Avto.info

Prihodnost sloni na raziskavah

V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti

Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti

Prihodnost sloni na raziskavah

Avtor: Foto: Volkswagen
Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti Prihodnost sloni na raziskavah: V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen oblikujejo svet prihodnosti

Wolfsburg (Nemčija),  julij 2017 – Raziskovalni oddelek koncerna Volkswagen aktivno sooblikuje mobilni svet prihodnosti. V raziskovalnem oddelku gledajo v prihodnost, razvijajo novosti in so strateški partner za vse znamke v koncernu – z bogatim naborom tem in projektov o mobilnostnih možnostih za svetovna velemesta, avtonomnih vozilih, denimo modelu Sedric, novih pogonskih tehnologijah ali novih materialih in proizvodnih tehnologijah. Na medijskem dnevu dogodka Future Mobility Days 2017 so inženirji in znanstveniki v Wolfsburgu pripravili majhen vpogled v sicer strogo zaupne teme.

Raziskave še nikoli doslej niso imele tako pomembne vloge. V svetu, ki se vse hitreje in znatno spreminja ter v katerem nove tehnologije s svetlobno hitrostjo spreminjajo način življenja in vplivajo na želje kupcev, je naloga podjetja, da takšna gibanja pravočasno prepozna ter jih z lastnim razvojem in ponudbami aktivno oblikuje. Proizvajalec, zlasti če deluje v svetovnem merilu, mora razvojne smernice razlikovati od modnih muh. Znati mora tudi oceniti pomen in težo tem v različnih državah. Ob upoštevanju tega lahko sprejme prave odločitve in jih v pravem trenutku tudi udejanji. Biti prvi ni vedno najodločilnejši vidik. Vsekakor je treba biti pripravljen na vse.

»Raziskave so ključne za uspeh in za dolgotrajen obstoj tehnološkega podjetja. Za koncern Volkswagen so raziskave zelo pomembne,« pravi Axel Heinrich, vodja raziskovalnega oddelka v koncernu Volkswagen. »Volkswagen je in še naprej ostaja izjemno inovativno podjetje, zlasti v času vse hitrejših sprememb.«

Mednarodna idejna mreža
Središče za raziskave koncerna je v Wolfsburgu. Podobno kot celoten koncern je tudi središče usmerjeno globalno, saj ima lokacije, raziskovalne laboratorije in hčerinska podjetja tako v Nemčiji, Španiji in preostali Evropi kot tudi v ZDA, na Kitajskem in Japonskem. Tudi na mednarodnih lokacijah je ključnega pomena iskanje razvojnih smernic in tehnologij ter obravnava specifičnih regionalnih tem. Druga raven raziskovalne mreže koncerna Volkswagen je sodelovanje s številnimi izobraževalnimi in raziskovalnimi ustanovami po svetu. Ugledne univerze v ZDA ali na Kitajskem, denimo Stanford ali Tongji, so v projekte vključene v enakem obsegu kot denimo nemška družba Frauenhofer-Gesellschaft, Nemški center za letalske in vesoljske polete (DLR) in inštituti Maxa Plancka.

Dosledno sodelovanje z znamkami
»V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen sta ključnega pomena kooperacija in sodelovanje ne le z zunanjimi partnerji, temveč predvsem s 14 znamkami koncerna,« pojasnjuje vodja raziskav Axel Heinrich. Raziskovalni oddelek je usmerjen v prihodnost, iskanje razvojnih smernic in je vir navdiha za nove zamisli ter inkubator in zlasti gonilna sila za inovacije. Te vloge se vedno izražajo pri sodelovanju z drugimi tehničnimi razvojnimi področji – bodisi kot kooperacijski projekt ali projekt po naročilu ene ali več znamk koncerna. To velja za gospodarska vozila, denimo MAN ali Scania, in znamke osebnih vozil, vse od Audija do Volkswagna.

Številni projekti se začnejo s pregovornim nepopisanim listom papirja, ki ga v dobi računalnikov navadno zamenja prazen zaslon. Vsak projekt gre skozi več stopenj. Na prvi stopnji je poizvedovanje: v katero smer gre neka tema? Kaj je na to temo že znanega po svetu? Kaj potrebujemo za dosego strateških ciljev? Druga stopnja je raziskovanje: katere poti nas bodo pripeljale naprej? Katere tehnologije, naprave in znanje moramo razviti? Na tretji stopnji sledi možnost realizacije: je projekt komercialno zanimiv? Kolikšne so možnosti za uspeh, kje se skrivajo zapleti in težave? Na četrti stopnji je prenos bodisi v razvoj serijskih vozil ene ali več znamk ali pa v enoto, ki pokriva tematiko na ravni celotnega koncerna.

Eden od primerov je avtonomna vožnja: Volkswagen ima s tem zelo veliko izkušenj, ne nazadnje se koncern na tem področju uvršča med pionirje. Že leta 2005 je skupina raziskovalcev iz koncerna Volkswagen sodelovala z mladimi strokovnjaki z univerze Stanford in model Touareg predelala v avtonomno vozilo Stanley, ki je na preizkušnji z robotskimi avtomobili Grand Challenge v ameriški puščavi osvojilo naziv zmagovalca. Avtonomna različica Passata z imenom Junior se je leta 2007 na preizkušnji Urban Challenge uvrstila na drugo mesto. Odtlej so v koncernu dosledno zbirali znanje in izkušnje ter jih združili in prenesli v raziskovalno vozilo Sedric, ki je bilo letos predstavljeno v Ženevi.

Raziskovalni oddelek koncerna še naprej razvija številne posamezne projekte na področju avtonomne vožnje. Vodenje tega področja je na ravni celotnega koncerna prevzelo hčerinsko podjetje družbe AUDI AG – Audi Intelligent Driving GmbH iz Münchna.

Prihodnost sloni na znanju
Obseg projektov raziskovalnega oddelka koncerna Volkswagen je dobro razviden iz njihove strukture: raziskovanje prihodnosti si utira samostojno pot. Tehnološka inteligenca z digitalnimi orodji preiskuje sistematične vzorce v tehnoloških okoljih in na kompetenčnih področjih. Podjetniško predvidevanje utrjuje prihodnost koncerna s prenosom prihodnjega znanja v strateška področja in postopke. Komuniciranje o prihodnosti skrbi za predstavitev in komunikacijo v povezavi s temami prihodnosti znotraj raziskovalnega oddelka in koncerna. Glavne naloge raziskovanja mobilnosti so analiza, dokumentacija in prenos obsežnega znanja o razvoju v mobilnostnem in prometnem sistemu za prihodnje oblikovanje mobilnosti.

Razvojna velesmernica: urbanizacija
Ena izmed svetovnih smernic je npr. vedno večja urbanizacija. Čedalje več ljudi živi v mestnih okoljih, zato je na voljo vse manj proste mestne površine, tudi in zlasti za promet. Nujno je treba poiskati rešitve za učinkovitejšo, varnejšo in do okolja prizanesljivejšo mestno mobilnost. V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen so z nazorno vizualizacijo številnih dopolnjujočih se možnih rešitev predstavili svojo vizijo urbane mobilnosti v prihodnosti. V viziji so prevozna sredstva povezana in udeleženci v prometu kar najbolje obveščeni; samodejna vožnja in velika izkoriščenost prevoznih sredstev povečujeta učinkovitost, sinergija med transportom in logistiko pa zmanjšujeta število voženj. Vsi ti in še drugi pristopi ponujajo glede na današnje stanje bistveno izboljšanje prometne situacije, prednosti za udeležence v prometu in boljšo kakovost življenja za vse prebivalce mest.

Integrirana pogonska strategija koncerna
Pot do trajnostne mobilnosti z nevtralnim izpustom CO2 je v središču strategije razvoja pogonskih tehnologij in uporabe alternativnih goriv. Ključnega pomena je povečanje učinkovitosti vseh pogonov z vsako novo modelsko generacijo. Naj gre za dizelske ali bencinske motorje z notranjim izgorevanjem, hibride ali priključne hibride, električna vozila z baterijo ali v prihodnje morda z gorivnimi celicami: nabor različnih pogonov se bo precej povečal. Da bi raznovrstnim željam kupcev z različnih delov sveta vedno lahko ponudili pravo rešitev, se pri Volkswagnu kot podjetju, ki deluje po vsem svetu, osredotočajo na soobstoj »klasičnih« pogonov in električne mobilnosti. V bližnji prihodnosti imajo motorji z notranjim zgorevanjem še vedno glavno vlogo. Vrsta projektov raziskovalnega oddelka kaže na številne možnosti povečanja učinkovitosti, ki jih bo mogoče uresničiti v prihodnjih letih. Pomembno vlogo imajo tudi vozila s pogonom na zemeljski plin. Zaradi kemičnih lastnosti goriva izpustijo tudi do 25 odstotkov CO2 manj kot vozila s pogonom na bencin, zato so stalnica v strategiji razvoja pogonskih tehnologij in v projektih raziskovalnega oddelka.

Avtomobilom z baterijskim električnim pogonom bodo v prihodnjih letih seveda izkazali največ pozornosti, vendar bo številnih novih idej deležen tudi hibridni pogon. Hibridi in priključni hibridi združujejo najboljše značilnosti iz dveh svetov, npr. zelo učinkovite motorje z notranjim zgorevanjem in električni doseg približno 50 kilometrov pri priključnih hibridih. Ta povezava pogonskih konceptov prinaša Volkswagnu veliko priložnosti: ponuditi elektrificirani pogon, ki se obnese na dolge in kratke razdalje, za kupce vseh avtomobilskih razredov, ustvariti zaupanje v novo tehnologijo in prispevati k prodoru električne mobilnosti. Srednjeročno gledano bodo v svetu električne mobilnosti vse večjo vlogo imele tudi gorivne celice, s katerimi se v raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen že intenzivno ukvarjajo.

Varna pot do avtonomne vožnje
Prihodnost sloni na avtonomnem, popolnoma samovozečem avtomobilu. To se seveda ne bo zgodilo čez noč, razvoj poteka namreč korak za korakom. Številni aktualni asistenčni sistemi že bistveno izboljšujejo varnost prometa. Po avtocestah bodo brez voznikove pomoči kmalu vozili prvi serijski avtomobili, denimo prihodnji Audi A8. Doba popolnoma avtonomnih vozil se bo v nekaterih svetovnih prestolnicah začela že v nekaj letih – najverjetneje bodo vozila po posebnih pasovih in progah, namenjenih tovrstnemu prometu.

V raziskovalnem oddelku koncerna spada avtonomna vožnja seveda med osrednje teme: Volkswagen je z modelom Sedric kot prvi avtomobilski proizvajalec predstavil koncept samovozečega mobilnostnega sistema. Tudi prevoz tovora bo v prihodnje potekal avtomatizirano: napredek na tem področju prinaša prednosti tudi za znamke gospodarskih vozil v koncernu, denimo MAN, Scania in Volkswagen Gospodarska vozila, kjer že razvijajo lastne projekte.

Raziskovalni oddelek koncerna Volkswagen ima jasen cilj: Vision Zero – vizijo vožnje brez prometnih nesreč in mobilnosti brez smrtnih žrtev. Nenehno izpopolnjevanje opreme vozil z varnostnimi sistemi, ki so že danes na voljo na trgu, in postopno uvajanje avtomatizirane vožnje bo prispevalo k doslednemu nadaljnjemu zmanjševanju števila in posledic prometnih nesreč. V raziskovalnem oddelku koncerna Volkswagen trdno verjamejo, da Vision Zero ni utopija.

Virtualizacija in digitalizacija prinašata inovacije
Raziskovalni oddelek koncerna Volkswagen se seveda intenzivno ukvarja z vsemi temami virtualizacije in digitalizacije. Tudi na teh področjih je napredek vse hitrejši. Izrazi umetna inteligenca, globoko učenje ali grupiranje masovnih podatkov nakazujejo možnosti tudi v prihodnjem razvoju in proizvodnji avtomobilov. Raziskovalni oddelek koncerna Volkswagen se z enako vnemo ukvarja s področjema navidezne in nadgrajene resničnosti. Strokovnjaki oddelka v sklopu raziskovanja navideznih metod ocenjujejo trenutne smernice in dajejo pobudo za inovacije. Poleg tega raziskujejo in razvijajo tudi nove metode in načine uporabe, primerne tako za razvoj in proizvodnjo kot tudi za servis in poprodajne storitve.

Inovacija na področju materialov
Kljub hitremu razvoju elektronike in programske opreme so osnova za vozila in avtomobilsko proizvodnjo še vedno materiali. Uporabljeni materiali s svojimi taktilnimi in vizualnimi značilnostmi poleg tega predstavljajo izdelke in kakovost znamk v koncernu Volkswagen. V raziskovalnem oddelku želijo najti najboljši material za vsako željo kupcev, vsak koncernski segment, vsak avtomobilski koncept in vsak sestavni del ter pri tem iščejo inovativne rešitve. Pri popolnoma novih materialih preskusijo celotno paleto mehanskih, kemičnih in električnih lastnosti. Preskuse izvajajo s simulacijskimi metodami in z dobrim poznavanjem lastnosti materialov tudi na atomski ravni. V raziskovalnem oddelku uporabljajo to znanje in izkušnje tudi za prilagodljive in učinkovite proizvodne postopke. Inovativne tehnike spajanja odpirajo koncernu popolnoma nove možnosti v mešanju materialov in postopku oblikovanja. Rezultat so individualni in optimalni materiali in mešanice materialov, ki izpolnjujejo najstrožje zahteve z vidika trajnosti, stroškovne učinkovitosti, varnosti, videza in otipa.

Odgovornost za okolje se začne v raziskavah
Samostojna skupina v raziskovalnem oddelku se ukvarja z vsemi učinki in povezavami med avtomobili in okoljem. To je del čuta za odgovornost koncerna in daleč presega zgolj izdelovanje avtomobilov. Začne se že pri surovinah za proizvodnjo, nadaljuje v raziskovanju proizvodnje, ki učinkovito uporablja vire in povzroča malo izpustov, da se vpliv tovarne na okolje čim bolj zmanjša, ter konča pri vseh vidikih reciklaže vozil in odpadkov. Z jasno opredeljenimi ekološkimi dejavniki je delovanje tovarne mogoče optimizirati in z izbiro pravih materialov izboljšati ekološko bilanco avtomobilov v njihovi življenjski dobi. Že danes je treba raziskati reciklažni cikel prihodnjih pogonskih baterij. Tudi tokrat je na številna vprašanja mogoče odgovoriti z digitalnimi modeli in simulacijami. Denimo: kako je mogoče doseči politično postavljene podnebne cilje? Katere učinke imajo nove transportne rešitve in mobilnostni koncepti na naše ceste in okolje? Odgovore bomo dobili z okoljskimi raziskavami.

Future Mobility Days
Stalnica letnega načrta raziskovalnega oddelka koncerna Volkswagen je predstavitev raziskovalnega portfelja. Na tem visokotehnološkem dogodku, ki se odvija na testni progi v kraju Ehra-Lessien severno od Wolfsburga, si več tisoč notranjih strokovnjakov iz globalnega sveta Volkswagna lahko ogleda zgoščen pregled inovacij. Vodila letošnjega dogodka so "electrified", "eco" in "experience" (elektrifikacija, okoljevarstvo in doživetje).

Več informacij

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov