15.7.2024 - Industrija električnih vozil (EV) doživlja hitro rast zaradi tehnološkega napredka in večje ozaveščenosti o okoljskih vprašanjih. Električna vozila zmanjšujejo izpust škodljivih plinov in odvisnost od fosilnih goriv, zaradi česar so mnoga avtomobilska podjetja vložila znatna sredstva v razvoj tehnologije, visoko učinkovitih baterij in polnilne infrastrukture. Tudi vlade po vsem svetu podpirajo ta prehod s subvencijami in regulativnimi spodbudami, kar dodatno pospešuje sprejemanje električnih vozil na trgu. Prehod na nove tehnologije pa še ne zagotavlja uspeha čez noč, zato dobro premislite, preden investirate v eno od »revolucionarnih« avtomobilskih podjetij. Direktor Freedom Holding Corp., Timur Turlov, je podal svoje razmišljanje o goreči aktualni tematiki, vendar s stališča vlagatelja.
Kalifornijski proizvajalec električnih vozil Fisker je 18. junija razglasil stečaj in tako postal peto podjetje v sektorju (poleg Lordstown, Proterra, Arrival in Arcimoto), ki ni zdržalo konkurence, proizvodnih ciklov in regulativnih težav ter spreminjajočih preferenc potrošnikov. Težave industrije električnih vozil ne zadevajo le novih igralcev, temveč tudi stebre avtomobilske industrije – Ford, General Motors in Stellantis. Vsi trije avtomobilski velikani zadnjega pol leta aktivno znižujejo lastne napovedi. Razlog za stečaje novih ameriških proizvajalcev električnih avtomobilov je v tem, da poskušajo v svojem sektorju uveljaviti poslovni model lansiranja pametnega telefona, torej razviti komponente in dizajn, sestavo pa prepustiti tretjim proizvajalcem. Vendar pa ta model ne deluje v avtomobilskem sektorju, ker so poslovne marže odvisne od proizvodnega cikla in ekonomije obsega. Tukaj Tesla vodi prav zato, ker ima več tovarn po svetu. Nova podjetja, ki pa so se pozicionirala kot nasledniki Tesle, v tem segmentu ne tekmujejo več.
Tudi igralci avtomobilske industrije, kot je ameriški proizvajalec Rivian, preživljajo težke čase, a se še vedno borijo za preživetje z razvojem lastnih proizvodnih zmogljivosti. Podjetje je s Volkswagnom sklenilo tudi strateški dogovor o ustanovitvi skupnega podjetja za razvoj programske opreme za svoje električne avtomobile. Rivian namerava s tem projektom v naslednjih nekaj letih zbrati 5 milijard dolarjev, da bi rešil pomanjkanje sredstev. Situacija pri prodaji električnih avtomobilov v velikanih, kot so Volkswagen Group, Mercedes-Benz in BMW Group, pa je nekoliko nejasna in spremenljiva.
Sektor električnih vozil je v zadnjih desetih letih naredil velik preskok, vendar se bitka za tržni delež (ena najtežjih faz za vsako novo industrijo) šele začenja. Za vlagatelje bi to lahko bila ena najzanimivejših priložnosti za prepoznavanje novega vodilnega v panogi. Predstavniki stare garde - Ford, GM, Stellantis, Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW - so si nabrali ogromno izkušenj pri upravljanju proizvodnih zmogljivosti, ki jim omogočajo učinkovitejše prilagajanje marž poslovanja kot mlajša podjetja. Imajo pa novinci velike tehnološke prednosti, zato imajo Tesla, Rivian, NIO, Li Auto, Xpeng in Zeekr dobre možnosti, da presežejo »stara podjetja«, ki se niso preveč uspešno prilagodila novim trendom.
V zadnjih desetih letih smo bili priča, kako se nov igralec - Tesla - pojavi na enem najbolj konservativnih trgov in zasede prvo mesto v svoji niši. Tega uspeha morda ne bo vsak ponovil, a pomembna je sposobnost prilagajanja in sprejemanja novih pogojev poslovanja. Sodeč po zadnjih novicah je Rivian eden od konkurentov, ki se je začel premikati v tej smeri. Takšne strateške odločitve kažejo na poslovno fleksibilnost in sposobnost prilagajanja tržnim razmeram. Za vlagatelje je pomembno, da znajo ujeti takšne signale, da najdejo pravo podjetje in vanj donosno vlagajo.