Avto.info

Potrpljenje se obrestuje

Nasveti za lastnike novih avtomobilov

Potrpljenje se obrestuje: Nasveti za lastnike novih avtomobilov

Potrpljenje se obrestuje

Avtor: Foto: LeasePlan Deutschland GmbH

V dobrih starih časih so bili lastniki povsem novih avtomobilov ob primopredaji vozila vedno deležni servisnih nasvetov glede previdnega ravnanja z njihovimi jeklenimi konjički, ker je bilo potrebno nova vozila počasi pripraviti (uteči) na vse transportne naloge, ki so jih čakale ob druženju z njihovimi novimi lastniki. Je ta praksa potrebna tudi v današnjih časih?

Da. Samo neresni prodajalci novih vozil vam bodo ob vprašanju glede utečenosti pogonskega sklopa v vašem novem avtomobilu svetovali, da v današnjih časih ob ravnanju s povsem novim avtomobilom ni več potrebna lastniška previdnost in potrpežljivost. Resni prodajalci novih avtomobilov vam bodo v povezavi s to temo povedali nekoliko drugačno zgodbo, ker se zavedajo stare modrosti, ki pravi, da bo vaše ravnanje z novim vozilom v prvih nekaj mesecih po nakupu lahko kasneje pomembno vplivalo na celotno življenjsko dobo vašega avtomobila in posledično tudi na število možnih okvar.

Dostikrat sem že zasledil 'modrosti' glede tega, da je ogrevanje avtomobilskega motorja ob mirovanju vozila škodljivo za vgrajeni pogonski sklop, ker se ljudje, ki širijo te bedarije očitno ne zavedajo vpliva mehanske obrabe na življenjsko dobo vgrajenih sestavnih motornih delov. Na splošno pa velja, da manjša ko je delovna temperatura motorja, večja je obraba njegovih sestavnih delov. Enako velja tudi za menjalnik. Šele takrat, ko vgrajeni pogonski sklop doseže delovno temperaturo (po mnenju britanskih strokovnjakov se bo to zgodilo šele po desetih minutah vožnje, sam zagovarjam pravilo dvajsetih prevoženih kilometrov, če z avtomobilom ne prevozim te razdalje, potem motorja ne priganjam v višje motorne obrate). V praksi to pomeni, da v času ogrevanja pogonskega sklopa zamenjam vozno prestavo najkasneje pri doseženih 3.000 vrt./min. (bencinski motor), odnosno 2.500 vrt./min. v primeru dizelskih pogonskih sklopov.

Čeprav nas sodobni 'pravljičarji za odrasle' (avtomobilski marketing) prepričujejo, da dodatna utečenost pogonskega sklopa v novih avtomobilih v današnjih časih ni več potrebna, je resnica po navadi nekoliko drugačna. To vam bo razkrila nekoliko povečana poraba motornega olja (prvih 5.000-6.000 prevoženih kilometrov), ki je povsem običajna tudi pri sodobnih pogonskih motorjih, zato vam bodo strokovnjaki predlagali predčasno menjavo motornega olja in vseh filtrov. Tudi sam sem se ob nakupu novega avtomobila, ki se po dvanajstih letih še vedno druži z mano, odločil za takšen poseg pri 5.000 (pri ADAC ob tem svetujejo izvedbo tega postopka že pri 3.000 km) prevoženih kilometrih, čeprav sem si s tem dejanjem (menjava motornega olja in filtrov pri neuradnem serviserju, ki ga obiskujem že 25 let …) zapravil tovarniško garancijo, ki jo 'itak' nisem nikoli potreboval. Pogled na prvič zamenjano motorno olje, ki je bilo že po 5.000 prevoženih kilometrih popolnoma črno in po vsej verjetnosti tudi polno mikroskopskih 'opilkov', mi je takrat razkril pravilnost moje odločitve glede predčasnega servisnega posega.

Zaradi tega vam bodo resni ljudje svetovali, da se v prvih tisoč prevoženih kilometrih z vašim novim avtomobilom odpoveste dokazovanju superiornosti vašega vozila vsem ostalim udeležencem v javnem prometu, povedano drugače je v tem primeru zelo zaželena defenzivna vožnja. Istočasno se v tem obdobju skušajte izogniti dolgim avtocestnim etapam, kjer bo 'v pogonu' samo ena in vedno ista menjalna prestava, ker je za dobro utečenost pogonskega motorja pomembno, da se motor ne vrti konstantno pri enakem številu motornih vrtljajev. V praksi bo za utečenost motorja najbolje poskrbela redna mestna vožnja, ki pač ne dovoljuje lenarjenja s prestavno ročico, vsaj ne lastnikom avtomobilov z ročnimi menjalniki. Prvih tisoč prevoženih kilometrov (raje več, motor vam bo neizmerno hvaležen …) se tudi izogibajte siljenju motorja v višje delovne obrate, prej omenjenih 3.000 vrt./min., odnosno 2.500 vrt./min v primeru dizelskih motorjev naj bo tudi v tem primeru glavno vodilo glede doseganja primerne utečenosti pogonskega sklopa.

Kasneje (po več kot 1.000 prevoženih kilometrih) lahko postopoma pričnete dvigovati število motornih vrtljajev. Sam sem se pri svojem, prej omenjenem avtomobilu, držal pravil igre do skoraj 2.500 prevoženih kilometrov, zato mi moj mehanik redno govori, da bo pogonski motor v mojem avtomobilu nekoč popolnoma zarjavel, ker po 50.000 prevoženih kilometrih (ja vem, večina ljudi kupuje avtomobile za vožnjo, nekateri pa lastne avtomobile raje samo gledamo …) iz njega nikjer ne kaplja in curlja …

Utečenost pa ni nekaj kar bi vplivalo samo na pogonski sklop, ker vpliva tudi na stvari kot so zavorni sistem, vzmetenje ter pnevmatike. Strokovnjaki kluba ADAC ob tem pravijo, da so zavore na novem avtomobilu popolnoma utečene šele po približno 300 prevoženih kilometrih, približno 200 kilometrov pa za utečenost potrebuje tudi set nameščenih novih pnevmatik. Ja, utečenost je magična beseda, tudi na področju elektronske industrije. Ste vedeli, da potrebuje vsaka hi-fi komponenta približno 30 ur delovanja, preden je sposobna do konca razviti svoj zvočni potencial?

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov