Avto.info

Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo

Italijanski SUV pionirji

Rayton Fissore Magnum 4×4

Rayton Fissore Magnum 4×4

Avtor: Foto: Proizvajalci avtomobilov
Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo: Italijanski SUV pionirji Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo: Italijanski SUV pionirji Laforza 5 Liter

Laforza 5 Liter

Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo: Italijanski SUV pionirji Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo: Italijanski SUV pionirji Fiat Moretti Campagnola 2000 4×4 Sporting

Fiat Moretti Campagnola 2000 4×4 Sporting

Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo: Italijanski SUV pionirji Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo: Italijanski SUV pionirji

Čeprav lahko človek ob prebiranju današnjih tekstov o SUV avtomobilih dobi občutek, da je italijanski prispevek pri razvoju tega 'modnega gibanja' na področju vozil za delo, šport in prosti čas povsem zanemarljiv, je resnica nekoliko drugačna, ker so se prvi takšni avtomobili italijanskega porekla pojavili že v sredini sedemdesetih let prejšnjega stoletja.

Vendar za nastanek takšnih prostočasnih avtomobilov v stilu francoskih originalov (citroën méhari in renault 4/6 rodeo) niso zaslužni veliki italijanski proizvajalci avtomobilov, temveč peščica manjših italijanskih avtomobilskih znamk, ki so večinoma že pozabljene v analih zgodovine. Med njimi je morda najbolj znana znamka Moretti, predvsem na račun številnih maloserijskih športnih modelov, ki so nastajali ob uporabi sestavnih delov koncerna FIAT. Eden najbolj znanih serijskih modelov znamke Moretti je legendarni 'ljudski fiat-dino' (fiat moretti 125 special coupé GS 1.6 (1967-1971)), kupe različica tedanjega fiata 125, ki deluje kot pomanjšana kopija aristokratskega fiata s Ferrarijevim pogonskim sklopom.

Med tedanjimi kupci je bil zelo popularen še en njihov model (fiat moretti 128 roadster (1969-1975)), za našo zgodbo pa je bolj pomemben mali fiat moretti 500 minimaxi (1970-1973), ki je v bistvu nekakšen 'mini méhari' na osnovi serijskega fiata 126. Ta malček je imel tudi večjega brata v obliki modela 127 midimaxi. Zelo podoben izdelek je nastajal tudi pri znamki Fissore, kjer so ponujali model 127 scout. Pri znamki Coriasco, kjer je nastajala tudi 3-vratna karavanska verzija fiata 127, so kupcem ponujali tudi italijansko kopijo legendarne matra-simce rancho, izvedeno na osnovi fiata 127. Znana je kot coriasco 127 ranch. Seveda pa ne smemo pozabiti še enega italijanskega SUV malčka, ki je nastal leta 1976. Govorimo pa o fiatu 126 z dodatno oznako cavaletta.

Leta 1978 se je na sceni pojavil legendarni fiat moretti campagnola 2000 4×4 sporting. S tem prestižno in manj terensko (v pogledu oblikovanja) izvedenim modelom na osnovi Fiatovega serijskega terenskega modela campagnola so Italijani želeli privabiti predvsem kupce tedanjih range-roverjev. Sedaj vemo, da se ta ideja takrat ni obnesla, v skrivnost pa ostaja zavito tudi število izdelanih primerkov, ker gre za izredno redek avtomobil. Nekaj podobnega so pred tem poskušali izvesti tudi pri znamki FIAT, kjer so leta 1964 predstavili prototipni fiat 124 cross country by OSI, vendar dlje od izdelave prototipa niso prišli. Leta 1974 se je na tem področju skušala uveljaviti tudi oblikovalska hiša Bertone. Takrat smo dobili fiat 127 village. Leta 1978 se je pojavil še en prostočasni fiat 127 v obliki prototipa oblikovalske hiše Michelotti, ki je takrat predstavila fiat 127 every 4R.

Pravi italijanski SUV se je pojavil šele leta 1985, ko so pri znamki Rayton Fissore ustvarili serijski model magnum 4x4 (dolžina: 4750 mm). Tudi v tem primeru naj bi avtomobil, ki ga je oblikoval slavni Tom Tjaarda, konkuriral predvsem britanskemu range-roverju. Zametki tega prestižnega italijanskega SUV modela pa segajo v leto 1984, ko so Italijani prvič ustvarili civilno verzijo prototipnega vojaškega vozila znamke IVECO, ki je na koncu postal serijski Iveco VM 90, veliko sestavnih delov za model magnum pa so prispevale tedanje 4x4 različice modela daily. Vozilo naj bi predvidoma prodajali predvsem v ZDA, kjer je nosil oznake znamke Laforza, temu primerna bi bila tudi vgradnja bencinskih V6 in V8 motorjev. Kupcem v ZDA so ga ponujali od leta 1985 pa vse do konca leta 2003, ko so nastali zadnji primerki, ki so enako motorizirani (V8 5.0 SEFI) kot tedanji ford explorer. Za evropsko tržišče je avtomobil dobil 2,5-litrski bencinski V6 motor znamke Alfa Romeo, omenjajo pa tudi primerke z vgrajenim prisilno polnjenim (Volumex) 2,0-litrskim bencinskim motorjem znamke Fiat ter tudi turbodizelsko gnane različice z vgrajenimi motorji znamk VM Motori in BMW.

Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo: Italijanski SUV pionirji
Fiat Moretti 126 Minimaxi

Fiat Moretti 126 Minimaxi

Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo: Italijanski SUV pionirji
Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo: Italijanski SUV pionirji
Fiat Moretti 127 Midimaxi

Fiat Moretti 127 Midimaxi

Fissore 127 Scout

Fissore 127 Scout

Scoiattolo 126

Scoiattolo 126

Fiat 124 Cross Country by OSI

Fiat 124 Cross Country by OSI

Fiat 126 Cavaletta

Fiat 126 Cavaletta

Coriasco, Fissore, Moretti in Scoiattolo: Italijanski SUV pionirji
Fiat 127 Every 4R

Fiat 127 Every 4R

Fiat 127 Village

Fiat 127 Village

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov