Avto.info

Lada kalina II sport

Ruski 'hot-hatch'

Lada kalina II sport: Ruski 'hot-hatch'

Lada kalina II sport

Avtor: Foto: Lada
Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch

Evropski razred kompaktnih 'GTi' športnikov bo v kratkem bogatejši za novega predstavnika teh 'v ovčjo kožo ovitih volkov' (zunanja podoba pohlevne družinske kombilimuzine v kombinaciji z zmogljivim pogonskim sklopom), ker bodo Rusi 27. avgusta 2014 v Moskvi predstavili najbolj zmogljiv in najbolje opremljen serijski model znamke Lada, ki je nastal na tehnološki osnovi modela kalina II.

Za obliko nove kaline, ki je v običajnih različicah že dostopna ruskim kupcem, je poskrbel britanski oblikovalec Steve Mattin, ki je pred časom ustvaril trenutno najbolj atraktivnega ruskega predstavnika evropskega B segmenta (supermini), ki je kupcem trenutno na voljo v dveh 5-vratnih karoserijskih različicah (kombilimuzina s 3850 mm dolžine in karavan s približno štirimi metri dolžine). Sedaj se bo obstoječim različicam pridružila še nova 'vroča kombilimuzina' (hot-hatch), ki nagovarja bolj športno orientirane kupce, čeprav bo privabila tudi veliko takšnih, ki pri avtomobilu cenijo več vgrajene komfortne opreme, ker bo to najbolje serijsko opremljena lada vseh časov.

Ob tem se razkriva paradoks, ki kaže na zelo uspešno delovanje avtomobilističnega marketinga (podprtega s strani nekaterih neresnih medijev) v zadnjih dvajsetih letih, ker so popolnoma izničili pravi pomen besede šport, ki je vedno simbolizirala in na ostalih področjih (ladjedelništvo, letalska industrija in tudi mati narava…) še vedno simbolizira nekaj kompaktnega, lahkega, okretnega in posledično tudi zmogljivega. Ste že kdaj slišali za športnega jumbo-jeta ali pa za športni parnik? So sloni, nilski konji in nosorogi športniki? Verjetno ne, ker je ljudem jasno, da gre v primeru športnih letal in plovil lahko kvečjemu za majhno letalo ali gliser, raznih 'športnih titanikov' v stilu današnjih velikih 5-vratnih 2,5-tonskih predstavnikov SUV avtomobilov, pa v teh dveh industrijah pač ne poznajo, ker za razliko od nekaterih avtomobilističnih novinarjev ločijo pojma zmogljiv in športen. Zame je avtomobilski 'mamut' kot je BMW X6 zato primerljiv samo s prestižnim letalskim izdelkom v stilu francosko-britanskega concorda. Za to legendarno potniško letalo vemo, da je lahko doseglo neverjetno končno hitrost, vendar z njim piloti niso nikoli izvajali lupingov in sodčkov, zato mu lahko pripnemo kvečjemu oznako zelo zmogljiv, medijsko opevano športnost okornega štirikolesnega izdelka, kjer voznik med vožnjo sedi v 'prvem nadstropju', pa si lahko zataknemo kvečjemu za klobuk…

Zato so nekateri današnji 'športniki' po navadi okrašeni še najmanj z 'dvema kontejnerjema' dodatne opreme, posledično je avtomobil na koncu težji in v nekaterih primerih celo manj zmogljiv od običajnih manj opremljenih serijskih različic, čeprav ga krasi prestižna oznaka sport. Me zanima, kaj si o tej športni filozofiji 'otovarjanja' mislijo izdelovalci tekmovalnih dvokoles, kjer se trudijo, da bi s dvokolesnika odstranili vsak odvečni gram mase, ker s tem kolesarju olajšajo delo (poganjanje pedal) in vožnjo. Če bi bila avtomobilska marketinška logika prisotna tudi v tej branži, bi kupcem verjetno že zdavnaj ponujali 'športna kolesa' z vgrajenim hladilnikom za pijačo in hrano ter električno nastavljivim in ogrevanim kolesarskim sedežem in ogrevanimi ročaji na 'servo' krmilu, lahko bi pa pritaknili še kakšen senzor, kamere in na koncu še kakšen radarsko podprti sonar, tempomat ter samodejno parkirno asistenco…

Temu priljubljenemu današnjemu trendu 'otovarjanja' avtomobilov se ni mogla izogniti niti kalina II sport, ker bo kupec deležen serijske vgradnje številnih komfortnih dodatkov (več usnja na območju volanskega obroča in manšete prestavne ročice, bolj športno oblikovan par prednjih sedežev, modrozoba povezava, dežni senzor, klasični električni paket, barvni zaslon na dotik v povezavi z navigacijskim sistemom ter prednji par žarometov s samodejno nastavitvijo svetlobnega snopa…), nekoliko bolj dinamično pa je izpadla tudi zunanja podoba ruskega 'GTi-ja', predvsem na račun drugače oblikovanega para odbijačev ter drugačnih koles. Pod motornim pokrovom tega avtomobila s prednjim pogonom se skriva 1,6-litrski atmosferski bencinski štirivaljnik, ki lahko ob pomoči pritaknjenega 5-stopenjskega ročnega menjalnika sprosti 118 KM.

Ker ima takšna lada relativno majhno maso v območju 1,1 tone bo razpoložljivih 118 KM zadostovalo za solidno pospeševanje (0-100: 9,5 sekunde) ter solidno končno hitrost (približno 196 km/h). Proizvajalec ob napovedi nove različice modela kalina II ni predstavil ostalih tehničnih podrobnosti, vemo pa, da bo ta športna lada opremljena najmanj s štirimi zračnimi blazinami ter sistemom ABS. Za tako motorizirano in opremljeno lado bo ruski kupec odštel najmanj 487.000 rubljev (približno 13.600 ameriških dolarjev).

Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch
Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch
Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch
Lada kalina II sport: Ruski  hot-hatch
Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov