Pod sloganom "Project1Hour" do 22. aprila 2023 na številnih lokacijah koncerna Volkswagen že tretjič zapored potekajo akcije zaposlenih za varstvo okolja in podnebja. Kampanja je bila osnovana ob mednarodnem dnevu Zemlje. Nazadnje je v njej sodelovalo okrog 300.000 zaposlenih po vsem svetu. Velja za največjo podnebno delavnico na svetu. Letos se je 675.000 Volkswagnovim zaposlenim pridružilo še 500.000 zaposlenih iz avtohiš po vsem svetu.
Izvršni direktor Oliver Blume: "'Invest in Our Planet' – tako se glasi moto letošnjega dneva Zemlje. Pri Volkswagnu ga razumemo dobesedno, tako da bomo več kot 52 milijard evrov – več kot katerikoli drug proizvajalec avtomobilov –investirali v prihodnost individualne mobilnosti brez emisij. Delež prodanih električnih vozil v koncernu nenehno narašča: leta 2022 je znašal že skoraj 7 odstotkov. Do leta 2030 bo na primer pri znamki Porsche na svetovni ravni znašal že več kot 80 odstotkov, pri znamki Volkswagen pa 80 odstotkov v Evropi. Obenem že razmišljamo o polnilni infrastrukturi z obnovljivo energijo: do leta 2025 bomo v Evropi zgradili okrog 18.000, po svetu pa okoli 45.000 točk za hitro polnjenje. Prepričani smo, da je e-mobilnost najboljša rešitev za trajnostni transport. Teme trajnosti se lotevamo celostno: z gospodarskega, okoljskega in družbenega vidika. Z akcijo 'Project1Hour' obeležujemo dan Zemlje ter povezujemo družbene cilje in cilje podjetja s ponudbo za vsakega zaposlenega. Skupaj nas je za varstvo podnebja kar milijon."
Direktor kadrov Gunnar Kilian: "Trajnost in varstvo podnebja pri Volkswagnu nista samo prazni besedi. To zaposleni v koncernu izkazujemo z udeležbo v akciji 'Project1Hour'. Že leta 2022 je več kot 295.000 sodelavcev in sodelavk zbralo ideje, kako bi lahko na delovnem mestu in širše zagotovili, da bi bila naše okolje in podnebje manj obremenjena. V letu 2023 to prizadevanje nadaljujemo ter še naprej krepimo osveščenost in senzibilnost za naš planet Zemljo. To je pomembno, saj nam je vsem jasno, da je Zemlja samo ena in moramo z njo skrbno ravnati."
Predsednica delavskega sveta Daniela Cavallo: "Predstavniki delavcev upamo na aktivno udeležbo". Predsednica delavskega sveta koncerna Daniela Cavallo je povedala: "Ena ura delovnega časa pri več kot 670.000 zaposlenih v celotnem koncernu pomeni velikanski potencial. Če se v tej uri porodi še veliko ustvarjalnih idej in pobud, ki bodo zgled za trajnostno naravnanost in se bodo med zaposlenimi uveljavile, smo naredili nekaj pomembnega. Zato si želim, da bi imelo čim več kolegov in kolegic možnost sodelovati – tudi neposredno v proizvodnji vozil."
Akcijo "Project1Hour" bodo spremljale dejavnosti na različnih lokacijah: v matični tovarni v Wolfsburgu bo direktor proizvodnje Christian Vollmer zaposlene povabil na vožnjo s kolesom v tovarno, da bi bila tako pot na delo bolj trajnostna. Tudi direktorica znamke Volkswagen Gospodarska vozila Astrid Fontaine zaposlene poziva k načrtovanju aktivne/športne poti na delo in k souporabi avtomobilov. Porsche poleg tega zaposlenim za en dan krije stroške javnega lokalnega prevoza. Pri sekciji Volkswagen Group Technology in v številnih Volkswagnovih menzah po Nemčiji potekajo akcije v zvezi z vegetarijansko in vegansko prehrano. Tudi Bentleyjeva menza v Crewju v Angliji v času akcije stavi na rastlinski jedilnik, spremljali pa ga bodo splošni nasveti za zdravo in podnebju naklonjeno spremembo življenjskega sloga.
Volkswagen Group of America pripravlja akcijo recikliranja ter sodelavce naproša, naj prinesejo prenosne računalnike, mobilne telefone, baterije in druge male električne naprave za reciklažo. Akcije pobiranja smeti bodo potekale tudi na več drugih lokacijah v ZDA, na primer na sedežu v Herndonu in v kraju Auburn Hills: zaposleni bodo čistili parke in druge javne površine. Hčerinsko podjetje za programsko opremo CARIAD si je zadalo cilj, da bo imelo do leta 2025 nevtralno ogljično bilanco. Podjetje za zaposlene prireja teden zelene tehnologije z informacijami o tem, kako lahko programska oprema pomaga pri zmanjševanju ogljičnega odtisa. Potekali bodo tudi pogovori s strokovnjaki, delavnice in digitalne čistilne akcije.
Koncern Volkswagen se je že leta 2018 kot prvi proizvajalec avtomobilov zavezal ciljem Pariškega sporazuma. Strategija in cilji podjetja so zasnovani tako, da naj bi koncern nevtralno bilanco emisij dosegel najpozneje do leta 2050. Ta cilj velja za vozila kot tudi za tovarne in procese. Področje trajnosti je eno izmed 10 strateških področij delovanja, na katerih koncern Volkswagen pod vodstvom izvršnega direktorja Oliverja Blumeja dela s polno paro. Nad strateško pobudo v upravi koncerna bdi Manfred Döss, ki je odgovoren za integriteto in pravo ter bo zagotavljal redno ocenjevanje ukrepov in njihove uspešnosti pri doseganju ciljev.
Koncern Volkswagen svoj "Project1Hour" povezuje s svetovnim dnevom Zemlje, ki bo 22. aprila. Dan Zemlje je bil osnovan leta 1970 v ZDA in ga vsako leto obeležujemo 22. aprila. Od njegovega osnovanja pred več kot 50 leti je prerasel v svetovno ljudsko gibanje za okolje. Že prvega praznovanja dneva Zemlje se je z akcijami udeležilo 20 milijonov ljudi; danes jih je že več kot 200 milijonov. Ta svetovni praznik je sinonim za raznovrstne akcije na širokem področju varstva okolja in podnebja ter za prizadevanje človeštva, da bi našlo trajnostne rešitve za okolje in podnebje. Letos mednarodni dan Zemlje poteka pod sloganom "Invest in Our Planet".