Avto.info

Test toyote yaris na avtoplin

Vgradnja v majhnem avtomobilu

Test toyote yaris na avtoplin: Vgradnja v majhnem avtomobilu

Test toyote yaris na avtoplin

Avtor: Foto: Matej Mihinjač

avtoplin - test toyota yaris

Za ogled videa z miško kliknite na sliko.

Test toyote yaris na avtoplin: Vgradnja v majhnem avtomobilu Test toyote yaris na avtoplin: Vgradnja v majhnem avtomobilu Test toyote yaris na avtoplin: Vgradnja v majhnem avtomobilu Test toyote yaris na avtoplin: Vgradnja v majhnem avtomobilu

Plin je bil kot gorivo nekoč že zelo popularna zadeva, vendar se pri nas potem ni prijel, ker je bila država preveč požrešna s svojimi dajatvami. No, v zadnjem času postaja vse bolj aktualen, ker je razlika v ceni spet dovolj velika, časi pa težji. En vidik pa je še bolj pomemben. Seveda, okolje.

Kako vse skupaj deluje v praksi, smo preizkusili s toyoto yaris. Res je, večina se odloči za vgradnjo v velike in požrešne avtomobile, zato se tole morda ne zdi tipičen avtomobil na plin. No, sosedi Italijani so drugačnega mnenja, saj je tam cel kup takšnih majhnih avtomobilov, ki vozijo na plin.

Če je pomembno okolje, so konkretno zmanjšane emisije, za tiste, ki vas zanimajo prihranki, pa je takole: v primeru yarisa, ki nam je povprečno pokuril 7,5 litra plina, bi pri trenutnih cenah za 10000 kilometrov zapravili okoli 500 evrov, z bencinom, ki ga porabi dobrih 10 odstotkov manj, pa 810 evrov. Torej dobrih 300 evrov razlike na vsakih 10 tisoč kilometrov. Zmogljivosti se zaradi manjše kalorične vrednosti plina malo poslabšajo, ampak tega v praksi praktično ne boste opazili, če že, pa lahko z gumbom enostavno preklapljate med obema gorivoma.

Ko zaženete motor, vedno najprej steče na bencin, potem pa po kakšni minutki samodejno preklopi na plin. Štiri lučke na ločenem merilniku kažejo, koliko je še goriva, ki se nahaja v posebni posodi na mestu rezervnega kolesa, namesto njega pa je v avtomobilu kit za krpanje. Poenostavilo se je tudi samo polnjenje, ki ga sedaj lahko opravite sami, še nedolgo nazaj pa smo za ta postopek morali poklicati uslužbenca bencinskega servisa.

Vpliv na okolje

Z dodelavo bencinskega motorja na plin dosežemo:

34-odstotno zmanjšanje emisij dušikovih oksidov NOx
15-odstotno zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida CO2
do 60-odstotno zmanjšanje emisij ogljikovega monoksida CO
do 40-odstotno zmanjšanje smoga
ni emisij ogljikovodikov HC, žveplovega dioksida SO2 in ostalih toksinov

Send to Kindle
| Share

Oddaj komentar

Komentarji

Ray Ponedeljek, 7. junij 2010, 07:12
Morda bi morali poudariti, da ste natočili LPG ali LGP (vtekočinjen naftni plin). V Italiji, ki jo kažete kot primer dobrih praks imajo tudi polnilnice za stisnjen zemeljski plin. V nekaterih bolj osveščenih državah točijo tudi stisnjen bio plin. slednja dva se po strukturi ne razlikujeta, tako da je pogonski sistem enak.

Stisnjen zemeljski plin od lani forsirajo tudi v Avstrij, kjer je distribucijo prevzel OMV in tudi na Hrvaškem, kjer so v zadnjem obdobju občutno podražili pline za pogon vozil.

Pri nas se večina bioplina porabi za pridelavo elektrike, kar je morda bolj smiselno, ker je čistoča tega pogonskega sredstva za pogon vozil izjemno zahteven in drag proces.

Država se za enkrat odpoveduje le visokim trošarinam. ko bo število plinašev naraslo bo tudi tu pohlep državne malhe zopet prevladal.

Še dva namiga:
1. LPP je imel pred leti da mestan avtobusa predelana na plin (stisnjen zemeljski plin) a so imeli v podjetju preveč težav sami s seboj, da bi projekt uspel. Točili so namreč preko kompresorske postaje, ki je bila vezana na plin za gospodinstva (požarno pipo). Ta postopek je trajal 6-8 ur in tu se niso mogli zmeniti kako bi.

2. Ljubljanska komunala ima vsa svoja manjša vozila predelana na plin, če jih slučajno ne poganja elektrika.

Iskalnik rabljenih vozil

Išči

E-novice s področja avtomobilizma - prijava / odjava
Zvezdne steze Denis Avdič
Video trening varne vožnje
Video test Renault scenic dCi 110 EDC bose
Video test audi A8 3,0 TDI quattro
Domača predstavitev kia picanto
Domača predstavitev citroën DS4
Video test fiat punto evo
Reportaža - Vzhajajoča dežela avtomobilov