Ljubljana, 30. 8. 2024 – V prostorih URI Soča je včeraj potekala okrogla miza z naslovom "1, 2, 3, varno me pripni!", ki jo je organiziral Zavod Varna pot v sodelovanju z Baby Centrom. Dogodek so z aktivno udeležbo podprli še mag. Ivan Kapun, vodja Sektorja prometne policije Generalne policijske uprave (GPU), mag. Saša Jevšnik Kafol, namestnica direktorice Agencije RS za varnost prometa (AVP), Robert Sabol, dipl. zn. reševalec, Inštruktor ITLS pediatric & adult, Reševalna postaja UKC Ljubljana, Selma Busovača, predstavnica Cybexa in Branko Marinič, predstavnik Baby Centra.
Slovenija po študiji Evropske organizacije za varnost cestnega prometa v zadnjih 10 letih sodi med prvih šest držav v Evropski uniji po varnosti otrok. “To je lahko veliko priznanje vzgojiteljem v vrtcih, učiteljem, staršem, številnim aktivnostim v državnih organizacijah in nevladnem sektorju. Predvsem pa zakonodaji, ki je področju varnosti otrok namenila zelo veliko pozornost,” je stanje v Sloveniji opisal g. Robert Štaba. Zavod Varna pot je v preventivne-izobraževalne programe vključil že več kot 200.000 otrok. “Statistiki se sam rad izogibam, saj številka ne pomeni veliko. Šele ko številko spremenimo v ime in priimek in se spomnimo, da je to nekdo izmed nas, pa je tudi številka ena lahko zelo veliko,” je ob pogledu na statistične podatke povedal g. Štaba.
Pet mrtvih otrok je odločno preveč!
Kljub temu, da je Slovenija v samem vrhu evropskih držav v dosledni uporabi otroških avtosedežev in smo z različnimi pobudami dosegli visoko stopnjo pripetosti, pa še nismo tam, kjer bi si želeli. V zadnjih šestih letih je življenje na naših cestah izgubilo pet otrok, 28 pa jih je bilo huje poškodovanih. Ne gre le za številke na papirju, gre za otroke z imeni, otroke, ki so nekomu pomenili ves svet. “Velikokrat smo se že soočili s posledicami nesreče, kjer je otrok utrpel hude poškodbe
zaradi neuporabe avtosedeža. Od več kot 30.000 intervencij, v katerih sem sodeloval, uspešno izbrišem večino – tiste, kjer so bili udeleženi otroci pa ostajajo. Tako zmeraj, ko se peljem mimo katerega izmed krajev nesreče, intervencijo podoživljam,” je povedal Robert Sabol, dipl. zn. reševalec, ki je na okrogli mizi zastopal Reševalno postajo UKC Ljubljana in skrbi tudi za izobraževanje gasilcev in policistov, ki sodelujejo pri reševanjih.
Vizija NIČ kot zaveza k popolni varnosti na cestah
Dogodek je izpostavil Vizijo NIČ, ambiciozno mednarodno pobudo, katere podpisnica je tudi Slovenija, nam nalaga, da se do leta 2030 prepolovi število umrlih in hudo telesno poškodovanih, do leta 2050 pa je cilj, da na cestah ne bo ugasnilo nobeno življenje več. Zavod Varna pot, ki je prav tako eden vodilnih promotorjev te vizije v Sloveniji, z različnimi preventivnimi in izobraževalnimi programi opozarja na nujnost pravilne uporabe otroških avtosedežev ter pomen odgovornega vedenja v
prometu. Vizija NIČ temelji na prepričanju, da nobena smrt ali huda poškodba na cestah ni sprejemljiva. Z združevanjem napredne tehnologije ter s prizadevanji za večjo ozaveščenost javnosti, se ta vizija korak za korakom približuje resničnosti.
“Po izvedenih kontrolah pripetosti potnikov, je pripetost v Sloveniji kar 95%. Letos smo dodali še preverjanje uporabe otroških sedežev in tudi tukaj so rezultati na prvi pogled dobri, saj jih uporablja kar 91 %. Tisti, ki sedežev in pasov niso uporabljali, so se vozili na razdalji do 5 kilometrov - naj pa opozorim, da se prav v bližini doma zgodi največ nesreč, kjer prav otroci utrpijo najhujše posledice. Kratka pot nikakor ni izgovor, da nam varnostnih sistemov ni potrebno uporabiti,” je pojasnila mag. Saša Jevšnik Kafol, namestnica direktorice Agencije za varnost prometa RS. V okviru Agencije že 20. leto deluje tudi projekt Pasavček – Red je vedno pas pripet, kjer opozarjajo na pomen ustrezne uporabe otroških varnostnih sedežev in pravilne uporabe varnostnih pasov.
Policisti pri rutinskih kontrolah poleg uporabe varnostnih pasov v avtomobilih, preverjajo tudi uporabo otroških avtosedežev in pripetost otrok v njih. Mag. Ivan Kapun, vodja Sektorja prometne policije Generalne policijske uprave (GPU) vidi uporabo varnostnih pasov in drugih zadrževalnih sistemov kot ene najučinkovitejših in preprostih načinov, kako lahko poskrbimo za svojo varnost. Starši bi sicer za svoje otroke storili vse, a podatki Policije kažejo, da imamo tukaj še precej prostora za bolj odgovorno ravnanje. “V letu izrečemo med 30.000-40.000 ukrepov zaradi neuporabe varnostnih pasov, kar 4.000 smo jih izrekli zaradi neuporabe zadrževalnih sistemov, kamor sodijo tudi otroški avtosedeži. To nam kaže, da imamo pri ozaveščanju še precej dela,” meni mag. Kapun.
In tu stopijo v ospredje starši in stari starši, ki z zgledom, dosledno in predvsem pravilno uporabo ustreznega otroškega avtosedeža, vzgajajo novo generacijo voznikov – takšnih, ki bodo lahko Vizijo NIČ tudi aktivno živeli. Vsi strokovnjaki so si bili enotni, da je prav pravilna in dosledna uporaba otroških avtosedežev ključna za preprečevanje poškodb otrok v primeru prometnih nesreč.
Cybex Anoris T2 i-Size je inovacija, ki rešuje življenja
Cybex Anoris T2 i-Size je prvi avtosedež na svetu, ki vključuje vgrajeno zračno blazino posebej zasnovano za zaščito otrok. Zračna blazina, nameščena v sprednji del varnostnega ščita, se v primeru trka sproži v delčku sekunde in ustvari zaščitni sloj okrog otrokove glave, vratu in zgornjega dela telesa, kar bistveno zmanjša možnost poškodb. Testi ADAC so ga ocenili kot najvarnejši sedež na tržišču.
“Človeško telo je antropološko razvito za “potovanje” s 6 km/h, kolikor lahko dosežemo s hojo. Otrok ni pomanjšan odrasli. Delovanje sil na otroka je še toliko večje, proporci telesa so drugačni, skelet še ni dokončno formiran, prav tako ne mišična tkiva. Ob trku so obremenitve zato še toliko hujše in vratna hrbtenica je tista, ki utrpi največ škode,” je pojasnil reševalec g. Sabol.
Razvoj inovacije je rezultat večletnega raziskovanja in več kot 1500 opravljenih testov, ki so pokazali, da Anoris T2 i-Size nudi do 50 % večjo varnost kot običajni avtosedeži. Tehnologija zračne blazine, ki je bila prirejena iz avtomobilske industrije, zagotavlja celovito zaščito za otroke od 76 do 125 cm višine (približno od 15 mesecev do 7 let). Z uvedbo tega sedeža Cybex omogoča staršem, da svojim otrokom ponudijo najvišjo možno raven varnosti med vožnjo. Ga. Selma Busovača opaža, da se trg nedvomno spreminja, starši so dobro informirani in vedo, kaj vse je na voljo. “Nihče izmed nas ne bi danes kupil avtomobila brez varnostnih blazin in zakaj bi imeli za lastne otroke nižje varnostne standarde?” je izpostavila predstavnica Cybexa. Po njihovih raziskavah, starši največ napak naredijo, ker otroke prehitro prestavijo v večji sedež. “Vsi smo ponosni, da naš otrok hitro napreduje, v razvoju prehiteva in je visok, a nikar ne prehitevajmo. Sedeži lahko varnost, ki jo obljubljajo, zagotovijo le ob pravilni uporabi. Navodila o višini in teži otroka, za katerega je določen avtosedež primeren, so tam z namenom,” je jasno zavzela stališče ga. Busovača.
Predstavnik Baby Centra, g. Marinič, je ob zaključku povedal: “V Baby Centru imamo vodilo, da vse izdelke, ki so povezani z varnostjo otrok, temeljito raziščemo in sodelujemo le z vrhunskimi ponudniki, kot je Cybex. S tem nosimo veliko družbeno odgovornost. Za nas je pomembno povezovanje z inštitucijami, ki skrbijo za varnost otrok, saj smo kljub različnim funkcijam v podjetju, v prvi fazi starši, ki lahko tudi sami pripomoremo k realizaciji Vizije NIČ.” Baby Center ima največji tržni delež v segmentu otroških avtosedežev, zato se še toliko bolj zaveda svoje družbeno odgovorne note. S povezovanjem institucij, ki proaktivno delujejo na področju povečanja varnosti otrok v prometu ter z izbrano ponudbo, preverjene kakovosti, želijo soustvarjati Vizijo NIČ. Zato so naredili korak več in Zavodu varna pot podarili dodatnih 10 delavnic v vrtcih, namenjenih izobraževanju za vzgojitelje, učence in starše ter najvarnejši otroški avtosedež Cybex Anoris T2.
Dogodek "1, 2, 3, varno me pripni!" se je pričel kot okrogla miza Zavoda Varna pot in Baby Centra, a je to že v času organizacije prerasel, kar kaže na še kako prepotrebno pozornost, ki jo gre nameniti ozaveščanju širše javnosti. Bliža se začetek novega šolskega leta, čas, ko bodo otroci ponovno aktivni udeleženci v prometu – kot pešci, kolesarji ali sopotniki v avtu. Odrasli imamo nalogo, da jih zaščitimo z najbolj kakovostno opremo, predvsem pa se opremimo z znanjem in doslednostjo pri uporabi varnostnih pripomočkov. Tehnologija in razvoj gresta v pravo smer, na nas pa je, da ju izkoristimo v svoj prid in prid prihodnjih generacij.
O Zavodu Varna pot
Zavod Varna pot je nevladna organizacija, ki že od leta 2007 v svojem osnovnem poslanstvu združuje posameznike, ki so jih posledice prometnih nesreč najhuje prizadele. Skupaj s somišljeniki in strokovnjaki, z različnimi oblikami dela, kjer je najpomembnejši preventivno-izobraževalni sklop združujemo aktivnosti za zmanjševanje števila umrlih in poškodovanih v prometnih nesrečah. Z letom 2017 smo tudi nosilec in promotor programa FEVR Živimo Vizijo NIČ, ter s tem še bolj zavezani k doseganju
ciljev – 50% zmanjšanju najhujših posledic do 2030 in uresničitvi Vizije NIČ do 2050.
O blagovni znamki Cybex
Cybex s sedežem v Nemčiji je že skoraj dve desetletji sinonim za inovativnost in kakovost v svetu otroške opreme. S svojo filozofijo "CYBEX D.S.F." združuje vrhunski dizajn, izjemno varnost in funkcionalnost. Njihovi izdelki, kot so avtosedeži, vozički in nosilke, postavljajo nove standarde v industriji, saj združujejo estetsko dovršenost z napredno tehnologijo. Cybex staršem nudi celovito izkušnjo, ki zagotavlja varnost in udobje otrok, ne glede na vsakdanje izzive. Njihova predanost
kakovosti je neomajna, zato Cybex ostaja zaupanja vreden partner staršev po vsem svetu.