Avto.info

Euro NCAP

Diskreditacija kompaktnega fiata

Euro NCAP: Diskreditacija kompaktnega fiata

Euro NCAP

Avtor: Foto: Euro NCAP

V teh dneh so pri organizaciji Euro NCAP objavili seznam novih 'zaletavčkov', kjer so se nekateri testirani avtomobili po njihovem izkazali odlično, nekaterim štirikolesnim nesrečnežem pa so znova podelili najslabše ocene. Med absolutnimi poraženci se je tokrat znašel kompaktni fiat grande punto, čeprav za to v resnici ni nobenega razloga.

Varnost prodaja avtomobile, tega se zavedajo vsi proizvajalci avtomobilov, zato v njihovih marketinških službah ne varčujejo s finančnimi sredstvi v primerih, ko je treba razbobnati kakšno novico o neverjetni varnosti njihovih avtomobilov, po možnosti podano s strani organizacije kot je Euro NCAP. Ob tem seveda angažirajo tudi medijske 'pospeševalce prodaje' (novinarje in urednike), ki bralcem v novicah in ob pisanju testov pridno omenjajo neverjetne varnostne lastnosti testiranih in opisovanih avtomobilov. Zaradi takšnega pisanja (natolcevanja) dobi bralec občutek, da se mu na cesti ne more zgoditi prav nič in se kasneje na cesti tudi temu primerno obnaša. To dokazuje praksa na slovenskih in ostalih cestah, sploh ob vožnji v slabših vremenskih pogojih, ko se veliko voznikov zanaša na delovanje in 100 odstotno podporo medijsko opevane vgrajene varnostne opreme, ker ob tem pozabljajo na dejstvo, ki pravi, da je avtomobil varen samo takrat, ko ga upravlja varnostno osveščen in uvideven voznik …

V pravljičnem svetu avtomobilskega marketinga vam bo vgradnja sodobnih 'invalidskih' asistenčnih sistemov ter sistemov za avtonomno vožnjo zagotovila več varnosti v javnem prometu, manj pa bo tudi prometnih nesreč. Tisti z največ domišljije pa celo oglašujejo 'nično umrljivost' na cestah, ker jim očitno tudi po približno 130 letih obstoja avtomobilov še ni jasno, da je vožnja z avtomobilom vedno potencialno smrtno nevarno početje, ker človeško telo ni razvito za takšne pojemke hitrosti kot lahko nastanejo pri nekaterih prometnih nesrečah. Zračne blazine? Zračne blazine lahko pri težjih prometnih nesrečah poskrbijo samo za 'lepa trupla', ker ne morejo preprečiti nastanka notranjih poškodb (pretrgana tkiva in organi), ki so pri hudih trkih pri večjih hitrostih (več kot testiranih 64 km/h …) lahko usodne. Me zanima koliko zvezdic bi prejeli 'najbolj varni' avtomobili pri izvedenih testnih trčenjih s stotimi kilometri na uro. Aja, saj res, potem od testnih avtomobilov in voznikov ne bi ostalo nič. Kako bomo pa potem reklamirali in prodajali njihovo 'neverjetno varnost'?

Število varnostnih Euro NCAP zvezdic? Dokler zadeva funkcionira po načelu, da vam bo opozorilo za neuporabljen varnostni pas in podobna elektronska krama lahko zagotovila veliko dodatnih varnostnih zvezdic ob primerjavi s popolnoma enakim avtomobilom, ki nima te 'must have' varnostne opreme (zato je 'revež obsojen' na samo 3 varnostne zvezdice, ta primer se je zgodil letos ob primerjavi kie stonic z in brez vgrajene krame …), je vse skupaj podobno metanju peska v oči potrošnikov. Zakaj? V dobrih starih časih so se pri organizaciji Euro NCAP posvečali predvsem karoserijskim strukturam testiranih vozil, številu in delovanju zračnih blazin ter zategovalnikov varnostnih pasov, skratka elementov, ki lahko resnično vplivajo na izid trčenja. V teh pogledih je testirani fiat grande punto iz modelnega leta 2017/2018 popolnoma enak originalu, ki so ga pri organizaciji Euro NCAP testirali leta 2005. Takrat je fiat grande punto prejel maksimalnih 5 zvezdic, sedaj pa niti ene, čeprav gre v bistvu za popolnoma enak avtomobil. Oceni iz leta 2005 lahko kupci verjamejo še danes, ker vam v današnjih časih vgrajena elektronska krama (kamere, senzorji in še več računalnikov) ob samem trku ne bo prav nič pomagala, takrat vam bo pomagala edino dobra karoserijska struktura in pa primerno delovanje varnostnih pasov ter varnostnih blazin. Kot izjemo velja omeniti samo sisteme, ki zaznajo možnost nesreče in poskrbijo za pripravo potnikov na trk.

Do podobnih zaključkov so prišli tudi strokovnjaki krovnega nemškega zavarovalniškega združenja GDV (Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft e.V.), ko so preučevali izsledke številnih nedavno 'izvedenih' prometnih nesreč, kjer se je pokazalo, da vgrajeni asistenčni sistemi niso imeli nobenega vpliva na potek številnih nesreč, ker v praksi preprečijo precej manj nesreč kot obljublja marketing. Nemci ugotavljajo tudi to, da ti, medijsko pogosto opevani varnostni sistemi še dolgo ne bodo v stanju, da res zagotovijo višnji nivo varnosti v cestnem prometu, ker je njihova splošna razširjenost trenutno nizka, poleg tega bo tudi najboljši zavorni asistent enkrat dosegel fizikalno mejo svojih sposobnosti, predvsem ob vožnji v slabših vremenskih pogojih …

Na koncu še sklepna misel. Če je fiat grande punto v današnjih časih ocenjen z nič varnostnimi zvezdicami, koliko varnostnih zvezdic imajo v teh časih potem danes že rabljeni štirikolesni izdelki znamk kot so Volvo, Mercedes-Benz, Audi in BMW, ki so leta 2005 dobili enako oceno (5 varnostnih zvezdic) kot danes 'smrtno nevarni' fiat grande punto

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov