Avto.info

Veliki ADAC-ov test zimskih pnevmatik

Presenetljivo dobra uvrstitev nekaterih nizkocenovnih pnevmatik

Veliki ADAC-ov test zimskih pnevmatik: Presenetljivo dobra uvrstitev nekaterih nizkocenovnih pnevmatik

Veliki ADAC-ov test zimskih pnevmatik

Avtor: Foto: ADAC
Veliki ADAC-ov test zimskih pnevmatik: Presenetljivo dobra uvrstitev nekaterih nizkocenovnih pnevmatik Veliki ADAC-ov test zimskih pnevmatik: Presenetljivo dobra uvrstitev nekaterih nizkocenovnih pnevmatik Veliki ADAC-ov test zimskih pnevmatik: Presenetljivo dobra uvrstitev nekaterih nizkocenovnih pnevmatik Veliki ADAC-ov test zimskih pnevmatik: Presenetljivo dobra uvrstitev nekaterih nizkocenovnih pnevmatik

Predstavniki nemškega kluba ADAC so v teh dneh objavili poročilo z zadnjega, obsežnega testa zimskih pnevmatik, na katerem so Nemci tokrat testirali 32  različnih pnevmatik v dveh različnih velikostih (195/65 R15 in 215/65 R16). Letošnji test je postregel tudi z nekaj presenečenji.

Da tako imenovano marketinško 'premium' označevanje določenih izdelkov ne pomeni vedno samodejne zmage takšnega 'superiornega' izdelka na kakšnem primerjalnem testu, vedo že vrabci. Kljub temu so bili Nemci tokrat izredno presenečeni, ker je 'low-budget' zimska pnevmatika na tem primerjalnem testu premagala 'premium' sorodstvo izpod okrilja skupnega gumarskega koncerna. V tem primeru govorimo o zimski pnevmatiki znamke ESA+ TECAR (model Super Grip 9, nemška prodajna cena ene pnevmatike: 49 evrov) v dimenzijah 195/65 R15. Takšne pnevmatike uporablja veliko današnjih 'kompaktnih' (razumni ljudje vedo, da se pojem kompaktno v svetu avtomobilizma zaključi v območju (dolžina) štiristodesetih centimetrov …) avtomobilov.

Na tem testu se je pnevmatika znamke ESA+ TECAR uvrstila na odlično drugo mesto, predvsem zaradi splošno dobrih voznih lastnostih v vseh vremenskih pogojih ter odlične uporabnosti ob vožnji po ledenih površinah. Poleg tega pa je tudi varčna, ker ne spodbuja višje porabe pogonskega goriva, ki se ji je v zimskih mesecih težko izogniti. Sorodstvo v obliki premium pnevmatike z imenom Goodyear UltraGrip 9 jo je tokrat odneslo precej slabše (ocena „befriedigend“ (zadovoljujoče)), čeprav govorimo o občutno dražji pnevmatiki (nemška prodajna cena ene pnevmatike: 74 evrov), ki se je tokrat v skupni razvrstitvi uvrstila šele na 5. mesto lestvice testiranih zimskih pnevmatik v dimenzijah 195/65 R15. Drugo mesto na tokratni lestvici je zavzela pnevmatika znamke Kleber (model Krisalp HP3, 63 evrov), zmagovalka v teh dimenzijah pa ponovno prihaja iz koncerna Continental (model WinterContact TS860, 74 evrov).

Na tem testu so testirali tudi dve pnevmatiki znamke Sava. Prva, ki so jo nadeli na Volkswagnovega golfa se je tokrat uvrstila na rep razpredelnice, za njo je uvrščena najslabša tokrat testirana pnevmatika znamke, ki je imela v Jugoslaviji mitičen status (podobno kot vsi ostali tedanji gumarski izdelki iz Zahodne Evrope). Govorimo o pnevmatiki znamke Semperit (model Master-Grip 2, 63 evrov), ki je odlična samo ob vožnji po snegu. V tej disciplini blesti tudi pnevmatika znamke Sava (model Eskimo S3+, 60 evrov), ki ne mara suhih zimskih cestah, preveč pa ji ne diši niti vožnjo po mokrem. Na tem velikem primerjalnem testu so Nemci testirali tudi zimske pnevmatike za bolj 'športno obilna' SUV ('Senioren und Veteranen-Auto') vozila in oblikovne križance (crossover) v dimenzijah 215/65 R16, ki so jih v tem primeru namestili na 'kompaktnega' modnega tiguana. Na tem testu je zmagala pnevmatika znamke Dunlop (model Winter Sport 5 SUV, 123 evrov), ki je zmagala tudi na podobnem letošnjem GTÜ, ACE in ARBÖ testu. To je tudi edina izmed vseh tokrat ocenjenih SUV zimskih pnevmatik, ki si je zaslužila najboljšo možno oceno „sehr empfehlenswert“ (zelo priporočljivo).

Savina pnevmatika (model Eskimo HP2, 93 evrov) se je na tem testu odrezala precej bolje kot model Eskimo S3+, ker se je uvrstila na solidno šesto mesto v skupni razvrstitvi. Tudi v tem primeru, gre za pnevmatiko, ki si zasluži svoje ime, ker se odlično obnese ob vožnji po ledenih površinah, dobro pa ji gre tudi vožnjo po suhih površinah, uporabnike pa bo razveselila tudi z majhno obrabo. Všeč ji ni edino mokro cestišče, ker takrat ne bo ravno blestela. Obvezno pa se izognite zimski SUV pnevmatiki znamke Nankang (model Snow SV-2 XL, 77 evrov), razen če ste ljubitelj 'adrenalinske vožnje', ki jo boste ob vožnji s temi pnevmatikami lahko doživljali zelo intenzivno, ker se drži ceste kot 'kos mila v dežnem nalivu', je pa varčna pri ravnanju z gorivom. Nemci so tokrat objavili še dve dodatni, zelo zanimivi razpredelnici, prva se ukvarja s povprečno porabo goriva v kombinaciji z določenimi pnevmatikami, druga prikazuje stopnje obrabe, odnosno dolgoživost pnevmatike.

Tabela, ki razkriva povprečno porabo goriva, je povezana z meritvami, opravljenimi ob vožnji Volkswagnovega tiguana. Sedaj že vemo, da ima teža avtomobila odločilen vpliv tudi na obrabo pnevmatik (podobno velja tudi za motorni navor, več ko ga imate na zalogi, hitreje boste 'skurili' pnevmatike, po tej lastnosti so znani predvsem 'traktorji' (vozila z vgrajenimi dizelskimi motorji)), dodatne razlike v zgradbi in sestavi pnevmatik pa na vsakih 100 prevoženih kilometrov lahko prinesejo razlike v količini (približno pol litra goriva) porabljenega pogonskega goriva. Povsem različna pa je tudi dolgoživost pnevmatik. S pnevmatikami znamke Avon boste v povprečju prevozili približno 28.000 kilometrov, medtem ko boste s podobno pnevmatiko znamke Michelin prevozili še enkrat večjo razdaljo (približno 62.000 km). Zato ob nakupu pretehtajte vse razloge in potrebe, ne nasedajte na premium provokacije (ni vse zlato kar se sveti …) in na koncu izberite pnevmatiko, ki najbolje ustreza vašim potrebam.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov