Avto.info

Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol

Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah

Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol: Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah

Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol

Avtor: Foto: DEKRA & ADAC
Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol: Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol: Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol: Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol: Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol: Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol: Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol: Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol: Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah Uporaba pametnih telefonov vzame več življenj kot alkohol: Šokantna ugotovitev organizacije DEKRA glede trenutnega dogajanja na nemških cestah

Iz Nemčije prihaja nova novica glede aktualne nevarnosti v cestnem prometu, ki jo prinaša neodgovorno ravnanje številnih voznikov in voznic, ker se med vožnjo njihovih avtomobilov preveč radi posvetijo opravilom na njihovih pametnih telefonih. Za izvedbo tokratne raziskave s šokantnimi ugotovitvami je poskrbela nemška organizacija DEKRA ob pomoči inštituta Forsa.

Nemci so v letošnjem maju obiskali večino nemških zveznih držav in ob tem v tej zadnji raziskavi zbrali odgovore približno 15.000 sodelujočih Nemcev in Nemk. Ob tem se je izkazalo, da je v Nemčiji trenutno v obtoku že veliko (7 % izmed vseh sodelujočih v raziskavi) voznikov in voznic, ki so dejansko povsem zasvojeni s pametnimi telefoni, ker se zelo redni uporabi njihovih 'IT igrač' ne odpovedo niti med vožnjo avtomobila. Posledično ti ljudje na cestah zelo uživajo v 'letu na slepo' (vožnja z avtomobilom v trenutkih, ko se voznik ukvarja s 'pomembnimi stvarmi' kot so: prižiganje cigarete, hranjenje in pitje, nastavitev klimatske naprave, nastavitev primerne glasbe (po možnosti z dodatnim iskanjem primerne zgoščenke ali pa USB ključa), upravljanje z navigacijskim sistemom ter uporaba pametnega telefona ali prenosnega računalnika, odnosno tablice ...

Več kot polovica (55 %) sodelujočih v tej raziskavi pa je priznala, da se ukvarjanju s pametnim telefonom med vožnjo posvetijo manj redno ali pa kvečjemu občasno. Ob tem se očitno sploh ne zavedajo kako nevarno je njihovo početje za njih in tudi za ostale udeležence v prometu, čeprav bi vam isti ljudje v slučaju, ko bi jim vi rekli, da naj med upravljanjem z avtomobilom za 5 sekund zaprejo oči, povedali, da ste zaradi takšne želje po vsej verjetnosti duševno moteni. Sami pa to počnejo redno, ob igranju z IT napravami, in to brez želja drugih udeležencev v prometu. Zadeva postaja že tako kritična, da Nemci resno razmišljajo o veliko strožjih sankcijah, še večjem nadzoru prometa in tudi o višjih finančnih kaznih za vse, ki se njihovi 'Smombies' (Smartphone-Zombies) mentaliteti ne odpovedo niti med vožnjo avtomobila, ker je prometna statistika glede vzrokov prometnih nesreč zelo jasna. Leta 2015 se je pred nemškimi sodniki zaradi telefoniranja med vožnjo znašlo približno 363.000 prekrškarjev.

V ZDA in v Nemčiji je že vsaka deseta prometna nesreča s smrtnim izidom povezana predvsem z  nepozornostjo udeleženih voznikov, ker so se v trenutkih pred nesrečami raje ukvarjali s pametnimi telefoni in ostalimi načini odvračanja pozornosti. Še bolj nazorna je trenutna nemška statistika, ki pravi, da je na nemških cestah v zadnjih nekaj letih zaradi uporabe pametnih telefonov vsako leto mrtvih približno 320 ljudi. Leta 2016 so imeli Nemci na cestah samo 225 mrtvih udeležencev v prometu zaradi prevelike količine zaužitega alkohola. Nemški psihologi so ob tem že razvili nov strokovni izraz za takšno neresno početje. Pravijo mu nenamerna slepota, ker je uporabnik pametnega telefona med vožnjo popolnoma fokusiran na telefonski ekran, morebitnega pojava žoge (po navadi ji sledi tudi otrok …), pešca, kolesarja ali kakšne druge 'ovire' na cesti pa sploh ni več sposoben zaznati, po navadi se to lahko konča s katastrofalnimi posledicami.

Nemci so v tej raziskavi ugotovili tudi to, da se ta 'epidemija' (uporaba pametnega telefona) ni razširila samo med mlajšo nemško populacijo, kjer je najbolj prisotna (85 % vprašanih v starostni skupini od 18 do 29 let je izredno dovzetnih za uporabo pametnega telefona med vožnjo avtomobila), ker najdemo veliko 'obolelih' (75 %) tudi v starostni skupini od 30 do 44 let. Nekoliko nižje (54 %) je število zrelih uporabnikov (starostna skupina od 45 do 59 let), najmanj (34 %) so pametnim telefonom naklonjeni upokojenci in veterani (starostna skupina nad 60 let). Največ odvračanja pozornosti med vožnjo povzročijo prejeta SMS sporočila (34 %), ena četrtina (25 %) vprašanih uporabnikov opravlja razgovore brez opreme za prostoročno telefoniranje, vsak peti (20 %), ki je sodeloval v tej raziskavi, se med vožnjo avtomobila zelo rad prelevi v 'pisatelja'. 6 odstotkov jih tudi med vožnjo ne zdrži brez dostopa do socialnih omrežjih, 3 odstotki izmed vseh sodelujočih pa med vožnjo radi izkoriščajo možnost igranja računalniških igric.

Zanimivo je tudi to, da se veliko grešnikov za volanskimi obroči dobro zaveda svojega početja, zato od nemške države pričakujejo več 'pomoči' (višje kazni in še več nadzora) pri odvajanju od njihovih, sedaj že prepoznanih 'odvisniških težav'. Zato 85 odstotkov vprašanih podpira še več policijskega nadzora na cestah, 56 odstotkov pa je takšnih, ki podpirajo višje kazni in bolj odločno kaznovalno politiko. Vse te težave glede odvisnosti pa ne poznajo samo vozniki, za njih so zelo dojemljivi tudi pešci in kolesarji. Po raziskavi, ki so jo strokovnjaki organizacije DEKRA opravili lani v šestih evropskih prestolnicah, se je izkazalo, da se je 17 odstotkov vseh poškodovanih pešcev zapletlo v prometne nesreče zaradi pretiranega ukvarjanja s pametnimi telefoni, medtem ko okolica za njih ni obstajala …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov