Avto.info

Je elektronika novodobna rja?

V bodočnosti ne bo veliko novih starodobnikov

Je elektronika novodobna rja?: V bodočnosti ne bo veliko novih starodobnikov

Je elektronika novodobna rja?

Avtor: Foto: TÜV Süd

Iz Nemčije prihaja novica, ki razkriva in istočasno potrjuje strahove vseh ljubiteljev mladodobnih (youngtimer) in starodobnih (oldtimer) vozil, ker so napovedi o 'štirikolesnem pomladku' na tej sceni zelo mračne, predvsem zaradi čedalje bolj kompleksne tehnike v sodobnih avtomobilih.

O tem pričajo tudi v današnjih časih pogosti prizori na dvoriščih številnih nemških servisnih delavnic, kjer se ukvarjajo predvsem s popravili avtomobilske elektronike ter električnih sistemov. Nekje na obrobju imajo po navadi parkiranih nekaj približno 20 let starih štirikolesnikov, ki na prvi pogled sploh ne izgledajo slabo, vendar vam tamkajšnje servisno osebje hitro razloži, da gre v tem primeru samo še za 'darovalce organov', ker gre za vozila, kjer bi popravilo vgrajene elektronike močno preseglo vrednost vozila, zato jih lahko označimo samo kot 'totalke'.

Na dvorišču ene izmed takšnih nemških delavnic se nahaja tudi izredno redki in cenjeni jaguar XJ 6C (letnik 1975), tudi ta aristokratski kupe ne trpi zaradi pridobljenih 'površinskih ran', njegove 'notranje težave' pa razkriva legendarna nemška fraza „Fürst der Finsternis“ (princ teme), ki jo poznajo skoraj vsi lastniki britanskih avtomobilov z vgrajeno notorično nezanesljivo elektroniko znamke Lucas. Ja, časi se res spreminjajo. Nekoč so avtomobili 'umirali' predvsem zaradi rje, če so preživeli in postali veterani, so imeli v času obnove pogoste stike z varilnimi aparati. Danes avtomobili po zaslugi pocinkanih karoserij lahko živijo zelo dolgo, močno pa je izboljšana tudi zanesljivost delovanja mehanskih komponent, na koncu jih lahko ubije nekaj povsem drugega.

V današnjih časih je varilni aparat nadomestila naprava za diagnostiko, ker je sedaj že jasno, da imajo najnovejši predstavniki 'youngtimer' (avtomobili s starostjo od 20 do 30 let) scene dostikrat težave z vgrajenimi elektronskimi komponentami, predvsem zaradi čedalje večje količine vgrajene elektronike. Nekoč so obstajali samo trije možni vzroki (ni bencina, motor ne dobi zraka, ni iskre …) za nedelovanje avtomobilskega motorja, vzorno 'prazni' so bili tudi motorni koši, kar je pocenilo in olajšalo vzdrževanje vozila, dostikrat ste tam našli tudi shranjeno normalno rezervno kolo. Motorni koši v današnjih vozilih so nabito polni, zato dostikrat ne morete več sami zamenjati niti ene pregorele žarnice, temveč morate za vsako malenkost obiskati servis.

Zakaj sodobni avtomobilski motorji potrebujejo toliko elektronike? Odgovor je preprost, brez elektronike, odnosno vgrajenih računalniških modulov, ki odločajo o vsem (določanje količine zraka in pogonskega goriva za optimalno izgorevanje goriva, prilagajanje kvaliteti pogonskega goriva …) ne bi nikoli dosegli takšne količine pogonske moči kot jo lahko mobilizirajo sodobni pogonski sklopi. Težava leži v tem, da računalniki niso odporni na okvare, poleg tega je v avtomobilih čedalje več takšnih kontrolnih elektronskih modulov, kar nazorno priča o 'overdo' (kompliciranje brez prave potrebe …) mentaliteti današnjih strojnih inženirjev. Za primerjavo morate vedeti, da sta v legendarno neuničljivem golfu II na delu samo dva takšna modula, golf III ima vgrajene že štiri nadzorne elektronske module, medtem ko boste v golfu IV našli že 45 takšnih elektronskih naprav.

Nazorna je tudi informacija krovnega združenja starodobnikov (Oldtimer-Dachverband Deuvet) iz Düsseldorfa, kjer ljubiteljem 'mladodobnikov' odsvetujejo nakup rabljenega vozila kot je Volkswagnov phaeton, razen v primeru kot ste tudi hobi elektronik. V takšno vozilo je vgrajeno točno 3860 metrov kablov ter 2110 kabelskih čeveljčkov. Izredno kompleksna in statistično gledano tudi izredno 'pokvarljiva zadeva' pravijo Nemci admiralski ladji znamke Volkswagen, ker je iskanje možne električne napake podobno iskanju igle v kopici sena. Podobno sporočilo imajo tudi za vse kupce rabljenih admiralskih ladij ostalih znamk, kjer količina vgrajene elektronike ni nič manjša. Vsa vgrajena 'elektronska komfortna krama', ki je nekoč v salone privabila kupce takšnih novih prestižnih vozil, bo na stara leta povzročila veliko bolezni avtomobila, večinoma pa ta elektronika po dvajsetih letih življenja sploh več ne deluje.

Lep primer tega je tudi prestižni jaguar XJ iz serije 40 (1986-1994), aristokratski avtomobil, ki je premamil že veliko ljubiteljev 'mladodobnih' avtomobilov, ker ob njegovem nakupu računajo, da bodo uživali v vseh njegovih prestižnih komfortnih pritiklinah, podobno kot so uživali kupci novih primerkov tega avtomobila. Žal ob tem dostikrat naletijo na neugodne 'elektronske gremline', posledično ima avtomobil, za katerega ste nekoč odšteli približno 80.000 nemških mark, danes zelo nizko prodajno vrednost (določene primerke dobite že za 3.000 evrov). Podobno velja tudi za legendarnega 'S-Klasse' velikana (W140) znamke Mercedes-Benz. Tudi ta avtomobil trpi za podobnimi simptomi kot prej omenjeni jaguar, predvsem zaradi otovorjenosti z elektroniko in različnimi elektronskimi sistemi, ki na stara leta radi odpovedo sodelovanje. Razlika med znamko Jaguar in Mercedes-Benz je razvidna ob povpraševanju po rezervnih delih. Pri znamki Jaguar vas s tako starimi elektronskimi komponentami ne bodo več sposobni oskrbovati, v Stuttgartu boste dobili vse kar želite, vendar v povezavi z astronomskim računom.

Na težave z elektroniko pa ni imun niti „letzter echter Mercedes“ (zadnji pravi mercedes) v obliki modela W124 (E razred, 1984-1997), kjer se je neki lastnik zaradi težav z delovanjem motorja pri višjih delovnih vrtljajih odločil za vgradnjo nove električne motorne napeljave. Takšen sveženj bakrenih kablov vas bo olajšal za 800 evrov, težave z elektroniko pa žal ostajajo, zato je njegov lastnik, ki z vozilom nima drugih težav, že pošteno obupan, ker bo njegov avtomobil očitno ubila 'novodobna rja'. Drugi lastniki starodobnikov nimajo te sreče glede oskrbe proizvajalcev avtomobilov s primerno elektroniko, ker veliko takšnih delov nimajo več na zalogi, zato so se lastniki primorani znajti. V slučaju, ko lastniku kakšnega prej omenjenega jaguarja le uspe priti do nove motorne elektronike, bo zanjo odštel približno 2000 evrov. Brez nje je motor klinično mrtev.

Podoben vik in krik so pred časom zagnali že v številnih nemških klubih, ker ljubitelji starodobnih in podobnih vozil pri proizvajalcih avtomobilov opažajo kronično podhranjenost z elektronskimi rezervnimi deli za starejša vozila, predlagajo pa tudi uvedbo novih poklicev kot je 'digitalni restavrator' ali pa 'digitalni arhivar'. Če se zadeve na tem področju ne bodo popravile, v bližnji bodočnosti ne bo več novih starodobnikov, ker današnjih avtomobilov, ki bodo nekoč morda starodobniki zaradi pomanjkanja elektronskih sestavnih delov nihče več ne bo sposoben spraviti v tek …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov