Avto.info

Zakaj smo nad evropskim povprečjem?

Več kot 400 moških letno izgubi boj z najpogostejšim rakom v Sloveniji

Zakaj smo nad evropskim povprečjem?: Več kot 400 moških letno izgubi boj z najpogostejšim rakom v Sloveniji

Zakaj smo nad evropskim povprečjem?

Avtor: Foto: PRistno, strategic communication
Zakaj smo nad evropskim povprečjem?: Več kot 400 moških letno izgubi boj z najpogostejšim rakom v Sloveniji Martin Lisec

Martin Lisec

Sašo Udovič

Sašo Udovič

Satin Papež in Tina Križaj

Satin Papež in Tina Križaj

Matej Pečovnik, Janka Čarman, Martin Lisec in Sašo Udovič

Matej Pečovnik, Janka Čarman, Martin Lisec in Sašo Udovič

Ljubljana, 12. november 2024 - Rak prostate je poleg nemelanomskega kožnega raka najpogostejši rak pri moških v Sloveniji in predstavlja resno grožnjo njihovemu zdravju, saj se letno odkrije več kot 1600 novih primerov, kar presega evropsko povprečje. Poleg tega je v Sloveniji tudi umrljivost zaradi te bolezni višja od povprečja v Evropi. Kljub napredku na področju diagnostike in zdravljenja vsako leto več kot 400 moških izgubi boj s to boleznijo, zaradi česar je tudi osveščanje o tej obliki raka izjemnega pomena. Asist. mag. Janka Čarman, dr. med., zdravnica na Onkološkem inštitutu, poudarja, da za raka prostate ni specifičnih zaščitnih ukrepov, a redna telesna dejavnost, zdrava prehrana in opustitev kajenja lahko pripomorejo k splošnemu zdravju.

»Aktiven način življenja lahko pomembno vpliva na njegovo kakovost, pa vendar starost in družinska obremenjenost ostajata najpomembnejša dejavnika tveganja za rak prostate, na katera ne moremo vplivati,« je pojasnila dr. Čarman. Posebna težava pri tem raku je tudi odsotnost zgodnjih kazalcev bolezni – za razliko od drugih rakov, kjer se pogosto pojavijo simptomi, rak prostate v zgodnjih fazah ne kaže opaznih znakov, kar pomeni, da redni preventivni pregledi igrajo ključno vlogo pri zgodnjem odkrivanju. Moški z obolelimi sorodniki, zlasti kadar gre za očeta ali brata, imajo večje tveganje, kar dodatno poudarja pomen rednega spremljanja zdravstvenega stanja po 50. letu.

Presejalni program PETER: korak bližje boljši zgodnji diagnostiki
Presejalni program PETER je dveletni projekt, ki ga razvija država v sodelovanju s tujimi strokovnjaki in se osredotoča na zgodnje odkrivanje raka prostate pri moških v Sloveniji. Namen programa je omogočiti učinkovito presejanje in odkrivanje nizkotveganih oblik raka prostate, ki omogočajo aktivno spremljanje brez takojšnjega zdravljenja. S tem želijo zmanjšati neželene posledice zdravljenja pri nizkotveganih primerih in hkrati zagotoviti kakovost življenja pacientov. Program temelji na dokazanih pristopih in strokovnih priporočilih za populacijsko presejanje, ki ga izvajajo tudi druge evropske države.

Kampanja Ostani v tekmi – prizadevanje za ozaveščanje moških
Letos so v onkološkem društvu za moške Onkoman v sodelovanju z agencijo Futura DDB pripravili kreativno komunikacijsko kampanjo Ostani v tekmi, ki poudarja pomen preventivnih pregledov in zgodnjega odkrivanja raka prostate. Tina Križaj, mlajša kreativna direktorica, pravi: »Kampanja nagovarja moške prek športa in njihovih idolov, saj so mnogi športniki ambasadorji zdravja in aktivnega življenjskega sloga. S štirimi ambasadorji, med katerimi so nogometaš Sašo Udovič, odbojkaš Jasmin Čutorić, košarkar Roman Horvat in rokometaš Branko Tamše, želimo sporočiti, da lahko le z rednimi pregledi ostanejo aktivni in še naprej navijajo za svoje športne idole.« Kampanja tako prek legendarnih športnikov motivira moške, da poskrbijo za svoje zdravje in opravijo preventivne preglede. Sašo Udovič, nekdanji profesionalni nogometaš in ambasador kampanje, je ob tej priložnosti poudaril, da je »zdrava doza zdravega življenja, uravnotežene prehrane in preventive tista zmagovalna kombinacija, da dosežemo kvalitetno in visoko starost.« Njegova izjava zato predstavlja eno ključnih sporočil kampanje – skrb za zdravje je tisto, kar posameznikom omogoča dolgo in kakovostno življenje.

Rak prostate: bolezen, ki jo lahko obvladujemo
Rak prostate, čeprav resna bolezen, je ob zgodnjem odkrivanju ena bolj ozdravljivih vrst raka. Po besedah strokovnjakov zdravljenje raka prostate ves čas napreduje, z različnimi metodami, kot so lokalno zdravljenje (kirurgija, obsevanje) in sistemsko zdravljenje, prilagojeno glede na stopnjo bolezni. Pri nizkorizičnih oblikah raka prostate danes priporočajo aktivno spremljanje, ki omogoča zamik zdravljenja brez vpliva na preživetje, kar pacientom omogoča ohranjanje kakovostnega življenja.

Mag. Martin Lisec, član društva Onkoman, ki je prebolel bolezen raka prostate, sicer pa tudi psihoterapevt, ki je obiskal preventivne preglede, poudarja, kako pomembna je pravočasna diagnostika. Po prejetju diagnoze se je odločil, da spregovori o svojih izkušnjah in osvešča javnosti o pomenu preventivnih pregledov: »Mnogi se bojijo pregleda in diagnoze, vendar je soočenje z resničnostjo ključno. Moj primer kaže, da lahko z rednimi pregledi poskrbimo za kakovost življenja in preprečimo napredovanje bolezni.«

Kampanje, kot je Ostani v tekmi, ter programi, kot je PETER, so ključnega pomena za ozaveščanje tako o sami bolezni kot o nujnih rednih pregledih in skrbi za zdravje. Predsednik društva Onkoman Matej Pečovnik pravi, da »moški z rakom obolevajo pogosteje kot ženske, pogosteje pa tudi umirajo. Tudi odzivni so slabše.« Ravno zato je nastalo društvo Onkoman, da ozavestijo tako moške kot njihove bližnje, in da so tukaj za vse tiste, ki so ravnokar obuli njihove stare čevlje. Onkoman tako še naprej spodbuja moške, da skrbijo za svoje zdravje in se redno pregledujejo, saj le tako lahko ostanejo v tekmi – za svoje zdravje, družino in prihodnost. Donacije za podporo delovanja društva Onkoman lahko nakažete na donatorski račun NLB: SI56 0222 2026 2126 840 ali pa se pridružite njihovim vrstam. 

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava