Avto.info

Projekt Grenadier

Novi defender bo rojen leta 2020

Prototipni Rover Land Rover 'Centre Steer' (1947)

Prototipni Rover Land Rover 'Centre Steer' (1947)

Avtor: Foto: Rover & Land Rover
Rover Land Rover Series I 86 Soft Top & Winston Churchill

Rover Land Rover Series I 86 Soft Top & Winston Churchill

Rover Land Rover Series II 109

Rover Land Rover Series II 109

Rover Land Rover Series III 109

Rover Land Rover Series III 109

Rover Land Rover 110 County Station Wagon

Rover Land Rover 110 County Station Wagon

Land Rover Defender 110 Double Cab Pickup

Land Rover Defender 110 Double Cab Pickup

Iz Nemčije prihajajo nove informacije o spiritualnem nasledniku leta 2016 'preminulega' land roverja z oznako defender, ki so ga dokončno 'ubili' moderni varnostni predpisi, predvsem tisti o zaščiti pešcev. Po poročanju nemškega časnika Handelsblatt bo novi defender predstavljal sad razvoja nemških inženirjev, v Nemčiji pa naj bi ga tudi izdelovali. V ozadju te zgodbe se nahaja Jim Ratcliffe, 64-letni britanski avtomobilski entuziast in milijonar, ki je v preteklih letih že ustvaril kemijski koncern INEOS.

Roverjev land rover je eden izmed peščice britanskih avtomobilov, ki so si že tekom kariere ustvarili status legendarnega avtomobila, predvsem zaradi klenih terenskih sposobnosti in enostavne tehnike. Vse to pa predstavlja posledico razmišljanja bratov Wilks, ki sta leta 1947 ustvarila prvi delujoči prototip tega namensko razvitega terenskega vozila s sredinsko nameščenim volanskim obročem, ki predstavlja tedanji britanski odgovor na ameriškega jeepa. Zgodba o tem legendarnem modelu znamke Rover se je zaključila šele leta 2016, ko so Britanci dokončno kapitulirali pod pritiski evropskih uradnikov in prenehali izdelovati model defender (v bistvu gre za land rover iz serije V …), katerega novo označevanje predstavlja samo posledico preimenovanja modela land rover v avtomobilsko znamko, ker je matična znamka (Rover) propadla. Podobna usoda je doletela tudi model mini, ki je po nemškem prevzemu postal avtomobilska znamka.

Zaradi vseh prej omenjenih atributov si je land rover (serije I, II in III ter serija 90/110 in model defender) v oseminšestdesetih letih proizvodnje ustvaril ogromno zvestih privržencev iz vrst ljudi, ki takšno kleno terensko vozilo resnično potrebujejo pri njihovih vsakodnevnih opravkih, posledično je bilo veliko tudi razočaranje ob najavi prenehanja proizvodnje, ker je tem ljudem pač že zdavnaj jasno, da moderni SUV-ji iz proizvodnega programa znamke Land Rover pač niso, niti ne bodo nikoli sposobni izpolnjevati poslanstva originala, ki je zasnovan po načelu 'KISS' (»Keep it simple, stupid«), ker so po nepotrebnem otovorjeni z vsemogočo kramo, ki vam v realnih pogojih obratovanja vozila izven civilizacije ne bo prav nič koristila, ker tam pri odpravljanju težav šteje samo 'kovaška umetnost', 'Boschev servis' z vso potrebno diagnostiko pa lahko ob morebitnem obisku Sahare označite kvečjemu kot fatamorgano. Poznavalci pravih terenskih vozil vedo tudi to, da samonosna karoserija (zaščitni znak vseh modernih SUV vozil, 'crossoverjev' in ostalih modnih 'urbanih vozil' iz kategorije 'nebódigatréba') zaradi zvijanja karoserije ni najboljša rešitev za vožnjo po terenu, zmagovalna je kombinacija vozne šasije in nanjo poveznjene karoserije.

Žal pa ta kombinacija, ki predstavlja odličen recept za terensko vožnjo in za težja gospodarska vozila, zataji na področju varnosti, ker takšen avtomobil zaradi trdne, izredno toge zasnove vozne šasije potnikom ni sposoben zagotoviti takšne varnosti kot vozila s samonosnimi karoserijami, kjer so ob razvoju vozil ustvarili tudi zmečkljive (deformacijske) cone. Če bi se lastniki aktualnih land roverjev večinoma vozili samo tam, kamor tudi spadajo (divjina …), potem defender sploh ne bi imel nobenih težav. V bistvu je model land rover pokopala moda (v tem primeru se je znova pokazalo, da moda in razum pogosto ne hodita skupaj …), ker nekateri lastniki land roverjev in podobnih vozil pač verjamejo v marketinške pravljice glede primernosti in splošne sprejemljivosti takšnih družbeno neodgovornih vozil (vsak SUV ima v povprečju za 25 odstotkov večjo povprečno porabo goriva kot popolnoma enako motoriziran klasični donator (kombilimuzina ali limuzina) tehnološke platforme, izredno slaba partnerska zaščita SUV vozil (previsoko nameščene prečke v odbijačih) ob trku z vozilom, ki je manjše od 'SUV lokomotive', visoke maske hladilnikov in od tal visoko nameščen pokrov motorja, zato so SUV vozila smrtno nevarna za pešce, predvsem pa za otroke …) v mestnih okoljih …

Staro šolo oblikovanja in razvoja modernega brezkompromisnega terenskega vozila brez vgradnje modernih 'must-have' igrač pa zagovarja tudi Jim Ratcliffe, ki je v teh dneh ponovno napovedal nastanek spiritualnega naslednika modela Land Rover. V ta namen naj bi v nemški podružnici podjetja INEOS Automotive še letos zaposlili 150 inženirjev, razmišljajo pa tudi o proizvodnji v Nemčiji, predvsem zaradi novonastalih okoliščin, znanih kot 'Brexit'. Vendar zaenkrat še ni povsem jasno ali bo to nalogo prevzela na novo postavljena tovarna, ker Ratcliffe že dobiva ponudbe drugih proizvajalcev avtomobilov s prevelikimi kapacitetami in posledično praznimi proizvodnimi halami. V projekt nastajanja novega defenderja, ki mu Britanci pravijo projekt 'Grenadier' naj bi Ratcliffe vložil približno 650 milijonov britanskih funtov. Ob tem je povedal tudi to, da bodo pri novem defenderju upoštevali in povzeli večino že uporabljenih tehnoloških rešitev za uspešno premagovanje brezpotij, vendar v povezavi s povečano zanesljivostjo. Ob tem se seveda ne bodo mogli odreči nekaterim sodobnim tehnologijam, ker jih bo v to prisilila evropska zakonodaja glede ustreznosti vozil v javnem prometu. Na leto naj bi v novi tovarni nastalo najmanj 25.000 novih defenderjev, znana pa je tudi okvirna prodajna cena (40.000 evrov). Ob tem velja omeniti, da bodo svoj 'piskerček' pristavili tudi pri znamki Land Rover, ker tudi oni razvijajo naslednika legendarnega land roverja …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov