Avto.info

RENAULT FILANTE RECORD 2025

DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI

RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI

RENAULT FILANTE RECORD 2025

Avtor: Foto: Renault
RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI Renault Étoile Filante

Renault Étoile Filante

RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI RENAULT FILANTE RECORD 2025: DEMONSTRACIJSKO VOZILO IN LABORATORIJ ELEKTRIČNE UČINKOVITOSTI Renault Nervasport des Records

Renault Nervasport des Records

Renault Nervasport des Records

Renault Nervasport des Records

Renault 40 CV des Records

Renault 40 CV des Records

Renault 40 CV des Records

Renault 40 CV des Records

Renault 40 CV des Records

Renault 40 CV des Records

Renault 40 CV des Records

Renault 40 CV des Records

Renault 40 CV des Records

Renault 40 CV des Records

Renault Filante Record 2025 ni običajna oblikovalska študija. Je električno demonstracijsko vozilo, ki je utelešenje drznosti in inovativnosti ter združuje bogato izročilo znamke s futurističnim videnjem električne mobilnosti. Prav tako je poklon zgodovini in dediščini znamke, ki je od samih začetkov avtomobilski šport in doseganje rekordov uporabljala za preverjanje in dokazovanje svojih inovacij, preden jih je vgradila v serijske modele.

Ta enosed, navdihnjen z legendarnimi vozili 40 CV des Records (1925-1926), Nervasport des Records (1934) in Etoile Filante (1956), deluje, kot bi ga bil izklesal zračni tok. Ne gre le za oblikovalsko vajo, temveč za prikaz izjemne aerodinamične učinkovitosti in vrhunskih tehnologij, ki poudarjajo zavezanost znamke Renault inovacijam ter bolj trajnostni in učinkovitejši mobilnosti. Demonstracijsko vozilo Renault Filante Record 2025 bo predstavljeno na razstavi Rétromobile, ki bo od 5. do 9. februarja 2025 v Parizu, po tem pa bodo z njim v prvi polovici leta poskusili postaviti nov rekord v učinkovitosti.

Z aeronavtiko in zgodovinskimi modeli znamke navdihnjena oblika za edinstveno učinkovitost
Renault Filante Record 2025 je inženirski in hkrati oblikovalski podvig. To vozilo premika meje aerodinamičnosti in energijske učinkovitosti s ciljem doseganja novih rekordov. Njegov drzen videz se navdihuje pri oblikovnih značilnostih iz aeronavtike in zgodovine znamke Renault. Oblikovalci so za to demonstracijsko vozilo izbrali pristop, ki izhaja iz zamišljene monolitne skulpture fluidne, prečiščene in skorajda organske oblike. To vozilo smo zasnovali kot skulpturo v gibanju. Navdih za njegove poteze izhaja iz vojaških lovcev in vozil za doseganje hitrostnih rekordov iz prejšnjega stoletja ter ponazarja stremljenje po zmogljivostih in brezčasno eleganco. Vsaka površina je bila skrbno obdelana, da ujame svetlobo in poudari silhueto, ki deluje, kot bi se razblinjala v zrak. Modra stekla in barvna skladnost še okrepijo ta vtis lahkotnosti in zračnosti, celotna oblika pa je zasnovana tako, da izraža lahkost in fluidnost. - Sandeep Bhambra, direktor oblikovanja za prihodnost, Renault in Ampere

Osveženi zgodovinski vplivi
Renault Filante Record 2025  je odet v novo ultravijoličasto modro barvo, ki v odvisnosti od kota opazovanja in odsevov svetlobe na karoseriji prehaja od modre do vijolične. Ta barva sicer spominja na barvo vozil 40 CV des Records, a je bila na novo ustvarjena posebej za Renault Filante Record 2025. Mnoge druge podrobnosti, ki spominjajo na ikonične modele, so navdihnile obliko tega demonstracijskega vozila: okrogla žarometa in od karoserije ločena kolesa (40 CV des Records in Nervasport des Records), okrovi koles (Etoile Filante), šilasta maska, položaj kabine in jermen za nastavljanje sedeža (40 CV des Records). Vse te oblike in deli nas spominjajo na preteklost in se popolnoma zlivajo z modernostjo Filante Record 2025. Skladno se zlivajo s futurističnim videzom vozila in tako ustvarjajo naravni dvogovor med preteklostjo in prihodnostjo.

Vendar poglavitni navdih za silhueto tega demonstracijskega vozila prihaja iz letalskega sveta. Kabina pod aerodinamičnim in varovalnim mehurčkom spominja na vojaške lovce, medtem ko je vsaka podrobnost karoserije optimizirana za čim manjši zračni upor z vidnimi elementi, ki spominjajo na obline in oblike visoko zmogljivih letal. Pokrovi koles spredaj in zadaj so še ena vpadljiva posebnost, saj so po eni strani oblikovni elementi, po drugi pa bistvena rešitev za izboljšanje aerodinamičnosti. Pokrovi okrepijo monolitni videz vozila in hkrati olajšajo njegovo prodiranje skozi zrak. Skupaj z velikimi stranskimi prirobnicami koles prispevajo k nemotenemu toku zraka ob karoseriji brez vidnih prekinitev.

V iskanju učinkovitosti in zmogljivosti
Tudi teža je bila predmet posebne skrbnosti v postopku snovanja vozila Renault Filante Record 2025, kar je jasno razvidno iz vsake podrobnosti, vse do končne obdelave. Uporaba vidnih vijakov na karoseriji se zgleduje po tehnikah izdelave letal, njen namen pa ni le zmanjšati težo avtomobila, temveč tudi ustvariti odločno sodoben in tehničen vizualni vtis. Ti vijaki, enako kot drugi elementi zasnove, ki se zgleduje po letalstvu, pričajo o zavezanosti znamke inovativnim in bolj trajnostnim zasnovam vozil. Tako oblika tega demonstracijskega vozila predstavlja veliko več kot le vajo iz estetike: dejansko je plod raziskav in prizadevanj za večjo učinkovitost in boljše zmogljivosti. Vsak del, od aerodinamično oblikovanih pokrovov do lahke zasnove šasije, je zamišljen s ciljem povečanja energijske učinkovitosti. Obenem uporaba zgodovinskih elementov in navdih iz letalstva temu vozilu dajeta edinstven značaj, ki je odločno usmerjen v prihodnost.

Tudi kokpit je zasnovan za zmogljivosti
Notranjost vozila Filante Record 2025 je bila zasnovana v istem duhu kot njegova zunanjost – kokpit spominja na svet letalstva in astronavtike, vsaka podrobnost pa je domišljena s ciljem povečanja zmogljivosti, udobja in učinkovitosti. V tem izčiščenem okolju je vsak element (upravljala za varnost in odpiranje, regulator hitrosti, plin, zavore itn.) vozniku na dosegu roke, njegovo oblikovanje pa je podrejeno ergonomičnosti in omejevanju teže. Tudi izbira materialov odraža ista vodila. Tako je voznikov sedež, na primer, izdelan iz napetega platna in v slogu viseče mreže, da je kar se da lahek, hkrati pa zagotavlja optimalno oporo. Sedež se popolnoma prilega telesu voznika in mu daje občutek zraščenosti z vozilom. Sedež je oprt na tanke lamele iz kompozita z ogljikovimi vlakni, ki so oblečene v tehnično blago, kar se prav tako navdihuje v zrakoplovni in vesoljski industriji, kjer je vsak gram pomemben za izboljšanje zmogljivosti.

Upravljala in instrumenti so vgrajeni na gladek in minimalističen način. Vsaka funkcija je prikazana na izredno tankem digitalnem zaslonu
Volan je osrednji element sodobne zasnove vozila. Z njegovimi ročicami se upravlja pospeševanje, zaviranje in smer vožnje preko tehnologij brez mehanske povezave (steer-by-wire in brake-by-wire). Te tehnologije so vključene v ogrodje, natisnjeno s 3D tehnologijo iz napredne zlitine Scalmalloy, ki vsebuje skandij, aluminij in magnezij. Koncept se naslanja na aeronavtične tehnologije, ki zahtevajo, da so kontrolni elementi ergonomični in lahko dostopni. Na sredini volana je okrog valja ovit mehek panoramski zaslon, ki zagotavlja jasen in sproten prikaz bistvenih podatkov, kot so hitrost, doseg in parametri vožnje. Ne nazadnje je volan pritrjen na zaščiten mehurček kabine in se dvigne ob odpiranju pokrova, da voznik lažje sede v vozilo ali izstopi iz njega.

Domiseln sistem pretoka zraka med premikanjem vozila omogoča prezračevanje kokpita brez vsakega dodatnega tehničnega elementa, kar je prav tako zaradi skrbi za omejevanje teže in varčevanje z energijo. Položaj voznika po vzoru formule 1 je oblikovan tako, da združuje dobri ergonomičnost in vidljivost ter nad baterije dvignjeni voznikovi nogi, kar je plod skrbi za učinkovito arhitekturo vozila.

Aerodinamičnost in obvladana masa sta ključa do energijske učinkovitosti
Demonstracijsko vozilo Filante Record 2025 je plod sodelovanja me ekipami inženiringa in oblikovanja Renaulta ter podjetja Ligier Automotive, prepoznavno pa je s svojo ultra aerodinamično obliko, ki je optimizirana za izjemne zmogljivosti. Ambiciozni cilj tega projekta je narekoval jasne smernice oblikovanja, da so bile dosežena kar najboljše aerodinamične lastnosti. Delo inženirjev za aerodinamiko je bilo zato osredotočeno na optimizacijo zračnih tokov okrog vozila s posebno pozornostjo posvečeno vodenju prehodov med raznimi območji na vozilu. Pri tej optimizaciji je razpotegnjena oblika enoseda imela ključno vlogo, saj daljše vozilo omogoča boljše usmerjanje aerodinamičnih tokov, s tem pa zmanjšanje motenj.

Kolesa so običajno pomemben vir aerodinamičnih motenj, zato so skrbno zakrita s pokrovi, ki kar najbolj zmanjšujejo njihov vpliv na zmogljivosti. Inženirji so sprva uporabili poenostavljene oblike, nato pa zasnovo izpilili, da so dobili najboljši kompromis med oblikovnimi namerami in aerodinamičnimi zmogljivostmi. Poleg tega so tudi rokam obes dodali okrove z obliko, ki odraža logiko aerodinamike.

Simulacije in preverjanja v vetrovniku
Projekt je terjal tesno sodelovanje med ekipami za oblikovanje in aerodinamiko, da so lahko našli ravnovesje med zmogljivostmi in estetiko. Če so nekatere izbire tu pa tam terjale kompromise, je bilo spoštovanje oblikovalskih namer vedno na prvem mestu ob hkratnem zagotavljanju izjemnih aerodinamičnih lastnosti. To zlitje oblike in zmogljivosti je prevedeno v gladko tekoče poteze in izklesano silhueto, ki nikjer ne odstopa od energijske učinkovitosti. Če je do te stopnji razvoj aerodinamike potekal z vrhunskimi računalniškimi simulacijami, pa inženirji načrtujejo, da bodo spomladi 2025 opravili tudi preskuse v vetrovniku. Ti preskusi bodo služili za preveritev rezultatov simulacij in za izvedbo morebiti potrebnih drobnih popravkov in nastavitev za izpopolnitev oblike vozila, s čimer bodo zagotovili optimalne aerodinamične lastnosti.

Zmanjšanje mase zahvaljujoč optimizaciji materialov in naprednih tehnologij
Eden poglavitnih ciljev razvoja vozila Filante Record 2025 je bila majhna skupna teža, da bi tako kar se da povečali njegovo energijsko učinkovitost in s tem tudi njegov doseg. Da bi to dosegli, so uporabili inovativno kombinacijo ultra lahkih materialov in naprednih tehnik izdelave. Vsak del vozila je bil preučen, analiziran in optimiziran za zmanjšanje teže, ob tem pa je bilo poskrbljeno za ohranitev trdnosti zasnove za doseganje novih rekordov. S kar največjo stopnjo uporabe kompozita z ogljikovimi vlakni, ključnega materiala za zmanjšanje teže delov podvozja in karoserije, ne da bi ob tem trpela odpornost celotne zgradbe, je inženirjem uspelo skupno težo vozila Filante Record 2025 ohraniti pod mejo 1.000 kilogramov, hkrati pa optimizirati togost in varnost vozila.

Na šasiji je bila optimizacija izvršena s poglobljenim delom na izračunih in študijami možnih kombinacij materialov. Aluminijeve zlitine, ogljikova vlakna in jeklo so uporabili v optimalnih kombinacijah, da so prereze sestavnih delov kar se da zmanjšali, a da ti še vedno zdržijo mehanske obremenitve in ohranjajo kar največjo trdnost. Izbrani materiali so omogočili doseganje lahkosti brez kompromisov pri čvrstosti šasije, kar je bistveno za zagotavljanje stabilnosti vozila med vožnjo po stezi. Za še večje zmanjšanje teže je inženirska ekipa uporabila Scalmalloy, zelo odporno aluminijevo zlitino, ki je bila razvita posebej za trirazsežnostno tiskanje. Na ta način so inženirji lahko z izjemno natančnostjo izdelali tudi zelo kompleksne dele, obenem pa zmanjšali skupno težo vozila. Postopek trirazsežnostnega tiskanja je omogočil tudi izredno majhne izgube materiala in optimizacijo zgradbe tako izdelanih delov. Ti so lahki, močni in imajo vse lastnosti popolnoma prilagojene zahtevam po zmogljivostih.

Topološka optimizacija za dodatno izboljšanje zmogljivosti
Topološka optimizacija je še ena od ključnih inovacij, ki je omogočila znatno zmanjšanje teže vozila. Ta metoda omogoča, da se ohrani material le tam, kjer je potreben, to je na območjih, ki so podvržena posebnim mehanskim obremenitvam. Zahvaljujoč naprednim računalniškim izračunom lahko inženirji določijo območja, kjer bo material ohranjen, da se zagotovi trdnost demonstracijskega vozila, in tistih, kjer ga lahko odstranijo za olajšanje strukture ne da bi okrnili njeno zmogljivost. Ta pristop, ki ga omogočajo z umetno inteligenco podprti simulacijski programi, dopušča ustvarjanje delov, ki so lahki in hkrati trdni, točno tam, kjer je to potrebno.

Filante Record 2025, laboratorij tehnologij za prihodnja vozila
Inovativen od vrha in vse do pnevmatik ter v zgodovinski tradiciji vozil za postavljanje rekordov ter oblikovalskih študij znamke Renault Filante Record 2025 uvaja več tehnologij, ki bodo preučevane s ciljem, da se jih uporabi v prihodnjih serijskih vozilih.

Brez mehanske povezave med voznikom ter zavornim in volanskim sistemom
Konvencionalna mehanska sistema volana in zavor je v vozilu Renault Filante Record 2025  nadomestila elektronska tehnologija za upravljanje volana (steer by wire) in zavor (brake by wire), ki ob zmanjšanju števila mehanskih delov zagotavljata bogatejšo izkušnjo vožnje. Ta tehnologija omogoča sprostitev prostora za drugačno arhitekturo vozila in optimizacijo teže. Elektronsko upravljanje volana, steer by wire, pomeni velik korak naprej pri krmiljenju vozila. V nasprotju s konvencionalnimi sistemi, ki imajo mehansko povezavo med volanom in prednjima kolesoma z volanskim drogom, je pri novi tehnologiji povezava med volanom in elektromotorji ob zobati letvi povsem elektronska.

Ko voznik zasuka volan, sistem pošlje električen signal glavni elektronski krmilni enoti (ECU), ki določi najboljši način za zavijanje vozila, ne le s prednjima kolesoma, ampak tudi z drugimi sklopi, kot so motor, zavore in obese. Celotna platforma je lahko vključena v to. Ta tehnologija ponuja tudi večjo prilagodljivost, saj omogoča namestitev elementov za krmiljenje – tudi samega volana – kjerkoli je to zaželeno. To omogoča sprostitev mnogih omejitev v arhitekturni zasnovi in pri standardizaciji v prid optimizacije razporeditve v kokpitu. Tehnologija elektronskega upravljanja zavor, brake by wire, deluje na podobnem principu. V vozilu Filante Record 2025 ni običajnih stopalk. Namesto tega zavorno moč krmili elektronsko upravljalo. Ko voznik aktivira zavore, je električen signal poslan v zavorni sistem, ki zavorno moč optimalno razporedi na kolesa. Tudi v tem primeru ta tehnologija odpira nove možnosti za arhitekturo konstrukcijske osnove in kokpita.

Optimizirana vgradnja baterije zahvaljujoč tehnologiji »cell to pack«
Tehnologija »cell to pack«, ki jo zagotavlja Ampere, omogoča povečanje energijske učinkovitosti vozila z optimizacijo velikosti baterije in zmanjšanjem teže. Celice so vgrajene neposredno v ohišje baterije brez vmesnega združevanja v module. Zahvaljujoč tej tehniki celotna baterija ni le lažja, ampak omogoča tudi optimizacijo oblike v razpoložljivem prostoru. To je bil pomemben izziv pri vozilu Renault Filante Record 2025, ki je široko le 1,71 metra. Ta nova arhitektura je prav tako omogočila omejitev teže baterije na 600 kilogramov in s tem skupne teže vozila na samo 1.000 kilogramov. Zaščitno ohišje baterije iz kompozita z ogljikovimi vlakni tudi prispeva k temu zmanjšanju teže, hkrati pa zagotavlja večjo trdnost in zaščito.

Inovativne pnevmatike
Renault Renault Filante Record 2025  je opremljen z 48,3-centimetrskimi (19-palčnimi) pnevmatikami znamke Michelin, ki so posebej zasnovane za zagotavljanje kar najboljših zmogljivosti in hkrati velikega dosega. Pnevmatike imajo približno 20-odstoten vpliv na doseg, zato je njihova vloga v tovrstnem projektu ključnega pomena. Inženirji v Michelinovem tehnološkem centru so se posvetili kar nekaj parametrom:
- materialom za zmanjšanje s pnevmatikami povezanega razsipanja energije;
- arhitekturi za boljšo sploščenost pnevmatike na stiku s cesto;
- zasnovi pnevmatike – visok in ozek presek (slimline) prinaša dvojno prednost z omejevanjem razsipanja energije ob vsakem obratu kolesa in s pozitivnim prispevkom k aerodinamičnosti vozila.

V tem stremljenju k učinkovitosti te pnevmatike še enkrat premikajo meje kotalnega upora. Njihov količnik je za skoraj 40 odstotkov manjši in znaša blizu 4 kilograme na tono v pogojih uporabe vozila, medtem ko pri konvencionalni avtomobilski pnevmatiki ta količnik znaša približno 6,5 kilograma na tono. Renault Filante Record 2025, na genski zasnovi in dediščini blagovne znamke temelječe ime, ki omogoča premislek o prihodnosti električnih vozil

Ime Filante Record 2025 se neposredno nanaša na dva zgodovinska in emblematična modela znamke
- Ime Filante se predvsem nanaša na Étoile Filante, leta 1956 predstavljeni enosed, ki se je zgledoval po aeronavtiki in je bil zasnovan za doseganje novih hitrostnih rekordov. Étoile Filante je 5. septembra 1956 na planjavah slanega jezera Bonneville v zahodnem delu Utaha (ZDA) podrla več svetovnih rekordov hkrati, med njimi na 1 in 5 kilometrov s hitrostjo 306,9 oziroma 308,85 km na uro.
- Beseda Record se nanaša neposredno na vozila 40 CV des Records, aerodinamično oblikovane in zožene enosede različice modela Renault 40 CV, s katerimi so od leta 1925 osvojili številne hitrostne in vzdržljivostne rekorde. Prve rekorde sta leta 1925 dosegla voznika in inženirja Garfield in Plessier: svetovni rekord v treh urah, svetovni rekord na 500 kilometrov in svetovni rekord na 500 milj. K tem lahko dodamo še naslednje leto doseženi rekord v 24 urah, v katerih je bilo prevoženih 4.167,578 kilometrov s povprečno hitrostjo 173,649 km na uro. Leto 2025 v imenu Filante Record 2025 tako označuje 100 obletnico doseženih rekordov iz leta 1925. Med drugimi, manj znanimi Renaultovimi vozili, s katerimi so dosegali rekorde, je tudi Nervasport des Records. S tem vozilom so 4. in 5. aprila 1934 dosegli nič manj kot devet mednarodnih in tri svetovne rekorde, med katerimi tistega na 48 ur s prevoženimi 8.037 kilometri in povprečno hitrostjo 167,445 kilometrov na uro.

RENAULT FILANTE RECORD 2025: IME Z DVOJNIM POMENOM
Dva prestižna vira navdiha za ambiciozno vozilo. Renault Filante Record 2025 je ime novega demonstracijskega vozila, ki ga je znamka razkrila danes. Njegovo poimenovanje izhaja iz imen dveh zgodovinskih Renaultov: 40 CV des Records in Étoile Filante (zvezdni utrinek). Ta enoseda »lovca na rekorde« sta v dvajsetih oziroma petdesetih letih dosegla vrsto hitrostnih in vzdržljivostnih rekordov. Danes je Renault Filante Record 2025 – električno demonstracijsko vozilo – namenjen doseganju rekordov v učinkovitosti. Sylvia dos Santos, vodja strategije poimenovanj v Renaultovi diviziji za globalno trženje, pojasnjuje, kako to ime poudarja pionirski duh znamke in njeno zmožnost za inovacije. Demonstracijsko vozilo Filante Record 2025 je pravi laboratorij aerodinamike, tehnologij in inovacij v službi znamke, ki je zasnovano za premikanje meja učinkovitosti. V prvi polovici leta 2025 se bo podalo na osvajanje rekorda v porabi in dosegu. Njegovo »dvojno ime« je povzeto po dveh najbolj emblematičnih »lovcih na rekorde« v zgodovini Renaulta: vozilih 40 CV des Records in Étoile Filante.

»V letošnjem letu, ko proslavljamo stoto obletnico prvih rekordov, ki so bili doseženi s 40 CV des Records, je naše demonstracijsko vozilo Renault Filante Record 2025 neposreden poklon izročilu znamke, ki je od nekdaj avtomobilski šport in doseganje rekordov uporabljala kot vzvod za gojenje tehnološke inovativnosti in razvoja za prihodnost.« - Sylvia Dos Santos, vodja strategije poimenovanj, divizija za globalno trženje, Renault

Étoile Filante, zasnovana za hitrost
Del imena Filante je prevzet od Étoile Filante (zvezdni utrinek), enoseda, ki je bil novinarjem predstavljen 22. junija 1956 na avtodromu Montlhéry na obrobju Pariza. Že 5. septembra je na planjavi slanega jezera Bonneville v Utahu, ZDA dosegel naslednje hitrostne rekorde:
- 306,9 km/h na en kilometer,
- 308,85 km/h na pet kilometrov,
- 307,7 km/h na eno miljo,
- 280,8 km/h na pet milj.

Étoile Filante je večino svojih aerodinamičnih delov karoserije, na primer hrbtni plavuti na obeh straneh zadka, povzela iz sveta aeronavtike. Ta izjemen dirkalnik je bil zasnovan okrog nadvse močne turbine, ki je zmogla 270 konjskim moči pri 28.000 vrtljajih na minuto, poganjal pa jo je kerozin. Imela je cevni okvir, ki je bil oblečen v karoserijo iz poliestra, mehanizem Transfluide za prenos moči z enim samim prestavnim razmerjem pa je bil kasneje predelan v polavtomatski menjalnik za model Frégate. Poleg povečanja prepoznavnosti in ugleda znamke, še zlasti na drugi strani Atlantika, je Étoile Filante Renaultu omogočila napredek pri preučevanju lege na cesti in zavor vitkega vozila pri veliki hitrosti.

»Poleg teh zgodovinskih in tehničnih vidikov ime Filante v francoščini izhaja iz glagola ''filer'', ki pomeni ''presti, razvleči, raztegniti'', in tako odraža dolgo, vitko silhueto našega koncepta ter skrbno delo pri vsaki podrobnosti njegove zelo dovršene karoserije. Ime Filante je sopomenka za lahkost, hitrost in učinkovitost, obenem pa prikliče v spomin zvezdne utrinke, svet zrakoplovstva in vesolje,« pojasni Sylvia.

40 CV des Records je hitrost združil z vzdržljivostjo
Del imena Record se nanaša na 40 CV des Records, več enosedih vozil z aerodinamično predelanimi karoserijami, ki so bile ožje od serijskega modela 40 CV. Slednji je bil takrat Renaultovo paradno vozilo. Z vozili 40 CV des Records so v letih 1925 in 1926 dosegli niz hitrostnih in vzdržljivostnih rekordov. Številka 2025 v imenu Renault Filante Record 2025 tako obeležuje stoto obletnico rekordov iz leta 1925. S prvo različico 40 CV des Records – Type ML z odprto karoserijo – sta inženirja Garfield in Plessier na stezi Montlhéry 11. maja 1925 dosegla naslednje rekorde:
- povprečna hitrost v treh urah,
- povprečna hitrost na 500 kilometrov,
- povprečna hitrost na 500 milj.

Kasneje so dosegli še več rekordov, vendar najpomembnejši med njimi je bil 9. julija 2026 dosežen rekord na prireditvi 24 ur Montlhéryja z Garfieldom, Plessierom in Guillonom za volanom: 4.167,578 kilometra s povprečno hitrostjo 173,649 km/h. Za to so uporabili 40 CV des Records Type NM z zaprto karoserijo, ki je bila izdelana iz lesenega in mrežastega ogrodja, čez katerega so bile napete zunanje površine iz umetnega usnja. Pod motornim pokrovom je bil veličasten vrstni šestvaljnik s prostornino več kot 9.000 cm3, ki je razvil 150 konjskih moči. Ime Record prikliče v spomin tudi manj znano vozilo Nervasport des Records, s katerim so 4. in 5. aprila 1934 dosegli kar devet mednarodnih in tri svetovne rekorde, med katerimi je bil tudi rekord na 48 ur z 8.037 prevoženimi kilometri s povprečno hitrostjo 167,445 km/h.

100 let rekordov in 100 let zaščitnega znaka v obliki romba
»Danes na novo opredeljujemo koncepte meja in zmogljivosti in jih prilagajamo sodobnemu času. Z vozilom Filante Record 2025 ne govorimo več o hitrostnih ali vzdržljivostnih rekordih, temveč o rekordih v učinkovitosti in lahkosti, da lahko premišljamo prihodnost električnih vozil,« nadaljuje Sylvia, ki z veseljem doda še eno zgodovinsko anekdoto. »Ime je tudi poklon podpisu znamke, ki je za nas izjemnega pomena,« pravi in pojasni: »Leta 1925 je Renault uvedel nov zaščitni znak v obliki romba, ki je nadomestil prej uporabljani krog. Vozilo 40 CV des Records je bilo eno prvih, ki so imela novi zaščitni znak z rombom.« Enako kot prej omenjeni rekordi torej tudi zaščitni znak v obliki romba letos slavi stoto obletnico. Torej je povsem upravičeno, da so v ime demonstracijskega vozila dodali še letošnjo letnico!

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava