Avto.info

American Automobile Labeling Act (AALA)

Kaj je sploh še ameriškega v ameriških avtomobilih?

Toyota Camry

Toyota Camry

Avtor: Foto: Toyota

Nedavno 'ustoličenje' novega ameriškega predsednika je prineslo tudi nekaj nemira v globalno avtomobilsko industrijo, ker je Trump že pred časom izrekel nekaj stavkov, ki so vodilnim pri nekaterih avtomobilskih znamkah močno pospešili srčni utrip …

Med znanimi vrlinami Henryja Forda je njegovo zavedanje, da izgradnja imperija ni povezana samo z mastnim zaslužkom, temveč tudi z ustvarjanjem solidno plačanih delovnih mest, ker si slabo plačani delavci pač ne morejo kupiti novega avtomobila. Zato se je pri iskanju delovne sile zanesel predvsem na domače prebivalstvo in na sodelovanje z ameriškimi podjetji, ki so razmišljala podobno. Veliko tedanjih zvenečih imen iz avtomobilske industrije obstaja še danes, vendar jim je rahlo vseeno za ameriška delovna mesta, ker so proizvodnjo že zdavnaj preselili v države, kjer prebivajo 'kapitalistom bolj prijazni in prilagodljivi delavci' (človek, ki dela za mizerno plačo …).

Zato je postala besedna zveza ameriški avtomobil v teh časih že smešna, ker je že skoraj povsem nesmiselna. To potrjujejo tudi nedavno opravljene raziskave nemških novinarjev in ameriškega koncerna AGCO. Želite dokaz? Po njihovih ugotovitvah je aktualna toyota camry najbolj ameriška izmed vseh ameriških avtomobilov, ker je sestavljena iz 75 odstotkov sestavnih delov, ki naj bi bili izdelani v ZDA. Vse skupaj je povezano s sprejemom 'domovinskega akta' AALA (American Automobile Labeling Act), ki ga je ameriška politika implementirala že leta 1992, in to z namenom spodbujanja domačih kupcev k nakupu v ZDA izdelanih avtomobilov.

Če se malo poglobite v ta akt, boste ugotovili, da je pisan predvsem na kožo 'velikih treh' (Big-Three) ameriških koncernov (GM, Ford in FCA), ki imajo v sosednji Kanadi veliko proizvodnih obratov. Zaradi tega imata v aktu AALA Kanada in ZDA popolnoma enak status. Posledično imajo avtomobili, ki so izdelani v Kanadi status domačega izdelka, čeprav pri njihovi izdelavi ni sodeloval niti en Američan. 'Big-Three' lahko tudi uvažajo sestavne dele, narejene v njihovih podružnicah po celem svetu, ki so v aktu AALA ovrednoteni kot domači izdelek, čeprav etikete na uvoženih 'Genuine Parts' sestavnih delih govorijo drugače (Made in China, India, Mexico, Brazil, Taiwan, Czech Republic, Japan, Canada, Spain …). Tudi v tem primeru so številni ameriški delavci zaradi nenasitnih dobičkarjev ostali brez kruha …

Prej sem omenil najbolj ameriškega izmed vseh ameriških avtomobilov. V tem primeru so se Američani domislili posebne klavzule. Recimo, da v ZDA naredijo toyoto, v katero je vgrajenih 100 odstotkov ameriških delov. Po logiki bi človek pričakoval, da je to potem ameriški avtomobil, vendar je realnost drugačna, ker upoštevajo tudi proizvodne kvote modela camry na Japonskem. Zaradi tega ima takšna toyota na koncu samo še 50 odstotni delež 'ameriške duše'. Če bi Japonci želeli doseči 100 odstotni status ameriškega avtomobila bi morali ugasniti proizvodnjo camryjev na Japonskem. Akt AALA, ki ga je ameriška avtomobilska industrija leta 1994 tudi izpeljala v praksi (na vsakem v ZDA narejenem avtomobilu je nalepka z navedenim izvorom (poreklom) vgrajenega pogonskega motorja in menjalnika, napisan je tudi 'kraj rojstva'), predvideva tudi obveščanje zvezne agencije NHTSA o procentualnem 'domovinskem deležu' vsakega novega ameriškega avtomobila.

Podatki za leto 2017 razkrivajo, da je toyota camry najbolj ameriška izmed vseh ameriških avtomobilov, ker je ocenjena s 75 odstotki vgrajenih ameriških sestavnih delov. V tem pogledu se ji je še najbolj približal legendarni jeep wrangler (73 %), daleč ni niti Fordov prodajni hit (poltovornjak f-150 / 70 %). Njegov direktni tekmec (chevrolet silverado), ki na ameriški top listi zavzema drugo mesto se lahko pohvali s precej manj patriotizma (samo 38 % sestavnih delov izvira iz ZDA). Malenkostno bolj patriotski sta dve ameriški športni ikoni (ford mustang in chevrolet camaro). Mustang se lahko pohvali z 52 odstotnim deležem vgrajenih ameriških sestavnih delov, camarov delež znaša 54 odstotkov. Tretji najbolje prodajan avtomobil v ZDA (RAM pick-up) ima vgrajenih 59 odstotkov v ZDA izdelanih sestavnih delov, veliko bolj patriotska je še ena ameriška športna ikona (chevrolet corvette). Njen ameriški delež je ocenjen na 64 odstotkov.

Ker je Donald Trump že večkrat poudaril, da stavi predvsem na ZDA, bodo v kratkem lahko v težavah številni nemški proizvajalci avtomobilov v ZDA, kjer stojijo njihove tovarne, ker je delež ameriških sestavnih delov v teh avtomobilih skoraj ničen. Najbolj ameriška sta dva modela znamke Mercedes-Benz (razreda C (72 %) in GLE (65 %)), v ZDA prodajani volkswagni so skoraj brez ameriških sestavnih delov. O tem priča tudi statistika, ki razkriva trenutno stanje: passat (30 %), ostali modeli nastajajo v Mehiki (new beetle (10 %), new beetle cabrio (12 %) in jetta (11 %). Ostali modeli nemških proizvajalcev, ki so na voljo kupcem v ZDA imajo v povprečju manj kot 10 odstotkov v ZDA izdelanih sestavnih delov. Najslabše jo bo morda odnesel BMW, ker že lani niso dosegli več kot 5 odstotnega deleža v ZDA izdelanih sestavnih delov. Trump pa z visokimi uvoznimi dajatvami grozi ravno takšnim …

Ob tem se je izkazalo tudi to, da Trump tokrat ni imel največ sreče pri izbiri svetovalcev, ker je pred kratkim Evropejcem očital, da ne vozimo modelov znamke Chevrolet. Očitno mu je nekdo pozabil omeniti, da se je znamka Chevrolet pred nekaj leti umaknila iz evropskega tržišča …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov