Avto.info

ADAC-ov test avtomobilskih 'nahrbtnikov'

Dobrodošla alternativa strešnim kovčkom

Alutrans Backboxx Premium

Alutrans Backboxx Premium

Avtor: Foto: ADAC
Menabo Boxxy

Menabo Boxxy

MFT Backbox

MFT Backbox

Thule Backspace 9171

Thule Backspace 9171

Towbox Box V1

Towbox Box V1

Westfalia Transportbox

Westfalia Transportbox

ADAC-ov test avtomobilskih  nahrbtnikov : Dobrodošla alternativa strešnim kovčkom

Strokovnjaki nemškega avtomobilskega kluba ADAC so se tokrat posvetili šestim avtomobilskim 'nahrbtnikom', ki so dobrodošla alternativa za vse uporabnike, ki na strehah njihovih avtomobilov ne želijo prevažati okornih 'trug' (strešni kovček) …

Imate občasno kakšne povečane transportne potrebe, vendar vam ne diši nakup strešnega kolčka, ker pač veste, da vam bo nameščena 'truga' po nepotrebnem privzdignila povprečno porabo goriva (+ 2 litra pri 130 km/h na vsakih 100 prevoženih kilometrov) in poslabšala težišče avtomobila, s tem pa tudi vozne lastnosti. V tem primeru lahko posežete po enem izmed testiranih kovčkov, ki v življenja avtomobilistov prinaša tudi nekaj motociklistične filozofije, ker zadeva spominja na rešitev pri dvokolesnikih, kjer so potovalni kovčki, ki so nameščeni na nosilcih na zadkih, uveljavljena rešitev.

Takšni kovčki (na testu so sodelovali kovčki s prostornino od 195 (westfalia transportbox) do 310 litrov (thule backspace 9171)) so zelo dobra izbira tudi za vse, ki imajo na avtomobilih že nameščene podobno izvedene (osnovna nosilna plošča je pritrjena na vlečno kljuko) nosilce koles, ker s tem pridobijo dodatno funkcionalnost, seveda ob predpostavki, da zadnji nosilec koles in kovček nastajata pri istem proizvajalcu. V tem primeru so to opcijo pripravili samo pri znamkah Westfalia, Thule in Menabo. Pri ostalih treh testiranih izdelkih znamk mft, Alutrans in Towbox ne gre za izdelke, ki so kompatibilni s kakšnim že znanim nosilcem biciklov. Nemci so ob testiranju praktičnosti hitro ugotovili, da so kovčki, ki so lahko nameščeni na obstoječih nosilcih biciklov, veliko lažje dostopni, poleg tega so tudi bolj varni.

To se je pokazalo pri izvedenih testnih trčenjih, kjer je najslabše ocenjen in najslabše uvrščen izdelek (TowBox V1), ki pa ob tej sramoti sploh ni najcenejši (nemška prodajna cena: 524 evrov), dokončno odpovedal in se ločil od vozila že pri mestnem trženju s hitrostjo 30 km/h. Da se zadeve na področju varnosti lahko odvijajo tudi drugače je pokazal zmagovalec tega testa (westfalia transportbox), ki ima poleg tega tudi razumno prodajno ceno (304 evre). Najmanj denarja (185 evrov) boste odšteli za izdelek znamke Menabo (tip boxxy), vendar ob tem ne dobite nosilca, najbolj pa vas bo ožel nakup izdelka znamke mft (tip backbox), kjer za njihov prav nič slavno uvrščeni izdelek zahtevajo 789 evrov. Brez nosilcev boste tudi v primeru nakupa izdelkov znamk Thule in Westfalia, kjer boste morali za nosilca doplačati (razen v primeru, ko ju ne potrebujete, ker že imate nosilec biciklov ene izmed omenjenih znamk).

Ob tem velja omeniti še nekaj prednosti teh, na zadkih nameščenih kovčkov. Ker so nameščeni zadaj, vas višina avtomobila ne bo skrbela, posledično lahko s takšnim vozilom zapeljete tudi v kakšno garažo, poleg tega so takšni nosilci bolj priročni, ker so nameščeni občutno nižje kot strešni kovčki, kjer imajo manjši (nižji) ljudje težave z dostopom do njihovih vsebin. Eden izmed najbolj opaznih minusov zadaj nameščenih kovčkov bo viden ob morebitni želji po prevozu smuči, za takšne prevoze je boljši strešni kovček, nekoliko slabše pa so v vsakem primeru tudi vozne lastnosti avtomobila, ker vas bo tudi v tem primeru doletela sprememba težišča …

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov