Avto.info

Dodge viper GTS 710R

'Gad' s povečanim odmerkom 'strupa'

Dodge viper GTS 710R: 'Gad' s povečanim odmerkom 'strupa'

Dodge viper GTS 710R

Avtor: Foto: Geiger Cars
Dodge viper GTS 710R:  Gad  s povečanim odmerkom  strupa Dodge viper GTS 710R:  Gad  s povečanim odmerkom  strupa Dodge viper GTS 710R:  Gad  s povečanim odmerkom  strupa Dodge viper GTS 710R:  Gad  s povečanim odmerkom  strupa Dodge viper GTS 710R:  Gad  s povečanim odmerkom  strupa Dodge viper GTS 710R:  Gad  s povečanim odmerkom  strupa Dodge viper GTS 710R:  Gad  s povečanim odmerkom  strupa Dodge viper GTS 710R:  Gad  s povečanim odmerkom  strupa

V Essnu, kjer trenutno poteka letošnji tunerski avtomobilski salon, se je predstavil tudi predelani dodge viper iz münchenskega tunerskega podjetja Geiger Cars, kultni ameriški športnik za vse ljubitelje modernih ameriških štirikolesnih mišičnjakov z vgrajenimi atmosferskimi bencinskimi motorji.

Dodge viper je eden izmed zadnjih serijskih superšportnikov za vse tiste ljubitelje avtomobilov, ki verjamejo v klasični nemški moto „Hubraum ist durch nichts zu ersetzen, außer durch noch mehr Hubraum,“ ki so ga nekateri Nemci že pred mnogimi leti sprejeli od Američanov, največjih pristašev serijskih avtomobilov z izredno bogato odmerjeno delovno prostornino vgrajenih pogonskih motorjev. Že serijsko motorizirani primerki tega kultnega ameriškega avtomobila so zelo spoštljivo mobilizirani, ker se pod njihovimi motornimi pokrovi skrivajo vgrajeni motorji z rekordno odmerjeno delovno prostornino v povezavi z 'Überpremium' ('nadpremium') številom motornih valjev. V primeru viperja GTS govorimo o 8,4-litra delovne prostornine ter o desetih valjih.

Že običajen viper GTS lahko uporabniku ponudi obilje motorne moči (477 kW/649 KM pri 6150 vrtljajih v minuti) in motornega navora (813 Nm pri 4950 vrtljajih v minuti), vendar to ni zadovoljilo Nemcev iz okolice Münchna, ker so pred kratkim poskrbeli za nadgradnjo motorja, ki bo lastnika viperja GTS lahko olajšala za precej dodatnih evrov, seveda v povezavi z raznimi 'obliži' za lastnikovo 'finančno rano'. Najcenejši (nemška prodajna cena: 4.700 evrov) je 'obliž' znamke KW, ki prinese dodatno, 30 milimetrsko zbližanje avtomobila z vozno podlago, predvsem po zaslugi nastavljivega vzmetenja. Naslednji je 'vizualni obliž', ki prinaša vgradnjo aerodinamičnega paketa s sestavnimi deli iz ogljikovih vlaken, medtem ko ostaja obutev takšnega 'gada' povsem serijska (dimenzije pnevmatik (zadaj): 295/30Z R18 (355/30 ZR19). Za optično nadgradnjo, ki prinaša tudi prednosti na področju aerodinamike in cestne lege, bo kupec odštel dodatnih 5.866 evrov.

Najdražja (11.900 evrov) pa bo nadgradnja pogonskega motorja, ki bo proizvedel nekaj več (+ 44 kW/60 KM) 'strupa', predvsem na račun spremenjenega delovanja motorne elektronike, menjave sesalnega in izpušnega sistema in vgradnje športnih katalizatorjev. Po dodelavi lahko ta aristokratski motor mobilizira 522 kW (710 KM) pogonske moči pri 6100 vrtljajih v minuti ter 861 Nm motornega navora pri 5500 vrtljajih v minuti. Zato bo pospeševanje od 0-100 km/h izvedeno v stilu (2,9 sekunde), ki ga je nekoč premogla samo originalna shelby cobra, zelo spoštljiva za običajne zemljane je tudi končna hitrost (341 km/h) takšnega viperja, ki si je ob predelavi prislužil še dodatno modelno oznako 710R. Še zanimivost glede povprečne porabe, ker takšnih podatkov tunerji po navadi ne delijo z javnostjo.

Če se boste s takšnim viperjem vozili predvsem po mestnih avenijah, se vam bo viper oddolžil s povprečno porabljenimi osemnajstimi litra bencinskega goriva na vsakih 100 prevoženih kilometrov. Nekoliko boljšo 'bilanco' bo viper ustvaril ob vožnji po avtocestah, kjer naj bi ob verjetnem upoštevanju cestnih omejitev na vsakih 100 kilometrov porabil samo 12,7 litra goriva. V povprečju bo kombinirana poraba lahko hitro dosegla 15 litrov, ob priganjanju motorja in kavalirskih startih na semaforjih pa bo lahko precej večja. Povsem izven konteksta okoljevarstvenih organizacij bo tudi ustvarjen odmerek CO2 emisij, ki znaša 380 gramov na vsak prevoženi kilometer. Ja, ta motor, ki izvira iz ameriških serijskih poltovornjakov, se navzlic impresivnim številkam vseeno ne more otresti tovornjaške zapuščine. O tem priča tudi podatek o številu 'konjev', ki jih je ameriški motor sposoben potegniti iz enega litra delovne prostornine. Gre za vseeno spoštljivih 84 'atmosferskih konjev', za primerjavo vam je na voljo podatek o 'mini raketi' (695 biposto record) znamke Abarth, kjer je to razmerje povsem drugačno (103,7 kW (139 HP (141 PS/KM) iz enega litra delovne prostornine) in tudi precej bolj športno, predvsem po zaslugi prisilnega polnjenja (turbo) …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov