Avto.info

Saab 9-5

domača predstavitev: Saab 9-5

domača predstavitev

Avtor: Foto: Matej Mihinjač

video domača predstavitev - saab 9-5

Za ogled videa z miško kliknite na sliko.

domača predstavitev: Saab 9-5 domača predstavitev: Saab 9-5 domača predstavitev: Saab 9-5 domača predstavitev: Saab 9-5 domača predstavitev: Saab 9-5 domača predstavitev: Saab 9-5 domača predstavitev: Saab 9-5 domača predstavitev: Saab 9-5

Znamka, ki je pred časom skoraj dobesedno umrla, se v velikem slogu vrača. Švedski Saab bi bil skoraj žrtev krize in General Motorsovih igric, na koncu pa ga je kupilo majhno nizozemsko podjetje Spyker in tako sedaj predstavljajo novi model 9-5, ki je seveda še plod prejšnjega lastnika.

Najprej je na voljo kot privlačna limuzina, prihodnje leto pa pripelje še karavan. Ker je bil predhodnik toliko časa na sceni, smo se že večkrat vprašali, če bo sploh kdaj dobil pravega naslednika. No, GM je vmes primaknil dovolj denarja, da so uspeli razviti novega 9-5 na osnovi Oplove insignie, vendar saab posega še razred višje, saj v dolžino meri celo več kot pet metrov.

Oblika posnema koncept aero X, v kabini pa ponuja veliko prostora. Za voznika je še vedno dobro poskrbljeno v letalskem duhu, kar pomeni, da je ključ (oziroma gumb) za zagon motorja še vedno na sredini med sedežema, da lahko vse merilnike razen tistega za hitrost ponoči ugasnete in da se na vetrobransko steklo projicirajo podatki o hitrosti, vrtljajih in vklopljenih smernikih. Mimogrede, ko motor zaženete, se tja projicira slika reaktivnega letala, ki odraža Saabovo tradicijo izdelovanja vrhunskih bojnih letal.

Tudi oprema je odraz vstopa v malo bolj prestižen segment, saj si lahko izberete kup dodatkov kot so biksenonske prilagodljive luči, tripodročno klimatsko napravo, brezključni vstop in vžig, prilagodljivo vzmetenje in štirikolesni pogon z elektronsko zaporo zadnjega diferenciala. V prihodnosti bo dodatkov še več, ker želi Saab res potešiti želje zahtevnih kupcev. Seveda so še vedno ponosni na varnost svojih vozil, ki s seboj vozijo izkušnje, pridobljene na podlagi resničnih nesreč, v katerih so bila udeležena njihova vozila, sicer pa je vozniku v pomoč še sistem za prepoznavanje prometnih znakov in opozarjanje na prevoženo črto na cestišču.

V ponudbi so, kot veleva tradicija, štirje turbomotorji. Osnovni 1,6-litrski bencinski ima kljub majhni prostornini spodobnih 132 kW (180 KM), dizelski 2,0-litrski štirivaljnik pa v šibkejši izvedbi 118 kW (160 KM); oba staneta 36 tisoč evrov. Seveda se cena z dodatki lahko pošteno dvigne, močnejši motorji pa so pri bencinskih še 2,0-litrski s 162 kW (220 KM) in 2,8-litrski V6 z 221 kW (300 KM) ter 2,0-litrski dizelski z dvojnim turbom in 140 kW (190 KM). Vse motorje poznamo tudi iz Oplove ponudbe, v prihodnje pa bodo saabe poganjali BMW-jevi motorji. Sicer si novo veliko limuzino pri nas lahko ogledate v Ljubljani in Mariboru, že prihodnje leto pa se ji pridruži še novi model 9-4X, ki se bo vmešal v boj med srednje velike SUV-je.

 

na spodnji povezavi si lahko prenesete še cenik

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov