Avto.info

Raziskava zavarovalnice AXA

Sodobna tehnologija ni vsemogočna

Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna

Raziskava zavarovalnice AXA

Avtor: Foto: Melanie Duchene/EQ
Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna

Pri švicarski podružnici zavarovalnice AXA so pred kratkim izvedli tri testna trčenja z avtomobili, ki so bili opremljeni s kopico današnjih modnih 'Playstation' pomagal (ABS, ESP in razni asistenčni sistemi …), ki jih nekateri neresni novinarji in 'pravljičarji iz avtomobilske industrije' (marketinški oddelki proizvajalcev) seveda oglašujejo kot vsemogočne. Švicarska testiranja razkrivajo drugačno sliko …

Avtonomna vožnja, ki v resnici sploh še ni avtonomna (avtonomna bo, ko vam ne bo treba več bdeti nad delovanjem vozila …), polarizira. Po izsledkih zadnje raziskave, ki so jo pri zavarovalnici AXA izvedli v letošnjem aprilu, je samodejna ali pa avtonomna vožnja za nekatere (v raziskavi je sodelovalo 500 Nemcev in 500 Švicarjev) razlog za ustvarjanje 'lužic' iz čiste sreče, za druge pa predstavlja še en sodobni nebódigatréba fenomen sodobne družbe, podobno kot modna SUV vozila v mestnih središčih. Trenutno nemško vzdušje prikazuje podatek, ki pravi, da bi se za nakup ali pa za uporabo avtonomno delujočega avtomobila zelo rad odločil vsak tretji Nemec, ki je sodeloval v tej raziskavi, več kot 40 odstotkov izmed vseh vprašanih pa to možnost transporta odločno zavrača. Še manj podpornikov imajo avtonomna vozila trenutno v Švici, kjer bi se za vožnjo s takšnim vozilom odločil vsak četrti vprašani Švicar, približno polovica pa je takšnih, ki koncept avtonomne vožnje zavračajo v celoti.

Ob izvedbi testov, ki sem jih omenil v uvodniku, so Švicarji ugotovili, da so nekateri moderni asistenčni sistemi v avtomobilih res sposobni zagotoviti uporabnikom večjo stopnjo varnosti. Ob tem so posebej omenili sisteme, ki so sposobni izvesti samodejno zaviranje v sili. Njihova uspešnost pa znaša od 30 do 69 odstotkov, v približno tridesetih odstotkih primerov prometnih nesreč so takšni sistemi odpovedali. Tudi 'vsemogočni sistem ESP' ni tako 'Almighty' kot ga oglašujejo, ker je ob bojevanju s fizikalnimi zakoni zaslužen samo za približno 40 odstotno znižanje števila prometnih nesreč. V ostalih primerih raziskanih prometnih nesreč so zmagali fizikalni zakoni. Povedali pa so tudi to, da je človeški faktor še vedno kriv za približno 90 odstotkov vseh nesreč na nemških in švicarskih cestah. Predstave o avtonomni vožnji pa so povezane tudi s starostjo in spolom uporabnika takšnih uslug.

Navzlic določenim pomislekom je vsak četrti vprašani Nemec prepričan, da bodo avtonomno delujoča vozila lahko uporabnikom zagotovila višji nivo varnosti v javnem prometu, podobno (vsak tretji vprašani moški) razmišljajo tudi v Švici. Precej manj so v to prepričane Švicarke, ki so sodelovale v tej raziskavi, ker mnenje moških glede povečane varnosti podpira samo 22 odstotkov vprašanih žensk. Na splošno so mlajši uporabniki in moški bolj dovzetni za avtonomno vožnjo kot ženske in starejše osebe obeh spolov. Sama vizija o ničnem številu mrtvih in poškodovanih udeležencih v javnem prometu, ki jo nekateri proizvajalci trenutno delno avtonomnih avtomobilov in neresni novinarji že pridno oglašujejo, pa je po švicarskem mnenju trenutno utopična (enako razmišlja večina resnih ljudi …), predvsem zaradi tega ker nove tehnične rešitve prinašajo tudi nova tveganja (možnost hekerskih napadov, nepravilno ali pa nezadostno (posledica slabo opravljenega dela programerjev) delovanje programske opreme …).

Nična bilanca je nerealna še iz nekaterih drugih vzrokov, predvsem pa zaradi tega, ker avtonomna vozila ne bodo udeležena pri vseh možnih tipih prometnih nesreč, ki jih tudi ne obvladujejo. Posledično bodo ta vozila lahko zagotovila varnost potnikom samo v nekaterih možnih scenarijih prometnih nesreč, na določene tipe nesreč pa enostavno ne bodo imele vpliva. Omenjajo pa tudi scenarij možnega kaosa ob prehodni fazi v avtonomno vožnjo, ko bo v prometu istočasno več avtonomno delujočih vozil in klasičnih avtomobilov, ki jih bodo upravljali ljudje. V tem primeru Švicarji napovedujejo še več mrtvih in težko poškodovanih na cestah, ker bo prihajalo do nesporazumov pri komunikaciji med udeleženci v prometu.

Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna
Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna
Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna
Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna
Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna
Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna
Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna
Raziskava zavarovalnice AXA: Sodobna tehnologija ni vsemogočna
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov