Avto.info

Strožji ADAC 'EcoTest'

Razkritje čistunov in smrdljivcev …

Strožji ADAC 'EcoTest': Razkritje čistunov in smrdljivcev …

Strožji ADAC 'EcoTest'

Avtor: Foto: ADAC
Strožji ADAC  EcoTest : Razkritje čistunov in smrdljivcev … Strožji ADAC  EcoTest : Razkritje čistunov in smrdljivcev … Strožji ADAC  EcoTest : Razkritje čistunov in smrdljivcev … Strožji ADAC  EcoTest : Razkritje čistunov in smrdljivcev … Strožji ADAC  EcoTest : Razkritje čistunov in smrdljivcev … Strožji ADAC  EcoTest : Razkritje čistunov in smrdljivcev …

V letošnjem septembru so strokovnjaki kluba ADAC pričeli uporabljati nov, zaostreni testni cikel merjenja škodljivih izpustov ob delovanju pogonskih sklopov v sodobnih avtomobilih, ki je žal potrdil dvome in strahove potrošnikov in stroke glede zavajajočih navedb nekaterih proizvajalcev avtomobilov. Tokrat so Nemci razkrili podatke o 45. testiranih osebnih avtomobilih.

Nemci so ob implementaciji novega testnega cikla z občutno strožjimi normami kot v laboratorijih proizvajalcev avtomobilov ali pa državnih inštitucij upoštevali tudi vse kriterije bodočega globalnega WLTP cikla, ki predvideva tudi merjenje škodljivih izpustov v realnem okolju ob dejanski vožnji avtomobila v javnem prometu. Poleg tega so vsakega testnega kandidata pred pričetkom meritev otovorili z dodatnimi 200 kilogrami mase, ki ponazarja morebitne potnike in tovor. Vsak testni kandidat je lahko ob ocenjevanju prejel največ 100 možnih točk, od tega jih je pol lahko povezanih z oceno CO2 izpustov, preostalih 50 točk so delili na podlagi količine preostalih (dušikovi oksidi (NOx) in trdni delci) ustvarjenih škodljivih izpustov za okolje.

Med štirimi najbolje uvrščenimi 'štirikolesnimi čistuni', ki so na tem velikem primerjalnem testu kot edini prejeli najboljšo možno oceno (5 ekoloških zvezdic) najdemo dva električna avtomobila (zmagovalni BMW i3 in tretjeuvrščeni nissan leaf acenta), en hibrid (drugouvrščena toyota prius 1.8 hybrid) in samo en klasično gnan avtomobil s pogonom na zemeljski plin (škoda octavia kombi 1.4 TSI G-Tec), ki je pristal na solidnem četrtem mestu. Najboljšo uvrstitev (8. mesto) med klasično, bencinsko gnanimi avtomobili je dosegel mitsubishi space star 1.2, med deseterico najbolj ekološko čistih avtomobilov najdemo tudi bencinsko gnanega Volkswagnovega malčka (up! 1.0 TSI), ki je tokrat pristal na desetem mestu.

Edina 'traktorsko' gnana avtomobila, ki sta si z majhnimi količinami škodljivih izpustov prislužila uvrstitev med najboljšo deseterico sta mercedes-benz E220 d 9G-Tronic (7. mesto) in BMW 118d Steptronic (9. mesto). Zanimiv je tudi pogled na deset najslabše uvrščenih testiranih serijskih modelov, ki so večinoma vsi (razen Fordovega focusa RS in Volkswagnovega tiguana 1.4 TSI DSG BMT) opremljeno s sodobno 'Economy Class' motorno tehnologijo. Ob tem sta si nekoliko milejšo oceno (2 ekološki zvezdici) prislužila samo renault captur dCi 90 Energy in Fordov focus 2.0 TDCi z vgrajenim sistemom start stop, vsi preostali tokrat testirani dizelsko gnani avtomobili, ki so uvrščeni na zadnjih desetih mestih, so s strani Nemcev dobili najslabšo možno oceno (1 ekološka zvezica). Točen pregled nad uvrstitvijo vseh do sedaj testiranih primerkov po novih strožjih merilih pa ponujajo priložene fotografije in preglednici v priponkah.

Nemci so tokrat posebej izpostavili problem nekaterih bencinsko gnanih avtomobilov z direktnim vbrizgom goriva kot sta Volkswagnov tiguan 1.4 TSI in Oplova corsa 1.0 turbo ecoFlex, ker ob delovanju njunih pogonskih sklopov nastaja občutno preveč delcev PM10 in PM2,5, poleg tega je Oplov 1,0-litrski bencinski motor dovzeten tudi za ustvarjanje prevelike količine NOx (dušikovi oksidi) emisij, ta problem je bil do nedavnega znan samo lastnikom dizelsko gnanih avtomobilov. Kot pravega 'smrdljivca', ki si zasluži izredno pozornost publike, so tokrat označili bencinsko gnanega smarta fortwo. Čeprav ta model sploh ni uvrščen na lestvici, ker nima pogonskega sklopa z direktnim vbrizgom goriva, so Nemci opozorili na težave tega modela s prekomernimi izpusti PM10 in PM2,5 delcev, ker je za to zaslužna predvsem zasnova vozila (motor in pogon zadaj), ki vgrajenemu pogonskemu sklopu ne ponuja zadovoljivega termičnega počutja, posledično je motorju lahko vroče, kar pa naznani tudi z večjo količino ustvarjenjih škodljivih izpustov …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov