Avto.info

Primerjalni test kluba ADAC

Nasveti za pravilno ohladitev parkiranega avtomobila

Primerjalni test kluba ADAC: Nasveti za pravilno ohladitev parkiranega avtomobila

Primerjalni test kluba ADAC

Avtor: Foto: ADAC
Primerjalni test kluba ADAC: Nasveti za pravilno ohladitev parkiranega avtomobila

Kako hitro in kako dramatično lahko v poletnem času pri parkiranem avtomobilu narastejo temperature v notranjosti potniškega prostora, je pokazal zadnji primerjalni test kluba ADAC, kjer so Nemci uporabili tri popolnoma enake avtomobile, vendar v različnih 'konfiguracijah', povezanih s položaji bočnih kabinskih stekel.

Na testu, ki je potekal pri 28. stopinjah Celzija, so Nemci merili temperaturo ozračja pri treh avtomobilih. Prvega so pustili na soncu brez odprtih bočnih kabinskih stekel, pri drugem so za približno 5 centimetrov spustili samo eno steklo, medtem ko se je tretji testni kandidat lahko 'pohvalil' s parom za 5 centimetrov spuščenih bočnih kabinskih stekel. Meritve temperature pri vseh treh so pokazale, da delno spuščena bočna kabinska stekla pri parkiranem avtomobilu lahko nekoliko ublažijo efekt segrevanja potniške kabine, ker odločnega segrevanja potniške celice ob tem ne morejo preprečiti.

Najslabše jo bodo v takšnem primeru odnesli tisti, ki svoje 'štirikolesne tople grede' (vozila z veliko steklenih površin, po možnost še s stekleno streho …) parkirajo brez spuščenih bočnih karoserijskih oken ali pa brez priprte sončne strehe. V tem primeru se temperature v notranjosti potniškega prostora že v eni uri povzpnejo na približno 57 stopinj Celzija, po 90-tih minutah so meritve pokazale 60 stopinj Celzija. Nekoliko bolje se bo godilo ljudem, ki so pustili na soncu parkiran avtomobil s vsaj enim spuščenim bočnim steklom, najbolje jo bodo odnesli tisti, ki parkirajo vozila s vsaj enim ali pa dvojnim spuščenim parom (zadnja kabinska stekla) bočnih kabinskih stekel. Razlike v temperaturi pri vseh treh testiranih kandidatih so lepo vidne na priloženi fotografiji.

Edini pametni nasvet v tem primeru je, da na parkiranem vozilu pred vožnjo za kratek čas odprete vsa bočna karoserijska in po možnosti (če imate 3- ali pa 5-vratno kombilimuzino ali karavan) še prtljažna vrata. Nato poskrbite za zagon vozila in tudi za to, da so vsa bočna karoserijska okna ob počasnem premikanju prvih sto metrov vožnje odprta, šele nato pride čas, da zaprete bočna okna in vključite klimatsko napravo. Žal je praksa v Sloveniji in drugod drugačna. Nekateri lastniki avtomobilov ob prihodu do vročega parkiranega avtomobila raje poskrbijo za takojšen zagon motorja in skoraj istočasnega vklopa klimatske naprave, potem pa nekje v okolici avtomobila počakajo, da jim prižgana klimatska naprava ohladi avtomobil. Poleg tega imam občutek, da v Sloveniji nihče ne ve, da je treba klimatsko napravo približno 5 minut pred prihodom na cilj izklopiti. S tem preprečite nastanek kondenza …

In ko smo že pri klimatskih napravah poglejmo rezultate raziskave kluba ADAC, ker je Nemce že večkrat zanimalo, kako lahko prižgana klimatska naprave poveča povprečno porabo goriva. Na splošno velja pravilo, da vam bo prižgana sodobna klimatska naprava za približno 15 odstotkov dvignila povprečno porabo na 100 prevoženih kilometrih, vse skupaj pa je močno odvisno od pogojev njenega delovanja. Če klimatsko napravo uporabljate predvsem tam, kjer dejansko za to ni potrebe, se pravi na avtocestah, se vam bo povprečna poraba povzdignila samo za 6 odstotkov. Zakaj po mojem takrat ni potrebna uporaba klime? Preprosto, hitreje, ko se premikate, boljši bo naraven dotok svežega zraka v kabino, sploh če 'znate' ob tem tudi spustiti kakšno bočno kabinsko steklo. Spuščeno bočno kabinsko steklo vam bo povečalo povprečno porabo (na 100 km) za 0,2 litra, povprečna poraba pri prižgani klimatski napravi bo najmanj 0,3 litra pri solidno motoriziranih avtomobilih, pri šibkeje motoriziranih primerkih (manj kot 100 KM/74 kW), se bo povečana povprečna poraba goriva ob prižgani klimatski napravi merila v litrih, ker sodobnim kupcem avtomobilov ni jasno to, kar je bilo nekoč jasno vsem razumnim kupcem. Namreč to, da šibak pogonski sklop in nanj obešena klima ne bosta nikoli dobra prijatelja …

Prižgana klimatska naprava bo 'blestela' predvsem ob vožnji po mestnih središčih, kjer lahko vozilo obtiči v kakšni nepremični koloni. V tem primeru lahko računate na 70 odstotni dvig povprečne porabe goriva, povedano drugače vam bo v stoječi koloni vsaka ura delovanja prižgane klimatske naprave iz rezervoarja za gorivo 'odtujila' najmanj 0,4 litra pogonskega goriva.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov