Avto.info

Aurora Labs 'Self Healing Software'

Izraelci razvijajo 'samozdravilno' programsko opremo

Aurora Labs 'Self Healing Software': Izraelci razvijajo 'samozdravilno' programsko opremo

Aurora Labs 'Self Healing Software'

Avtor: Foto: Aurora Labs

Iz Izraela prihaja novica, ki bo dodatno poglobila dvome in strahove vseh potencialnih kupcev in uporabnikov avtomobilov, ki pač ne verjamejo marketinškim pravljicam o neverjetni varnosti, ki jo potnikom lahko zagotovijo vgrajeni 'Playstation' elektronski pomočniki in sistemi v sodobnih avtomobilih, ker so izraelski razvijalci programske opreme sedaj uradno potrdili obstoj do sedaj kupcem spretno prikritih avtomobilskih 'računalniških hroščev' …

K objavi takšnega sporočila za javnost jih je spodbudila nedavno prejeta finančna injekcija (8,4 milijona ameriških dolarjev) s strani investitorjev kot sta družbi Fraser McCombs Capital in MizMaa Ventures, ki trdno verjameta v uspeh nemško-izraelskih programerjev glede razvoja 'samozdravilne' programske opreme v sodobnih avtomobilih, ker to postaja čedalje večji problem, predvsem zaradi čedalje večje otovorjenosti modernih avtomobilov z raznorazno elektroniko, ki je ob tem tudi čedalje bolj kompleksna. Izraelci pravijo, da je sedaj pravi čas za ukrepanje na tem področju, ker bo v prihodnjih letih v obtoku čedalje več avtonomno delujočih vozil s še bolj zapletenimi elektronskimi sistemi kot jih poznamo danes.

Razvoja takšne 'samozdravilne' programske opreme pa ne pozdravljajo samo potrošniki, temveč tudi proizvajalci avtomobilov, ker jih razvoj dogodkov na tržiščih sili v čedalje hitrejši razvoj elektronskih komponent ter pripadajoče programske opreme, ob tem pa enostavno zmanjka časa za bolj obsežna testiranja takšnih IT sistemov. Posledično se je število vpoklicev vozil, ki so imela težave z vgrajeno programsko opremo, v lanskem letu že občutno dvignilo, ker so proizvajalci na ta račun vpoklicali približno 15 milijonov avtomobilov in ob tem izgubili več milijard ameriških dolarjev. Obtožujoče navedbe glede 'računalniških hroščev' v sodobnih avtomobilih so v podjetju Aurora Labs podkrepili tudi s statističnimi številkami, ki pravijo, da je povprečno število vrstic z implementiranimi računalniškimi kodami v sodobnih avtomobilih že doseglo številko 150 milijonov, posledično visoka (od 15 do 50 napak na vsakih 1000 kodnih vrstic ...) pa je tudi možnost nepravilnega delovanja programske opreme.

Zaradi tega so v podjetju Aurora Labs pred dvema letoma pričeli razvijati 'Predictive Software Maintenance Solution' za s spletom povezane in avtonomno delujoče avtomobile. Izraelski programerski izdelek vsebuje algoritme, ki mu omogočajo učenje in sposobnost prepoznavanja programerskih napak še preden se sploh zgodijo, istočasno lahko takšen program tudi sam odpravi vse programerske napake. Ob tem se Izraelci seveda zanašajo tudi na njihov 'Client-lose' sistem OTA (Over-the-Air), ki bo na podlagi stalne povezljivosti s spletom zagotavljal uporabnikom ažurne posodobitve programske opreme v njihovih avtomobilih.

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov