski sklop, ki lahko deluje točno tako, kot si voznik zamisli.”
Najboljše iz obeh svetov
Ta postopek je imel še posebej pomembno vlogo, ko se je Kanei ukvarjal z Mazdo CX-60 s pogonskim sklopom e-Skyactiv PHEV. “PHEV je vozilo, ki ima koristi od najboljših lastnosti avtomobila z motorjem z notranjim zgorevanjem in električnega pogona,” pravi Kanei. Ko je baterija pogona PHEV ustrezno napolnjena, vozilo vozi na električno energijo, s čimer prihrani gorivo. Če želite pospešiti, na primer pri prehitevanju, avtomobil preklopi na motor z notranjim zgorevanjem, da zbere dovolj moči za
ustvarjanje potrebne hitrosti.
“Včasih pa imate občutek, da avtomobil ne pospešuje tako hitro, kot bi si želeli. Ali nasprotno – menite, da vozilo prehitro preklopi na motor z notranjim zgorevanjem. To je ena od pogostih težav pri vozilih PHEV,” doda Kanei. Po njegovih besedah je ta prehod z električnega pogona na motor z notranjim zgorevanjem težko natančno nastaviti, a to ostaja ključna naloga. Navsezadnje se sprašuje, “se ne bi ustrašili, če se avtomobil ne bi odzival tako, kot želite?”
Mazda CX-60 PHEV je prinesla nove izzive, a so se Kanei in njegova ekipa z veseljem lotili njihovega reševanja; njihov cilj je izdelati pogonski sistem PHEV, ki zagotavlja okretnost in lasersko ostre vozne lastnosti. “Ni bilo najbolj preprosto doseči voznih lastnosti, ki jih iščemo pri Mazdi, vendar nam je na koncu uspelo,” pravi Kanei z iskrivim nasmehom. Skratka, avtomobil je mojstrsko izdelan tako, da vozi v skladu z vašimi željami. Kljub temu ni mogoče zanikati, da so testne vožnje ključni del razvojnega procesa, in Kanei priznava, da jih opravi zelo veliko – vozi povsod, od skritih Mazdinih poligonov na Japonskem do svetovno znanega nemškega ‘autobahna’. “Ker sodelujemo že od samega začetka, določimo lastne parametre in cilje za pogonski sklop, da bi zagotovili uživanje v vožnji z vsakim avtomobilom,” pravi. “Ne glede na to, ali gre za PHEV ali ne, se moramo med testno vožnjo prepričati, da so ti parametri in cilji brezhibno doseženi. Na testnih vožnjah je dovoljeno število napak zelo majhno.”
Pripravljeni na vse
Kanei in njegovi kolegi inženirji so pod pritiskom, vendar so za to nalogo več kot usposobljeni. Kanei, ki je delal na modelih, kot sta Mazda CX-30 in najnovejša Mazda CX-60, pojasnjuje, da Mazda uporablja sistem, ki zagotavlja, da so njihovi inženirji odlično pripravljeni na vsako nalogo. Da bi to dosegli, so uvedli sistem, ki Kaneiju in njegovim sodelavcem pomaga pri pridobivanju veščin, potrebnih za pošteno, stabilno in, kar je najpomembneje, varno ocenjevanje. Začne se z rangom za
novince, ki zajema raziskovanje Mazdinega osupljivega sedeža v Hirošimi, in nadaljuje z višjimi kvalifikacijami, ki predanim voznikom omogočajo, kot pojasnjuje Kanei, da “ pri testni vožnji dosežejo največje dovoljene hitrosti.” Kot se spodobi za Mazdino miselnost, ki v ospredje postavlja voznika, je tu najpomembnejši dejavnik opredelitev, kaj bo ustrezalo končnemu uporabniku.
Te razlike v zmogljivostih od začetnikov naprej so lahko precejšnje. “Pri testni vožnji je treba natančno oceniti zmogljivosti avtomobila ne glede na razmere. Če tega ne morete storiti, razvojna ekipa vaših ocen ne bo štela za legitimne ali zaupanja vredne,” nadaljuje Kanei. Vozne lastnosti pri različnih hitrostih so ključno merilo zmogljivosti avtomobila. Ker je Kanei lahko preizkušal različne modele pri živce parajočih visokih hitrostih tako na suhih ravninah kot v mokrih ovinkih, je to dokaz, zakaj ima Mazda tako strogo shemo licenc: tako lahko zagotovi, da vsak avtomobil vedno nudi uživanje v vožnji, tudi ko gre na polno, obenem pa poskrbi za varnost svojih nadarjenih zaposlenih pri opravljanju njihovih nalog.
Pogled v prihodnost
Preden je Kanei prejel vabilo za delo pri Mazdi, se je na univerzi že učil o razvoju visokozmogljivih motorjev. Na vprašanje, s katerim modelom je do zdaj najbolj užival v testni vožnji, brez obotavljanja odgovori: “Vedno je to najnovejši model, s katerim sem se ukvarjal. Ker današnja tehnologija ves čas hitro napreduje, je vedno na voljo nov izziv, ki se ga je treba lotiti, in kot inženir moraš vedno izboljšati svojo igro, da se z njim spopadeš, kar je zame zelo vznemirljivo.”
“Prepričan sem, da nam bo naslednji model, s katerim se bomo ukvarjali, predstavljal še en povsem nov izziv, a ga bomo sprejeli z veseljem, saj se pri našem delu izzivi nikoli ne končajo,” zaključi. “Nenehno izboljševanje je edina pot naprej.”
Besedilo Shogo Hagiwara