Avto.info

Subaru 360 'Ladybug'

Japonska 'pikapolonica'

Subaru 360 'Ladybug': Japonska 'pikapolonica'

Subaru 360 'Ladybug'

Avtor: Foto: Subaru
Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica 360 Young SS

360 Young SS

Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica 360 Custom

360 Custom

V letošnjem decembru bodo pri znamki Subaru praznovali zelo pomembno obletnico, čeprav ni povezana z avtomobilsko industrijo, temveč z letalstvom. Istočasno se Japonci že pripravljajo na avtomobilistično obarvano praznovanje, ker bodo v naslednjem marcu obeležili prvih 60 let zelo pomembnega serijskega modela s preprosto modelno oznako 360.

Leta 1949 je tedanje japonsko transportno ministrstvo japonski javnosti prvič predstavilo nov domači koncept masovne motorizacije, ki ga še danes utelešajo majhni japonski avtomobili iz razreda K ('Kei-jidosha' - lahki avtomobili), ki je številnim znan tudi po besedni zvezi 'Kei-cars'. Takrat pri znamki Subaru še niso imeli serijskega modela, ki bi ustrezal specifikacijam, potrebnim za uvrstitev avtomobila v kategorijo 'Kei-cars' avtomobilov, ker se je model 360 prvič predstavil šele v marcu leta 1958. Njihov dotedanji edini serijski model (subaru 1500 iz leta 1954, prvi japonski avtomobil s samonosno karoserijo) v obliki klasične 4-vratne limuzine pa zaradi previsoke prodajne cene in nizke kupne moči tedanjega japonskega prebivalstva ni pritegnil ravno veliko kupcev.

Na začetku se omenil pomembno obletnico, ki jo bodo Japonci praznovali 10. decembra 2017, ker bo takrat minilo točno 100 let od ustanovitve podjetja Nakajima Aircraft Co. Ltd., ki je s svojimi tedanjimi izdelki (letala in pogonski sklopi) zalagalo japonske oborožene sile vse do konca druge svetovne vojne. Po končani drugi svetovni moriji so ameriške okupacijske sile leta 1950 poskrbele za nastanek bolj pacifistično orientiranih japonskih izdelkov, posledično so veliko tedanjih japonskih korporacij prisilili v propad in 'drobljenje' na več ločenih sestavnih enot. Ena izmed njih je postala Fuji Heavy Industries, ki je uradno rojena 15. julija leta 1953. Čeprav je veliko ljudi prepričanih, da je oblika Subarujevega (subaru je japonska beseda za unijo ali združitev) uradnega logotipa povezana predvsem z oddaljeno skupino zvezd v vesolju, ki je baje vidna tudi z našega planeta, ima 6 zvezdic v uradnem logotipu povsem drugačen pomen, ker simbolizirajo 5 medsebojno povezanih podjetij (znamk) iz koncerna Fuji Heavy Industries, šesta zvezdica pa simbolizira matični koncern.

Med posebnostmi modela 360 (uradna oznaka: K111, 2-vratna limuzina, dolžina: 2990 mm, širina: 1300 mm, višina: 1380 mm, medosna razdalja: 1800 mm, masa avtomobila: 385 kg, pnevmatike: 4.50-10-2PR) velja omeniti njegovo 'jajčasto obliko' karoserije, ki predstavlja posledico uporabljenega konstruktorskega znanja bivših japonskih letalskih inženirjev glede zagotavljanja večje trdnosti samonosne jeklene karoserije. Zaradi tega, zasnove (pogonski motor in pogon v zadku) in prikupnosti, ki predstavlja posledico majhnih karoserijskih mer, se lahko model 360 pohvali z značilno obliko karoserije, ki mu je prinesla tudi ljubkovalno ljudsko ime 'Ladybug' (pikapolonica). Naslednjo posebnost predstavlja vzmetenje, ker je to tudi eden izmed prvih japonskih serijskih avtomobilov s posamično obešenimi kolesi. Pod motornim pokrovom tega resnično kompaktnega 4-sedežnega avtomobila se skriva minimalistično odmerjen zračno hlajen vrstni bencinski 2-taktni 2-valjnik (delovna prostornina: 356 kubičnih centimetrov), ki je lahko mobiliziral za današnje čase izredno skromnih 16 KM (12 kW) pri 4500 vrtljajih v minuti, in to ob povezavi s 3-stopenjskim ročnim menjalnikom (+ vzvratna prestava). Posebnost pa predstavlja tudi osrednji del strehe, ker je v interesu znižanja mase avtomobila, izdelan iz umetne smole in steklenih vlaken (poliester).

Zakaj ima avtomobil samo 3 metre dolžine in slaboten pogonski motor? Model 360 v celoti izpolnjuje zahteve japonskih uradnikov, ki so veljale od leta 1950 do leta 1975, ko smo dobili nove 'Kei-car' predpise (največja dovoljena delovna prostornina motorja: 550 kubičnih centimetrov, največja dovoljena dolžina: 3,2 metra, največja dovoljena širina: 1,4 m), leta 1990 so nastali novi predpisi (660 kubičnih centimetrov, 3,3 metra). Zadnjo posodobitev 'K' norm so Japonci izvedli leta 1998, ko so uvedli 'Kei-car' avtomobile z največ 3,4 metra dolžine ter 148 centimetri največje dovoljene širine. Na Japonskem si boste 'kompaktni' 4,7 metrski SUV za 2-metrske 'pritlikavce' lahko omislili samo v primeru, ko ste lastnik garaže ali parkirnega mesta. Če sodite med tiste, ki si tega ne morejo privoščiti, potem ste samodejno obsojeni na 'Kei-car' avtomobile. Takšno skromnost lastnikov 'kei-car' avtomobilov pa z nižjimi zavarovalniškimi premijami in nižjimi davki nagrajuje tudi država. Prvotni predpisi glede največje dovoljene delovne prostornine pogonskega sklopa so poskrbeli tudi za to, da so si potniki med vožnjo z modelom 360 lahko zelo dobro ogledali okolico, ker so ob tem niso 'drveli' z več kot 82 km/h.

Leta 1958 so Japonci predstavili tudi mini-karavan v obliki trivratne različice modela 360, ki je nosil dodatno modelno oznako custom. Leta 1961 se je pojavila tudi gospodarsko orientirana različica modela 360 (model sambar), ki so jo kupcem ponujali v dveh karoserijskih izvedbah, kot poltovornjak in minibus. Ob tej priložnosti so vpeljali tudi nov, nekoliko močnejši pogonski sklop in posledično tudi novo različico modela 360 z oznako 450 (423 kubičnih centimetrov, 17 kW / 23 KM), ločimo jo predvsem po večjih odbijačih ter bolj prestižno opremljeni notranjosti potniškega prostora. Leta 1963 so Japonci prvič malenkostno spremenili zunanjo podobo modela 360, ker je prejel značilni par prednjih žarometov, bolj pomembno je leto 1967. Takrat so Japonci prvič predstavili sistem 'Subarumatic', ki je olajšal življenja lastnikov modela 360 pri pripravi prave mešanice pogonskega goriva in maziva, poleg tega so spremenili podobo armaturne plošče in povečali udobje za potnike v notranjosti potniškega prostora. Zelo zanimivo za znamko Subaru je leto 1968, ko se je na Japonskem pojavil legendarni Malcolm Bricklin (človek, ki je v ZDA spravil v obtok izdelke kragujevške Crvene Zastave …), ki pa tja ni prišel kupovat avtomobilov, temveč je iskal skuterje.

Bricklin se je v ZDA sredi šestdesetih let prejšnjega stoletja pričel ukvarjati s prodajo motociklov, pred tem je zaslovel z uspešnim vodenjem trgovske verige 'Handyman'. V posel z motornimi kolesi se je podal zaradi nakupa propadlega ameriškega trgovca iz Bostona, ki je imel v svojih skladiščih še vedno približno 25.000 novih primerkov skuterjev italijanske znamke Lambretta. Ko mu je ob prodaji pričelo primanjkovati italijanskih skuterjev se je obrnil na Japonce, točneje korporacijo Fuji Heavy Industries, kjer je takrat nastajal skuter 'Rabbit'. Kasneje je izvedel, da gre za model, ki ga bodo prenehali izdelovati, vendar so mu Japonci ponudili možnost odkupa vseh potrebnih orodij za izdelavo njihovega skuterja. Takrat je kazalo, da bo Bricklin postal tudi proizvajalec skuterjev, vendar je usoda hotela drugače. Ko je Bricklin obiskal Japonsko, so mu pot večkrat prekrižali majhni Subarujevi štirikolesni 'japonski hrošči', zato je hitro pozabil na skuterje in se ogrel za izvoz teh majhnih avtomobilov v ZDA, kjer znamke Subaru pred tem niso ravno dobro poznali. Za vsak izdelan model 360 (v ZDA je znan kot subaru maia 450) je Bricklin odštel Japoncem 640 ameriških dolarjev in nato prodajal avtomobil v ZDA za 1500 ameriških dolarjev, in to ob pomoči zanimivega marketinškega slogana "Cheap and Ugly Does It", ki ga je dopolnil še danes aktualni stavek "It's ugly, but it gets you there." Za novega Volkswagnovega hrošča ste takrat v ZDA odšteli točno 1699 ameriških dolarjev.

Leta 1968 so Japonci dostavili Američanom 332 novih primerkov modela 360, v treh letih prodaje v ZDA so jih prodali skoraj 10.000, kar je malo ob primerjavi s celotno produkcijo (1958-1971: približno 392.000 primerkov). Leta 1970 so Japonci predstavili tudi dve bolj športno orientirani različici modela 360. Različica 'Young-S' je lahko mobilizirala 18 kW (25 KM) pogonske moči, že prav 'divjaška' (sploh za tako lahek avtomobil) pa je bila različica 'Young-SS'. V tem primeru se je pod motornim pokrovom te, vidno bolj 'nastopaške' različice v zadku skrivalo 36 'konj' (26 kW). O pomembnosti modela 360 za japonsko tehniško kulturo pa priča tudi prejeta nagrada združenja JSME (Japan Society of Mechanical Engineers), ki je lani ta avtomobil uvrstilo med 83 najpomembnejših japonskih dosežkov te vrste.

Subaru 360  Ladybug : Japonska  pikapolonica
Subaru Sambar Pick Up

Subaru Sambar Pick Up

Subaru Sambar Minibus

Subaru Sambar Minibus

Subaru 1500 (1954)

Subaru 1500 (1954)

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov