Avto.info

ADAC-ov test petih priključnih hibridov

Zmagovalec v družbi štirih 'eko bleferjev'

ADAC-ov test petih priključnih hibridov: Zmagovalec v družbi štirih 'eko bleferjev'

ADAC-ov test petih priključnih hibridov

Avtor: Foto: ADAC
ADAC-ov test petih priključnih hibridov: Zmagovalec v družbi štirih  eko bleferjev ADAC-ov test petih priključnih hibridov: Zmagovalec v družbi štirih  eko bleferjev ADAC-ov test petih priključnih hibridov: Zmagovalec v družbi štirih  eko bleferjev ADAC-ov test petih priključnih hibridov: Zmagovalec v družbi štirih  eko bleferjev ADAC-ov test petih priključnih hibridov: Zmagovalec v družbi štirih  eko bleferjev ADAC-ov test petih priključnih hibridov: Zmagovalec v družbi štirih  eko bleferjev

Iz Nemčije prihaja novica o nedavno izvedenem primerjalnem testu kluba ADAC, kjer so se tokrat ukvarjali z ekološkimi atributi petih priključnih hibridov, ki so trenutno na voljo nemškim kupcem. Ob tem so ugotovili, da si naslov resnično ekološko sprejemljivega avtomobila zasluži samo model znamke Toyota …

V lanskem septembru so strokovnjaki kluba ADAC pričeli uporabljati nov, zaostreni testni cikel merjenja škodljivih izpustov ob delovanju pogonskih sklopov v sodobnih avtomobilih, ki je žal potrdil dvome in strahove potrošnikov in stroke glede zavajajočih navedb nekaterih proizvajalcev avtomobilov. Nemci so ob implementaciji novega testnega cikla z občutno strožjimi normami kot v laboratorijih proizvajalcev avtomobilov ali pa v laboratorijih državnih inštitucij upoštevali tudi vse kriterije bodočega globalnega WLTP cikla, ki predvideva tudi merjenje škodljivih izpustov v realnem okolju ob dejanski vožnji avtomobila v javnem prometu.

Zato so vsakega testnega kandidata pred pričetkom meritev otovorili z dodatnimi 200 kilogrami mase, ki ponazarja morebitne potnike in tovor. Vsak testni kandidat je lahko ob ocenjevanju prejel največ 100 možnih točk, od tega jih je pol lahko povezanih z oceno CO2 izpustov, preostalih 50 točk so delili na podlagi količine preostalih (dušikovi oksidi (NOx) in trdni delci) ustvarjenih škodljivih izpustov za okolje. Med tokrat testirano peterico serijskih modelov priključnih hibridov je ponovno blestel samo serijski model znamke Toyota, ker si je prius 1.8 'Plug-in Hybrid' kot edini testirani avtomobil prislužil najboljšo možno oceno (5 ekoloških zvezdic).

Prius je blestel z najnižjo povprečno porabo ter tudi najnižjo količino ustvarjenih škodljivih izpustov (kombinirana povprečna poraba ob uporabi električnega pogona: 1,0 l/100 km + 7,2 kWh/100 km, povprečna poraba goriva brez električne podpore: 3,4 l/100 km; CO2: 79 g/km). Zaradi tega je ta toyota prejela 97 od možnih 100 točk in se tako zavihtela na prvo mesto lestvice tokrat testiranih petih ekološko prijaznih avtomobilov. Nemci pravijo, da je aktualni prius povsem spodobno motoriziran (90 kW/122 KM) in tudi relativno (ob primerjavi z ostalimi tokrat testiranimi kandidati …) lahek (masa avtomobila: približno 1500 kg), vse to pa se odraža tudi pri ekologiji. V skupnem seštevku, kjer so zajeti vsi podobni avtomobili na nemškem tržišču, priusa trenutno prekašata samo dva serijska modela. Prvega izdeluje BMW, drugi prihaja iz Južne Koreje.

Na drugo mesto se je tokrat zavihtel volkswagen passat GTE variant, vendar že z odločnim zaostankom, ker je prejel samo 3 od možnih petih ekoloških zvezdic. Dokler je priljubljeni nemški štirikolesni izdelek gnan samo ob pomoči elektrike, dobro izpolnjuje ekološko poslanstvo, težave z 'eko ugledom' se pojavijo ob uporabi klasičnega pogonskega sklopa, ker mu prevelika količina ustvarjenih škodljivih izpustov prepreči boljšo uvrstitev na tem testu. Z enakimi težavami se spopada tudi KIA optima GDI 'Plug-in-Hybrid', posledično je tudi ta avtomobil prejel samo 3 ekološke zvezdice.

Povsem na dnu razpredelnice se je tokrat znašel BMW 225xe, od njega je slabša samo več kot 2,3-tonska švedska 'športna lokomotiva' z oznako volvo XC90 T8 'Twin Engine'. BMW je glede ustvarjenih škodljivih emisij povsem vzporedno z optimo znamke KIA, vendar Bavarec ob samodejnem premikanju porabi še več električne energije ter še več pogonskega goriva. Zato je nemški enoprostorec s prednjim pogonom tokrat prejel samo 2 ekološki zvezdici. Najslabše je ocenjen modni SUV Šved, ker mu 'Station Wagon' pedigre zagotavlja ogromno maso in posledično veliko potrebne energije za uspešno samodejno premikanje, vse to pa se potem odrazi pri večji količini ustvarjenih škodljivih emisij.

Nemški nasvet za kupce. Če vas mika takšna ekološka zasnova avtomobila, potem priusa ne smete spregledati. V ostalih tokrat opisanih konkurenčnih primerih bo bolje, če razmislite o nakupu dizelsko, odnosno bencinsko gnanega avtomobila …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov