Avto.info

Volvo XC90

XC90 premierno z izboljšanim protiprašnim multifiltrom

Volvo XC90: XC90 premierno z izboljšanim protiprašnim multifiltrom

Volvo XC90

Avtor: Foto: Volvo
Volvo XC90: XC90 premierno z izboljšanim protiprašnim multifiltrom Volvo XC90: XC90 premierno z izboljšanim protiprašnim multifiltrom Volvo XC90: XC90 premierno z izboljšanim protiprašnim multifiltrom Volvo XC90: XC90 premierno z izboljšanim protiprašnim multifiltrom Volvo XC90: XC90 premierno z izboljšanim protiprašnim multifiltrom Volvo XC90: XC90 premierno z izboljšanim protiprašnim multifiltrom Volvo XC90: XC90 premierno z izboljšanim protiprašnim multifiltrom

S predstavitvijo večjega, učinkovitejšega multifiltra v kabini vozila nadaljuje Volvo z izpopolnjevanjem iniciative CleanZone. CleanZone je edinstven pristop za nadzorovanje kakovosti zraka v notranjosti vozila in zagotavljanje boljšega voznega okolja z inovativnimi rešitvami za izboljšano počutje in zdravje. Vozniki lahko lažje dihajo, saj bo sedaj mikroskopsko majhnim, škodljivim delcem prahu preprečen vstop v avtomobil.

Multifilter je bil zasnovan posebej za platformo SPA in bo prvič predstavljen v povsem novem XC90 v začetku leta 2015. Ponaša se z večjim dizajnom, ki prestreže več prahu in cvetnega prahu s plastjo aktivnega oglja, ki učinkovito odstranjuje onesnaževalce, ki lahko vplivajo na zdravje voznika.

Rezultati so impresivni. V avtomobilu, opremljenem z novim izboljšanim multifiltrom, je količina finih delcev prahu, manjših od 0,4 μm, lahko za 70 % nižja od avtomobilov brez filtra, skladno z standardiziranimi komponentami testiranja. To je znatno izboljšanje, saj so raziskave pokazale, da delci prahu, manjši od 10 μm, lahko povzročijo številne zdravstvene težave, vključno z oteženim dihanjem in okužbami dihal.

»Do 45 % industrializirane svetovne populacije trpi zaradi alergij ali preobčutljivosti. Več kot 10 % jih ima astmo. Pri Volvu gre naša predanost varnosti nad varnostne pasove in zračne blazine. Gre za zagotavljanje, da je vsaka minuta, preživeta v Volvu, za vas in vašo družino varna, kot je le mogoče. To vključuje tudi dihanje,« pojasni Peter Mertens, višji podpredsednik raziskav in razvoja. »S tem filtrom smo sedaj v prednosti pred industrijo, v pomenu ločevanju delcev.«

Filter je eden element Volvovega najsodobnejšega sistema IAQS (Interior Air Quality System). Drugi element je senzor, ki spremlja pri vhodnem zraku strupene substance. Če raven škodljivih substanc postane previsoka (kot je na primer med vožnjo v tunelu), je vnos zraka samodejno zaprt. Skupaj multifilter in senzor zadržujeta številne škodljive in neprijetne onesnaževalce, vključno z dušikovimi oksidi, ogljikovodiki, prizemnim ozonom, plini in neprijetnimi vonjavami.

Pristop CleanZone
Filtriranje zunanjega zraka predstavlja samo polovico holističnega pristopa CleanZone za izboljšanje okolja voznika. Druga polovica, minimiziranje škodljivih emisij znotraj avtomobila, je prav tako pomembna. In Volvo ima številne načine za doseganje le-tega. Vozniki, na primer, cenijo, da ko odklenejo svoj avtomobil z daljinskim upravljanjem, sistem daljinskega prezračevanja kabine izpusti ven zrak iz notranjosti vozila v eni minuti, s čimer se znebi vonjav in emisij, preden potniki vstopijo v vozilo.

Pravzaprav pa se delo za zmanjšanje emisij znotraj avtomobila s striktnimi nadzori substanc, ki so lahko uporabljene znotraj avtomobilov, prične že veliko prej, preden je vozilo narejeno. In Volvo Cars je vodilni v industriji pri uporabi novih, manj strupenih materialov z manj škodljivimi aditivi.

Volvo Cars je implementiral tudi natančen testni program za nadzorovanje emisij. Ta program vključuje ocene ekipe Volvo Cars Nose Team, katere člani vonjajo različne objekte za določanje, če so vonjave sprejemljive ali premočne. Kar je poznano kot »vonj novega avtomobila«, je pravzaprav nizka raven emisij materialov. Ravni ne predstavljajo nevarnosti, vendar se lahko ob vročih dnevih pojavijo koncentracije, ki iritirajo občutljive ljudi.

Drugi aspekt programa je test simulatorja sonca, pri katerem je notranjost avtomobila segreta do 65°, kar predstavlja temperaturo v parkiranem vozilu na vroč sončen dan. Meri se emisije skupnih hlapnih organskih spojin (TVOC) in aldehide. Volvo ima zelo stroge meje za TVOC, saj lahko visoke ravni le-teh v vozilu povzročajo glavobole, slabost, omotico ali celo astmo. Aldehidi so prav tako omejeni, saj lahko, predvsem formaldehidi, povzročijo respiratorne in kontaktne alergije. Nikelj, drugi vir kontaktnih alergij, ki se sprošča iz kovinskih površin, je ravno tako minimiziran.

S fokusom na zdravje in dobro počutje predstavlja CleanZone središče Volvovega v ljudi usmerjenega pristopa. Gre za pristop, ki je povsem sinhroniziran z modernim razumevanjem; stranke po celem svetu se močno zavedajo, kako kakovost zraka lahko vpliva na zdravje in zato zahtevajo čistejši zrak znotraj vozila. Volvo Cars bo zagotovo nadaljeval z vodenjem te poti.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov