Avto.info

Jaguar XK120 3.4 SE coupé by Pininfarina

Edinstveni jaguar za prominentnega lastnika

Jaguar XK120 SE Coupé by Pininfarina

Jaguar XK120 SE Coupé by Pininfarina

Avtor: Foto: Avkcijske hiše
Jaguar XK120 3.4 SE coupé by Pininfarina: Edinstveni jaguar za prominentnega lastnika Jaguar XK120 Beutler Supersport Roadster

Jaguar XK120 Beutler Supersport Roadster

Jaguar XK120 3.4 SE coupé by Pininfarina: Edinstveni jaguar za prominentnega lastnika Jaguar XK120 Supersonic Coupé by Ghia

Jaguar XK120 Supersonic Coupé by Ghia

Jaguar XK120 3.4 SE coupé by Pininfarina: Edinstveni jaguar za prominentnega lastnika Serijski Jaguar XK120 Fixed Head Coupé (1951-1954)

Serijski Jaguar XK120 Fixed Head Coupé (1951-1954)

Jaguar XK120 3.4 SE coupé by Pininfarina: Edinstveni jaguar za prominentnega lastnika Serijski Jaguar XK120 SE Roadster (1951-1954)

Serijski Jaguar XK120 SE Roadster (1951-1954)

Jaguar XK120 3.4 SE coupé by Pininfarina: Edinstveni jaguar za prominentnega lastnika

V medijih sem že večkrat zasledil 'svetlo modro' ugotovitev nekaterih novinarjev, da je nekoč striktno aristokratska znamka Jaguar v današnjih časih končno na povsem istem nivoju z dobro meščanskimi znamkami kot so Audi, BMW in Mercedes-Benz. V resnici je ravno obratno, ker so v tem primeru Nemci skušali ujeti in prehiteti Britance, to jim je na koncu tudi uspelo …

Zenit znamke Jaguar na področju prestiža predstavlja predvsem obdobje (1971–1997), ko so Britanci izdelovali aristokratske serijske modele z vgrajenimi atmosferskimi bencinskimi V12 motorji. 5,3-litrski, 60° SOHC V12, so vgrajevali v samo nekaj serijskih modelov (E-Type, XJ, XJS), uporabljal pa ga je tudi legendarni 'nadjaguar' (daimler double-six), ker je imela znamka Daimler v Veliki Britaniji dolgo časa enak družbeni status kot izdelki znamk kot sta Rolls-Royce in Bentley. V sedemdesetih in zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja znamki kot sta Audi in BMW sploh nista sodili med resnejše konkurente te britanske znamke, ki so ji bili takrat bližje konkurenti kot je italijanska aristokratska znamka Maserati in podobnim kupcem namenjeni izdelki znamke Porsche.

Za to, da je v današnjih časih znamka Jaguar čedalje manj aristokratska in čedalje bolj dobro meščanska, podobno kot nemški konkurenti, pa je zaslužno predvsem Jaguarjevo bratenje z manj premožnimi kupci (nastanek cenejših, bolj dostopnih serijskih modelov …) ter trmasto nemško vztrajanje na poti, ki pelje na avtomobilski Olimp, ker so Nemci v tem času ubrali obratno pot, sploh znamka Audi, ki se je po ponovnem rojstvu in skromnih začetkih na koncu le prelevila v avtomobilsko znamko, ki lahko parira BMW-ju in znamki Mercedes-Benz. Isti postopek so morali pred tem opraviti tudi pri znamki BMW, če so želeli priti v 'premium' družbo znamke Mercedes-Benz, kjer so nekoč izdelovali samo dobro meščanska in aristokratska vozila, brez današnjih 'ljudskih modelov' (razredi A, B in C), ki znižujejo (bolj ko je avtomobil dostopen kupcem, manj je 'premium' …) povprečni 'rating' znamke na področju prestiža. Pri Bavarcih je šele prihod BMW-jeve serije 7 (1977-1986) označil odmik od 'Vollgas-Image' znamke in znamko BMW postavil ob bok znamke Mercedes-Benz. Pri znamki Audi je ta vloga pripadla modelu 200 5T (1979-1991), odnosno audiju V8 (1988-1994).

Informacije o mitičnem jaguarju XK120 3.4 SE coupé by Pininfarina, ki se je v teh dneh predstavil eliti v Kaliforniji, kjer se odvija letošnji Pebble Beach Concours d’Elegance, nas bodo popeljale v neko povsem drugo obdobje, v čas ko so pri znamki Jaguar nastajali samo avtomobili za najbolj zveneče prebivalce našega planeta. Leta 1950 so Britanci začeli izdelovati legendarni serijski model XK120 roadster v kombinaciji z jekleno šasijo (pred tem (1948-1950) so naredili približno 240 serijskih primerkov tega roadsterja s karoserijami iz aluminija), leta 1951 smo dobili tudi serijski XK120 'Fixed Head' coupé. Čeprav sta bila že ta dva serijska modela v osnovi namenjena samo najbolj bogatim prebivalcem našega planeta, so se kmalu pojavile 'nadpremium' različice tega športnega avtomobila s karoserijami tedanjih 'krojačev pločevine'. Eno izmed njih je že leta 1951 ustvaril znani švicarski karoserist Beutler (Carrosserie Beutler AG). Naslednji maloserijski jaguar se je predstavil leta 1952, ko smo dobili jaguar XK120 'Supersonic' coupé, ki so ga izdelali v Italiji (Ghia) v samo treh primerkih.

Junak naše zgodbe se je pojavil leta 1954, predvsem zaradi želja enega izmed najpomembnejših avtomobilskih trgovcev tedanjega časa. Govorimo o legendarnem Avstrijcu z imenom Max Hoffman (1904-1981), človeku, ki je zaslužen za nastanek avtomobilov kot so BMW 507, mercedes-benz 300 SL 'Gullwing' in porsche 356 'Speedster'. Brez njegovega pritiska na tedanje vodilne pri omenjenih avtomobilskih znamkah ne bi nikoli dobili teh čudovitih, danes že klasičnih in zelo dragocenih predstavnikov nemške avtomobilske industrije. Tudi alfa romeo giulietta spider predstavlja posledico uresničevanja Hoffmanovih želja, ker je želel to alfo ponuditi Američanom. Hoffman naj bi leta 1954 obiskal Torino zaradi sestanka, kjer ga je pričakal Battista 'Pinin' (mali) Farina (kasneje postane Battista Pininfarina). Bogati in vplivni Američan je takrat izrazil željo po nastanku unikatnega jaguarja XK120, ki bi ga leta 1955 predstavili publiki na ženevskem salonu. To željo so mu Italijani kasneje tudi izpolnili. Po premiernem nastopu v Ženevi so tega jaguarja predstavili tudi bralcem nekaterih tedanjih britanskih avtomobilskih medijev in napovedali njegov prihod pod žaromete avtomobilskega salona v Torinu, vendar se ta jaguar leta 1956 ni pojavil v Torinu, ker se je Hoffman premislil in ni želel poslati vozila iz ZDA.

Pininfarinin jaguar je kasneje utonil v pozabo, vse do leta 1978, ko ga je odkril neki nemški ljubitelj britanskih klasičnih avtomobilov, ki je nameraval vozilo v celoti obnoviti, ker 'zob časa' ni bil prizanesljiv do italijansko-britanskega dragulja. Ko so ga našli, so kmalu ugotovili, da je potreben obsežne restavracije, poleg tega je veliko ročno izdelanih unikatnih sestavnih delov za to vozilo preprosto izginilo. Lastnik je kasneje zaradi vsega tega in nepojmljivih stroškov odstopil od svojih načrtov po obnovi vozila in je avtomobil prodal enemu izmed vodilnih britanskih specialistov za restavriranje klasičnih vozil, kjer so ob restavriranju v tega jaguarja vložili točno 6.725 delovnih ur. Sedaj se je unikatni klasični jaguar, ki ga premika vgrajeni 3,4-litrski SE (C-Type Head) bencinski 'straight-6' (vrstni šestvaljnik) s 180 bhp (134 kW/ 182 PS/KM) pogonske moči pri 5300 vrtljajih v minuti, vrnil na sceno, kjer ga slavijo kot jaguarja, ki si definitivno zasluži naslov najbolj redkega serijskega jaguarja na tem svetu.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov